Az utolsó esély következik

RÁC BENEDEK BALÁZSRÁC BENEDEK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2006.08.26. 01:48
Címkék
Az májusi Olasz és a júliusi Francia körverseny után rajtol a harmadik nagy háromhetes, a Vuelta is, amely idén Malagából indul. Az elmúlt három nagy verseny győztese doppingügybe keveredett, ezért csak remélni lehet, ezúttal tiszta körülmények között dől el az elsőség sorsa. A viadalon pályafutása során másodszor áll ratjhoz Bodrogi László, aki az időfutamokon jeleskedhet majd.
Bodrogi László abban reménykedik, hogy végre szakaszgyôztes lesz
Bodrogi László abban reménykedik, hogy végre szakaszgyôztes lesz
Bodrogi László abban reménykedik, hogy végre szakaszgyôztes lesz
Bodrogi László abban reménykedik, hogy végre szakaszgyôztes lesz
Bodrogi László abban reménykedik, hogy végre szakaszgyôztes lesz
Bodrogi László abban reménykedik, hogy végre szakaszgyôztes lesz

Gyenyisz Mencsov nem érzi frissnek magát. Az orosz kerekes, ezt még a hét elején nyilatkozta, amikor arról kérdezték, milyen esélyei lehetnek a Spanyol körversenyen, amelyet az aszfalton tavaly a hazai pályán tekerő Roberto Heras nyert (karrierje során negyedszerre), a laboratóriumokban viszont, a vér- és vizeletminták harcában a spanyol bringás elbukott, így Mencsov vághat neki címvédőként az 61. Vueltának, míg a kétéves eltiltást kapó Herasnak maradt a tv-zés.

A rajt előtt minden rendben

A rajt előtt a szervezők mind a 189 versenyzők megvizsgálták, és mindenki legnagyobb megkönnyebülésére egyetlen minta sem hozott pozitív eredményt, ennek ellenére, az egyik (titkos) esélyestől már a rajt előtt el kellett búcsúznunk. A Saunier-Duval csapata visszaléptette az istálló első számú emberének jelölt spanyol Koldo Gilt, mivel a kerekes ellen ugyan nem indult eljárás, de korábban – még a Liberty Seguros (ez a jelenlegi Astana-Würth) bringásaként – már a rendőrség látókörébe került, Joxean Fernandez Matxin menedzser pedig úgy fogalmazott, nem szeretnék kockáztatni, hogy esetleg kizárják vagy megbüntessék a csapatot.
Mencsov tehát nem sorolja magát a favoritok közé, és noha valóban megterhelő egy évben a Tour de France-on és a Vueltán is, vagy éppen folyamatosan több hónapon át csúcsformában lenni, láttunk, sőt látunk is erre ellenpéldát. Itt többek között két spanyol kerekest említhetünk, Carlos Sastrét és Alajando Valverdét.

Előbbi májusban az Olasz körversenyen győzelemhez segítette kapitányát Ivan Bassót, majd miután a spanyol orvos Eufemiano Fuentes listája okán kirobbant doppingbotrány miatt az olasz nem indult a Tour de France-on, a negyedik helyen ért célba, amely az amerikai Floyd Landis doppingügye miatt bronzéremmé változhat.

Alejandro Valverde a Tourt már az első héten feladta kulcscsonttörése miatt, az év addigi részében viszont kiválóan versenyzett, nem véletlenül vezeti a ProTour-sorozat (a három nagy körversenyt, valamint a legmagasabban jegyzett több- és egynapos versenyeket magában foglaló sorozat) ranglistáját.

Utóbbit ráadásul Victor Cordero a Vuelta versenyigazgatója is kiemelte, aki arról beszélt, hogy reméli, ezúttal nem kerül sor a győztes kizárására, sőt bizik benne, a viadal egy újrakezdés lesz a kerékpársport történetében. (Bizony rendkívül kellemetlen a sportágnak hogy a mindhárom nagy körverseny legutóbbi győztese doppingügybe keveredett, a Vuelta-első Herast már megfosztották győzelmétől, a Tour-győztes Landis pozitív mintájáról is tudunk, míg a Giron győzeldelmeskedő Ivan Bassónak Eufemiano Fuentes listájáról kellene valahogyan leradíroznia magát…) Az újrakezdéshez pedig új sztárokra van szükség.

Az elmúlt tíz év győztesei

2005: Gyenyisz Mencsov (orosz)
2004: Robert Heras (spanyol)
2003: Roberto Heras
2002: Aitor Gonzalez (spanyol)
2001: Angel Casero (spanyol)
2000: Roberto Heras
1999: Jan Ullrich (német)
1998: Abraham Olano (spanyol)
1997: Alex Zülle (svájci)
1996: Alex Zülle
„Az régi nevek feledésbe merültek, és a közönségnek mindegy, hogy valaki húsz vagy huszonöt kilométer per órás tempóval teker fel a hegyekre, egyszerűen szüksége van egy új sztárra, aki megnyeri a Vueltát. Ha pedig ez a kerékpáros történetesen spanyol lenne, akkor talán megérkezne a Indurain-éra után spanyol klasszis – mondta Cordero. – Valverde mellett esélyes lehet Sastre, Iban Mayo, Samuel Sanchez, Haimar Zubeldia, Gomez Marchante, a nem spanyolok közül pedig természetesen a címvédő Gyenyisz Mencsev, valamint Alekszandr Vinokurov.”

Cordero úr szavai abszolút érhetőek, hiszen a kerékpársport jövője a május óta zajló doppingügyeknek köszönhetően veszélybe került, több szponzor már el is fordult a bringásoktól, és amennyiben az idei Vueltán is lenne doppingbotrány, annak beláthatatlan következményei lennének. Noha az elmúlt hónapok történesei negatív irányba mutatnak, csak remélni tudjuk – hinni ugyanis már szinte lehetetlen –, hogy ez valóban egy tiszta, új korszak kezdete…
SZAKASZRÓL SZAKASZRA
1. szakasz: Malaga–Malaga (csapatidőfutam)7.3 km
2. szakasz: Malaga–Cordoba176 km
3. szakasz: Cordoba–Almendralejo219 km
4. szakasz: Almendralejo–Caceres135 km
5. szakasz: Plasencia–Estacion de Esqui La Covatilla178 km
6. szakasz: Zamora–Leon177 km
7. szakasz: Leon–Alto de El Morredero154.2 km
8. szakasz: Ponferrada–Lugo181.6 km
9. szakasz: A Fonsagrada–Alto de La Cobertoria207.4 km
10. szakasz: Aviles–Museo de Altamira199.3 km
11. szakasz: Torrelavega–Burgos173.6 km
12. szakasz: Aranda de Duero–Guadalajara169.3 km
13. szakasz: Guadalajara–Cuenca180 km
14. szakasz: Cuenca–Cuenca (egyéni időfutam)33.2 km
15. szakasz: Motilla del Palancar–Factoria Ford182 km
16. szakasz: Almeria–Observatorio de Calar Alto145 km
17. szakasz: Adra–Granada166.7 km
18. szakasz: Granada–Sierra de la Pandera153.1 km
19. szakasz: Jaen–Ciudad Real205.3 km
20. szakasz: Rivas Futura–Rivas Vaciamadrid (egyéni időfutam)27.5 km
21. szakasz: Madrid–Madrid142.2 km
Összessen: 3212.7 km
---- 4 ---- A
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik