Freire másodszor is nyert

RÁC BENEDEK BALÁZSRÁC BENEDEK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2006.07.12. 00:57
Címkék
Noha kell az erő a szerdai és csütörtöki kemény hegyi etapokra, a mezőny kedden sem hagyta, hogy a szökevények döntsék el a szakaszgyőzelem sorsát. A sprintet a spanyol Oscar Freire nyerte meg, miközben a verseny előtt kirobbant spanyolországi doppingüggyel kapcsolatban újabb fejlemények láttak napvilágot.
Robbie McEwen (jobbra) felborítani sem tudta Oscar Freirét
Robbie McEwen (jobbra) felborítani sem tudta Oscar Freirét
EPA
Robbie McEwen (jobbra) felborítani sem tudta Oscar Freirét
Robbie McEwen (jobbra) felborítani sem tudta Oscar Freirét
Robbie McEwen (jobbra) felborítani sem tudta Oscar Freirét
EPA
Robbie McEwen (jobbra) felborítani sem tudta Oscar Freirét

Wolfgang Strohband, a német Jan Ullrich menedzsere hétfőn egyhetes ultimátumot adott a T-Mobile-csapatnak arra, hogy megindokolja, miért is léptette vissza Ullrichot a verseny előtt. Az ultimátum kissé érthetetlen, hiszen a spanyol rendőrségnek bizonyítékai vannak arra, hogy a német kerekes is kapcsolatban állt a több kerekest doppingszerrel ellátó spanyol orvossal, Eufemiano Fuentesszel.

Kedden Olaf Ludwig csapatmenedzser arról beszélt, annak ellenére, hogy a vizsgálat végéig felfüggesztették Ullrich, és a spanyol Oscar Sevilla versenyzési jogát, nem válnak meg a kerékpárosoktól, ellentétben Rudy Pevenage sportigazgatóval, aki kénytelen búcsúzni a csapattól.
Az ügy kulcsfigurája, Fuentes doktor interjút adott a spanyol közszolgálati rádiónak, amelyben arról beszélt, hogy sohasem ölt meg senkit, egyetlen versenyzőnek sem károsította meg az egészségét, ő csak egy orvos, aki a feladatát végezte, amely a bringások egészségi állapotának javítása volt.
„A kerékpárosok különleges sportolók, mert pihenés közben a szívverésük felére csökken, a szív mérete pedig a visszavonulás után lehet kisebb, ez viszont adott esetben korai halálhoz is vezethet – mondta Fuentes. – Ekkora tempó mellett, ekkora hosszúságú szakaszokat nem lehet különböző szerek nélkül kibírni. Dühös vagyok, mert mindenki csak rólam beszél, miközben a többi név titokban maradt.”

Nem a spanyol doktor az egyetlen, aki nyíltan beszélt a doppingkérdésről. A listáján szintén megtalálható német Jörg Jaksche orvosa, Kurt Moosberger is megerősítette Funtes állításait, miszerint a mai kerékpársport nem létezhet dopping nélkül. A doktor szerint egy-egy igazán kemény hegyi szakasz után – amelyet ráadásul nagy átlagsebességgel teljesítenek – többnapos regenerációra lenne szükség. A versenyzők a szervezetben is megtalálható tesztoszteront és növekedési hormont kapnak, amely segíti felépíteni az izmokat, illetve visszanyerni az erőt. Ráadásul a kis dózist – pontosan azért, mert a szervezet is tartalmazza ezeket – nem mutatja ki a vizeletteszt. A doktor az EPO-ról is beszélt, amely növeli a szervezet oxigénkapacitását, és ezáltal a teljesítőképességet. ---- A keddi 169.5 kilométeres szakaszon néhányan abban reménykedtek, a csapatok inkább a hegyekre tartalékolnak, így sikeres lehet egy szökés. A két francia – Walter Beneteau és Stéphane Auge –, valamint egy német – Christian Knees – alkotta boly legnagyobb előnye közel nyolc perc volt, de a mezőny megakadályozta a „hazaérést”, három és fél kilométerrel a cél előtt el is kapták a szökevényeket.

A csaknem kétezer méter hosszú célegyenesben hatalmas csatát láthattunk. A belga Tom Boonen kiválóan indult meg, húzta maga után a német Erik Zabelt és a spanyol Oscar Freirét, és már úgy tűnt, Robbie McEwent sikerült bezárni az út jobb oldalán, amikor az ausztrál hihetetlen sebességre kapcsolt, átvágott balra, de a második szakaszgyőzelmét arató Freirét ezúttal nem tudta megelőzni. Az ukrán Szerhij Honcsar megőrizte a sárga trikót, ám a szerdai hegyi etapon már jóval nehezebb dolga lesz.

93. TOUR DE FRANCE
9. szakasz. Bordeaux–Dax (169.5 km): 1. Oscar Freire (spanyol, Rabobank) 3:35:24 (47.214 km/óra), 2. McEwen (ausztrál, Davitamon-Lotto) azonos idővel, 3. Zabel (német, Milram) a. i., …32. Honcsar (ukrán, T-Mobile) a. i.
Az összetett állása: 1. Szerhij Honcsar 38:14:17 (43.414 km/óra), 2. Landis (amerikai, Phonak) 1:00 perc hátrány, 3. Rogers (ausztrál, T-Mobile) 1:08 p h.
A gyorsasági pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Robbie McEwen 211 pont, 2. Boonen (belga, Quick Step) 188, 3. Freire 181.
A hegyi pontversenyben: 1. (pötytyös trikóban) Jerome Pineau (francia, Bouygues Telekom) 28 pont, 2. De la Fuente (spanyol, Saunier-Duval) 17, 3. Wegmann (német, Gerolsteiner) 15.
A legjobb huszonöt éven aluli versenyző: 1. (fehér trikóban) Marcus Fothen (német, Gerolsteiner) 38:16:20, 2. Lövkvist (svéd, Francaise des Jeux) 58 másodperc hátrány, 3. Grivko (ukrán, Milram) 1:55 p h.
A csapatversenyben: 1. T-Mobile 114:45:51, 2. Phonak 3:09 p h., 3. Gerolsteiner 3:56 p h. ----

Az első hegyi szakaszon nem lesz hegyi befutó, de a versenyzőknek igen nehéz dolguk lesz. A 190 kilométeres etapon egy harmadik kategóriás emelkedővel melegítenek, majd következik a kiemelt kategóriás, 1540 méter magas Col de Soudet, amelyre 14.7 kilométer hosszú, átlagosan 7.3%-os emelkedő vezet fel. Ezután jön az első kategóriás, 1053 méter magas Col de Marie Blanque 9.3 kilométeres, 7.7%-os emelkedője, így a célig tartó több mint negyven kilométerre várhatóan már csak a legjobbak maradnak.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik