A Champs-Elysées-n tartott befutóval véget ért az idei Tour de France. Az utolsó etapot a norvég Thor Hushovd nyerte meg, a sárga trikó Floyd Landisé lett, aki Lance Armstrong hét sikere után sorozatban a nyolcadik amerikai Tour-győzelmet is megszerezte.
Az amerikai Floyd Landis öröme határtalan volt, hiszen az elmúlt három hétben nagyszer? teljesítményt nyújtott, és megérdemelten nyerte meg a Tour de France-t, s lépett ezzel a nagy elôd és honfitárs, Lance Armstrong örökébe
Az amerikai Floyd Landis öröme határtalan volt, hiszen az elmúlt három hétben nagyszer? teljesítményt nyújtott, és megérdemelten nyerte meg a Tour de France-t, s lépett ezzel a nagy elôd és honfitárs, Lance Armstrong örökébe
Különös Tour de France-on vagyunk túl. Kezdődött azzal, hogy a Spanyolországban kirobbant doppingbotrány miatt nem vehetett részt a versenyen többek között a német Jan Ullrich, a spanyol Oscar Sevilla, Josepa Beloki és Francisco Mancebo, az olasz Ivan Basso vagy éppen a kazah Alekszandr Vinokurov. Ennek, valamint Lance Armstrong viszszavonulásának köszönhetően az a furcsa helyzet állt elő, hogy a versenyrajtnál nem volt ott az előző évi Tour első öt helyezettje.
Csalódást így sem hozott a viadal, sőt elmondhatjuk: rég nem volt ennyire izgalmas és a fordulatos a Francia körverseny. Az elmúlt években Armstrong verhetetlen volt, így a többiek legfeljebb a szakaszgyőzelmekért, valamint a dobogóért küzdhettek, ezúttal viszont még a visszaléptetett sztárok hiányában is tucatnyian pályáztak a maillot jaune-ra. A sokesélyes viadal folyamatos izgalmakat szolgáltatott, többek között tíz alkalommal változott a sárga trikós személye.
Végül az a versenyző viselhette a párizsi befutón, aki azt a legjobban megérdemelte, hiszen Floyd Landis a 16. szakasz utolsó hegyétől eltekintve – amikor a La Toussiure-n súlyos krízisbe került, és nyolc percet kapott az élmezőnytől – végig magabiztosan versenyzett, látszott rajta, ő a legerősebb, ráadásul egy pillanatra sem adta fel a küzdelmet. Amikor pedig már mindenki temette, fantasztikus versenyzéssel visszaküzdötte magát a favoritok közé, a szombati időfutamon pedig végleg megszerezte a sárga trikót.
Az utolsó szakasz már jutalomjáték volt, a három hetet végigküzdő kerekesek (139-en értek célba, és 37-en adták fel a viadalt) lazára is vették a figurát. Az etap elején a trikósok pezsgőztek, majd rendkívül kényelmes ritmusban elindultak Párizs felé. Útközben persze tovább folytatódott a show. Az amerikai Levi Leipheimer például megszökött, majd beállt a nézők közé, és megtapsolta az elhaladó bringásokat. Az ausztrál Robbie McEwen pedig az egyik részhajránál gyakorolt gesztust, amikor előreengedte felvezető emberét, a belga Gert Steegmanst. A hétkilométeres körpályán aztán fokozták az iramot, többen is próbáltak elszökni. Az ukrán Jaroszlav Popovics még az utolsó kilométernél is próbálkozott – neki azonban nem sikerült az, ami tavaly Vinokurovnak –, a hatalmas tempót diktáló mezőny azonban nem engedett el senkit. Hiába hajrázott ezúttal is nagy sebességgel az ausztrál Robbie McEwen, jobbján érkezett Hushovd, majd el is hagyta, épp úgy, ahogy McEwen szokta a többieket, ezzel pedig keretbe foglalta a Tourt, hiszen a prológot is ő nyerte meg.
A 93. TOUR DE FRANCE – SZAKASZRÓL SZAKASZRA
Etap
Rajt–cél (táv)
Győztes
Sárgában
Prológ
Strasbourg–Strasbourg (7.1 km, if.)
Thor Hushovd (norvég, Crédit Agricole)
Hushovd
1.
Strasbourg–Strasbourg (184.5 km)
Jimmy Casper (francia, Cofidis)
George Hincapie (amerikai, Discovery)
2.
Obernai–Esch-sur-Alzette (228.5 km)
Robbie McEwen (ausztrál, Davitamon-Lotto)
Hushovd
3.
Esch-sur-Alzette–Valkenburg (216.5 km)
Matthias Kessler (német, T-Mobile)
Tom Boonen (belga, Quick Step)
4.
Huy–Saint-Quentin (207 km)
McEwen
Boonen
5.
Beauvais–Caen (225 km)
Oscar Freire (spanyol, Rabobank)
Boonen
6.
Lisieux–Vitré (189 km)
McEwen
Boonen
7.
Saint-Grégoire–Rennes (52 km, if.)
Szerhij Honcsar (ukrán, T-Mobile)
Honcsar
8.
Saint-Meén-le-Grand–Lorient (181 km)
Sylvain Calzati (francia, AG2R)
Honcsar
9.
Bordeaux–Dax (169.5 km)
Freire
Honcsar
10.
Cambo-les-Bains–Pau (190.5 km)
Juan Miguel Mercado (spanyol, Agritubel)
Cyrill Dessel (francia, AG2R)
11.
Tarbes–Val d’Aran/Pla-de-Beret (206.5 km)
Gyenyisz Mencsov (orosz, Rabobank)
Floyd Landis (amerikai, Phonak)
12.
Luchon–Carcassonne (211.5 km)
Jaroszlav Popovics (ukrán, Discovery)
Landis
13.
Beziers–Montélimar (230 m)
Jens Voigt (német, Team CSC)
Oscar Pereiro Sio (spanyol, Caisse d'Epargne)
14.
Montélimar–Gap (180.5 km)
Pierrick Fedrigo (francia, Bouygues Telekom)
Pereiro Sio
15.
Gap–L’Alpe d’Huez (187 km)
Frank Schleck (luxemburgi, Team CSC)
Landis
16.
Bourg d’Oisans–La Toussuire (182 km)
Mickael Rasmussen (dán, Rabobank)
Pereiro Sio
17.
Saint-Jean-de-Maurienne–Morzine-Avoriaz (200.5 km)