Az amerikai Floyd Landis csodát tett. A Phonak bringása a szerdai kudarc után csütörtökre feltámadt, fantasztikus versenyzéssel már az első hegyen otthagyta vetélytársait. Egyedül a spanyol Carlos Sastréban volt energia a felzárkózáshoz, de ő is csak az utolsó hegyen hajrázott. Landis szinte teljesen eltüntette hátrányát, így újra ő a Tour legnagyobb esélyese.
EPA
Az amerikai Floyd Landis folyamatos frissítéssel gyôzte le a meleget
EPA
Az amerikai Floyd Landis folyamatos frissítéssel gyôzte le a meleget
Floyd Landis csütörtökön a legnagyobb sportemberek közé emelkedett, hiszen fittyet hányva minden körülményre, az öt hegygyel nehezített etap első emelkedőjén robbantott, s attól kezdve hatalmas tempót diktált. A Phonak kerekese mindent egy lapra tett fel: ha a végére elfárad, utolérik, és ismét lemarad, akkor legfeljebb nem tizenegyedik lesz, hanem még hátrébb kerül. Viszont ha végig bírja a hatalmas tempót, rengeteget nyerhet.
Az amerikai szerdai betlijében vélhetően a nagy meleg is szerepet játszott, hiszen percenként öntött magára egykulacsnyi vizet, többször pedig könyökölt a kormányon, mintha csak egy nagyon hosszú egyéni időfutamon lenne. A szakasz elején tizenegyen igyekeztek elszökni, Landis előbb utolérte őket, majd a második – második kategóriás – és a harmadik – első kategóriás – emelkedőn szétszakította a társaságot. Mindössze a T-Mobile bringása, a német Patrik Sinkewitz tudott vele tartani. A harmadik hegy tetején már 8:35 perc volt a mezőny hátránya, ekkor Landis virtuálisan visszaszerezte a sárga trikót!
Sőt a különbség a kilenc percet is meghaladta, amikor a spanyol Carlos Sastre megunta a Caisse D’Epargne tehetetlenségét, előreküldte embereit, akiknek a T-Mobile is besegített. Ennek köszönhetően az utolsó előtti – harmadik kategóriás – hegyi részhajrára egy percet sikerült ledolgozniuk. Az utolsó, kiemelt kategóriás hegy előtt már csak alig több mint hat perc volt Landis előnye.
A Joux-Plane előtt érdemes egy mondat erejéig visszatérni a szakasz első hegyére, hiszen Landis támadásakor Pereiro Sio leszakadt a legjobbaktól, csak segítői tudták felhozni. Ez reményt adhatott Sastrénak és Klödennek, akiknek a győzelemhez a szombati időfutam előtt a csütörtöki szakaszon is csökkenteniük kellett a különbséget. Nos, Sastre ezúttal is kilőtt a hegyet mászó csoportból, Pereiro Sio lemaradt, Klöden viszont még az ő tempóját is alig tudta tartani, miközben Landis fáradhatatlanul ment előre, bár a CSC kerekese csökkenteni tudta hátrányát a csúcsig. Lefelé már nem változott számottevően a különbség, így Landis mintegy hatpercnyi előnnyel nyerte meg a szakaszt.
A sárga trikós Pereiro Sio a lejtmenet során mindent tőle telhetőt megtett, de így is hét perc feletti hátránnyal ért célba, előnye pedig Sastréval és Landisszel szemben is jelentősen csökkent, ráadásul az időfutamban (amelyet szombaton rendeznek) mindketten erősebbek nála.
93. TOUR DE FRANCE 17. szakasz. Saint-Jean-de-Maurienne–Morzine-Avoriaz (200.5 km): 1. Floyd Landis (amerikai, Phonak) 5:23:36 (37.175 km/óra), 2. Sastre (spanyol, Team CSC) 5:42 perc hátrány, 3. Moreau (francia, AG2R) 5:58 p h., …7. Pereiro Sio (spanyol, Caisse D’Epargne) 7:08 p h. Az összetett állása: 1. Oscar Pereiro Sio 80:08:49 (40.528 km/óra), 2. Sastre 12 mp h., 3. Landis 30 mp h. A gyorsasági pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Robbie McEwen (ausztrál, Davitamon-Lotto) 252 pont, 2. Freire (spanyol, Rabobank) 207, 3. Zabel (német, Milram) 172. A hegyi pontversenyben: 1. (pöttyös trikóban) Mickael Rasmussen (dán, Rabobank) 163 pont, 2. Landis 131, 3. De la Fuente (spanyol, Saunier-Duval) 113. A legjobb huszonöt éven aluli versenyző: 1. (fehér trikóban) Damiano Cunego (olasz, Lampre) 80:26:07, 2. Fothen (német, Gerolsteiner) 5 másodperc hátrány, 3. Sprick (francia, Bouygues Telekom) 1:23:08 óra hátrány. A csapatversenyben: 1. T-Mobile 240:43:27, 2. Team CSC 8:41 p h., 3. Rabobank 12:31 p h. ---- A ---- &