Lassan kezd elavulttá válni a téli sportok kifejezés. Mi más jutna rögtön az ember eszébe az olyan sportágakról, mint síugrás, sífutás, sílövészet, északi összetett, mint a hó? Így is van ez rendjén, de a téli sportok szerelmesei már hosszú évek óta rekkenő hőségben is hódolnak kedvelt elfoglaltságuknak.
EPA
Fémbôl készült nyomvonal, m?anyag borítás a lejtôn, csak a téli hangulat hiányzik a nyári síugróversenyekrôl
EPA
Fémbôl készült nyomvonal, m?anyag borítás a lejtôn, csak a téli hangulat hiányzik a nyári síugróversenyekrôl
Síugrás nyáron? Ne csodálkozzunk. Már az ötvenes években kezdtek elterjedni a műanyag borítású sísáncok, amelyek némi locsolás mellett tökéletesen helyettesíteni tudják a havat. Jegyezzük meg gyorsan, hazánkban is épült ilyen létesítmény, még 1958-ban a Szabadság-hegyen, amely a maga nemében a harmadik volt Európában, és napjainkban is üzemel műanyag sánc, Kőszegen. Visszakanyarodva a nemzetközi élmezőnyhöz, mindenkinek jót tett, hogy a nyári monoton edzéseket megszakította egy-egy verseny, ahol összejött az egész télen együtt turnézó síugróelit. Arra, hogy a néha túlzottan konzervatív Nemzetközi Síszövetség (FIS) a szárnyai alá vegye a nyári síugrást, egészen sokáig, 1994-ig várni kellett. Az azóta eltelt 12 év azonban bizonyította, hogy helye van a naptárban, a helyszíneken nagy az érdeklődés, a televízió révén pedig a legtöbb – nyár közepére teljesen kiéhezett – télisport-rajongóhoz eljut. Az idei év sem kivétel, sőt. Először rendeztek a tradicionális négysáncversenyhez hasonló, négy állomásból álló turnét Négy Nemzet Nagydíja néven.
Noha a nyári változat természetesen nem tudja felvenni a versenyt a téli Világkupa-sorozattal, kiváltképp nem a négysáncversennyel, így is sztárok egész sora állt rajthoz, több-kevesebb sikerrel. A rutinos ugrók és az ifjú titánok egyaránt főszerepet játszottak. Az összetett győzelmet a torinói olimpián egyéniben ezüstérmes, csapatban olimpiai bajnok Andreas Kofler szerezte meg, részsikert könyvelhetett el a már-már legendás lengyel Adam Malysz, illetve a mindössze 16 esztendős junior világbajnok osztrák Gregor Schlierenzauer.
Persze a hiányzókról is illik szót ejteni. Kicsit furcsa, hogy az első állomást (Hinterzarten, augusztus 5.) leszámíva a teljes finn csapat kihagyta az összejöveteleket. Közülük „igazoltan” maradt távol napjaink egyik legnagyobb ásza, Janne Ahonen, aki a nyári idényt rendszerint autóversenyzéssel tölti, ilyenkor a hangsúlyt – és a lábait – a sílécek helyett a dragster versenyautók gázpedáljára helyezi.
Persze nem csak a síugrás „nyáriasodik”. A sífutók és a sílövők már régóta sírollerrel – rövid, görgőkkel felszerelt léc – készülnek a hómentes időszakban, és néhány éve már nyári versenyeken is összemérik erejüket a legjobbak. Arra ugyan még várnunk kell, hogy a FIS és a Nemzetközi Biatlon Unió (IBU) „legalizálja” a szakágat, de a hét végi püttlingeni sírolleres biatlonverseny népszerűségét látva – a három-négyezer fős publikum olyan sztároknak tapsolhatott, mint Ole-Einar Björndalen, Michael Greis és Kati Wilhelm – erre sem kell már túl sokat várnunk.
Négy Nemzet Nagydíja
1. állomás, Hinterzarten: 1. Georg Späth (német) 275 pont, 2. Andreas Kofler (osztrák) 270.5, 3. Gregor Schlierenzauer (osztrák) 258.5 2. állomás, Val di Fiemme: 1. Adam Malysz (lengyel) 265.5, 2. Andreas Küttel (svájci) 262.6, 3. Jakub Janda (cseh) 254.7 3. állomás, Einsiedeln: 1. Kofler 248.4, 2. Schlierenzauer 243.98, 3. Simon Amman (svájci) 238.7 4. állomás, Courchevel: 1. Schlierenzauer 255.4, 2. Wolgang Loitzl (osztrák) 242.4, 3. Malysz 237.1 Az összetett végeredménye: 1. Kofler 1002, 2. Malysz 994.3. Schlierenzauer 990.9