Még napirendre sem tértünk a százméteres síkfutás – egyik – világcsúcstartója (9.77), az amerikai Justin Gatlin lebukása fölött, máris itt az újabb rossz hír: Dobos Gábor rigai doppingtesztjének eredménye ugyancsak pozitív.
Czagány Balázs
Dobos Gábor szerint ilyen magas tesztoszteronszintje egyszer?en nem is lehetne
Czagány Balázs
Dobos Gábor szerint ilyen magas tesztoszteronszintje egyszer?en nem is lehetne
A magyar vágtázó szervezetében – ahogy Gatlinében is – túl magas tesztoszteronszintet mutattak ki. Hasonló azonban a két eset abban is, hogy Dobosnak szintén volt már korábban doppingvétsége, ezért 2000-ben két évre eltiltották a versenyzéstől. Ez azt jelenti, hogy ha a május 27-i rigai teszt B-próbája megerősíti az A-próba eredményét, Dobosra örökös eltiltás vár.
– Értetlenül állok a történtek előtt – válaszolta érdeklődésünkre Dobos. – Mindenki tudta, hogy nekem a korábbiak miatt már csak „egy életem” volt, tehát nem kockáztathattam. Ráadásul egész évben itthon készültem, és mindig a doppingellenőrök rendelkezésére álltam, az idén hatszor vizsgáltak meg. Köztudott, hogy ha valaki tiltott szereket akar szedni, annak egy időre el kell tűnnie. Egyébként én már május elején elkezdtem versenyezni, tehát május végén amúgy sem lett volna sok értelme tiltott szert beszedni, hiszen azt is mindenki tudja, idő kell ahhoz, hogy egy teljesítményfokozó kiürüljön az ember szervezetéből. Ráadásul nem is ismerem azt az anyagot, amit kimutattak nálam, csak azokat a táplálékkiegészítőket szedtem, amelyeket korábban. – Ezek szerepelnek a MOB listáján? – Igen, a doppinglabor által bevizsgált készítmények. Nem vagyok orvos, de szerintem ilyen magas tesztoszteronszintem egész egyszerűen nem is lehetne. Tudom, hogy a korábbi doppingügyem miatt nem adnak hitelt a szavaimnak, de nem lenne logikus, hogy újra doppingoljak. Ettől persze a tény tény marad, és magam is kíváncsian várom a B-próba eredményét. Ritkán ugyan, de elő szokott fordulni, hogy az nem egyezik meg az A-próbáéval. – Mikor kerül sor az újabb tesztre? – Még nem tudom, előbb konzultálok orvosokkal, vannak ugyanis olyanok, akik nincsenek meggyőződve a tesztoszteronszint mérésének hitelességéről. – Mikor tudta meg, hogy pozitív lett a tesztje? – Hétfő este. – Nincs különösebben elkeseredve. – Mert annyira érthetetlen az egész. Ha kockáztattam volna, akkor felkészültem volna egy ilyen lehetőségre. Így viszont még alig fogtam fel, mi is történt. Sajnálom persze, hogy nem utazhatok az Európa-bajnokságra, és azt is, hogy így a 4x100-as váltó sem indulhat Göteborgban. Az ügyben természetesen megkérdeztük a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) elnökét is, hiszen ahogyan azt fentebb Dobos Gábor említette, az Európa-bajnokságra készülő csapat öszszetételét is befolyásolta az ügy.
– Dobost az idén hatszor vizsgálták – nyilatkozta Rábold Gusztáv, a MASZ elnöke. – A fedett pályás világbajnokság előtt január 31-én Budapesten, február 4-én Tamperében és február 25-én ismét Budapesten. Az itthoni minták minden esetben a bécsi laboratóriumba kerültek. A rigai versenyt követően június 10-én Budapesten is doppingtesztre vitték Dobost, s ennek eredménye ugyanúgy negatív volt, mint a három téli vizsgálaté. A rigai eredmény azért született meg ilyen későn, mert előbb Stockholmba küldték a mintát, amely megerősítés céljából a kölni laboratóriumba került. A szövetség hétfőn kapott értesítést minderről. Dobost legutóbb egy héttel ezelőtt, az országos bajnokságot követően tesztelték. A MASZ a doppingeseteket megakadályozni nem tudja, mi csupán annyit tehetünk, hogy vizsgáljuk a versenyzőket, s mint ez a példa is mutatja, azonnal nyilvánosságra hozzuk az esetet.
Az ügynek persze más következményei is vannak: a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) kedden délután arról tájékoztatta a távirati irodát, hogy azonnali hatállyal felfüggesztette az atléta olimpiai kerettagságát.