Noha kell az erő a szerdai és csütörtöki kemény hegyi etapokra, a mezőny kedden sem hagyta, hogy a szökevények döntsék el a szakaszgyőzelem sorsát. A sprintet a spanyol Oscar Freire nyerte meg, miközben a verseny előtt kirobbant spanyolországi doppingüggyel kapcsolatban újabb fejlemények láttak napvilágot.
EPA
Robbie McEwen (jobbra) felborítani sem tudta Oscar Freirét
EPA
Robbie McEwen (jobbra) felborítani sem tudta Oscar Freirét
Wolfgang Strohband, a német Jan Ullrich menedzsere hétfőn egyhetes ultimátumot adott a T-Mobile-csapatnak arra, hogy megindokolja, miért is léptette vissza Ullrichot a verseny előtt. Az ultimátum kissé érthetetlen, hiszen a spanyol rendőrségnek bizonyítékai vannak arra, hogy a német kerekes is kapcsolatban állt a több kerekest doppingszerrel ellátó spanyol orvossal, Eufemiano Fuentesszel.
Kedden Olaf Ludwig csapatmenedzser arról beszélt, annak ellenére, hogy a vizsgálat végéig felfüggesztették Ullrich, és a spanyol Oscar Sevilla versenyzési jogát, nem válnak meg a kerékpárosoktól, ellentétben Rudy Pevenage sportigazgatóval, aki kénytelen búcsúzni a csapattól. Az ügy kulcsfigurája, Fuentes doktor interjút adott a spanyol közszolgálati rádiónak, amelyben arról beszélt, hogy sohasem ölt meg senkit, egyetlen versenyzőnek sem károsította meg az egészségét, ő csak egy orvos, aki a feladatát végezte, amely a bringások egészségi állapotának javítása volt. „A kerékpárosok különleges sportolók, mert pihenés közben a szívverésük felére csökken, a szív mérete pedig a visszavonulás után lehet kisebb, ez viszont adott esetben korai halálhoz is vezethet – mondta Fuentes. – Ekkora tempó mellett, ekkora hosszúságú szakaszokat nem lehet különböző szerek nélkül kibírni. Dühös vagyok, mert mindenki csak rólam beszél, miközben a többi név titokban maradt.”
Nem a spanyol doktor az egyetlen, aki nyíltan beszélt a doppingkérdésről. A listáján szintén megtalálható német Jörg Jaksche orvosa, Kurt Moosberger is megerősítette Funtes állításait, miszerint a mai kerékpársport nem létezhet dopping nélkül. A doktor szerint egy-egy igazán kemény hegyi szakasz után – amelyet ráadásul nagy átlagsebességgel teljesítenek – többnapos regenerációra lenne szükség. A versenyzők a szervezetben is megtalálható tesztoszteront és növekedési hormont kapnak, amely segíti felépíteni az izmokat, illetve visszanyerni az erőt. Ráadásul a kis dózist – pontosan azért, mert a szervezet is tartalmazza ezeket – nem mutatja ki a vizeletteszt. A doktor az EPO-ról is beszélt, amely növeli a szervezet oxigénkapacitását, és ezáltal a teljesítőképességet. ---- A keddi 169.5 kilométeres szakaszon néhányan abban reménykedtek, a csapatok inkább a hegyekre tartalékolnak, így sikeres lehet egy szökés. A két francia – Walter Beneteau és Stéphane Auge –, valamint egy német – Christian Knees – alkotta boly legnagyobb előnye közel nyolc perc volt, de a mezőny megakadályozta a „hazaérést”, három és fél kilométerrel a cél előtt el is kapták a szökevényeket.
A csaknem kétezer méter hosszú célegyenesben hatalmas csatát láthattunk. A belga Tom Boonen kiválóan indult meg, húzta maga után a német Erik Zabelt és a spanyol Oscar Freirét, és már úgy tűnt, Robbie McEwent sikerült bezárni az út jobb oldalán, amikor az ausztrál hihetetlen sebességre kapcsolt, átvágott balra, de a második szakaszgyőzelmét arató Freirét ezúttal nem tudta megelőzni. Az ukrán Szerhij Honcsar megőrizte a sárga trikót, ám a szerdai hegyi etapon már jóval nehezebb dolga lesz.
93. TOUR DE FRANCE 9. szakasz. Bordeaux–Dax (169.5 km): 1. Oscar Freire (spanyol, Rabobank) 3:35:24 (47.214 km/óra), 2. McEwen (ausztrál, Davitamon-Lotto) azonos idővel, 3. Zabel (német, Milram) a. i., …32. Honcsar (ukrán, T-Mobile) a. i. Az összetett állása: 1. Szerhij Honcsar 38:14:17 (43.414 km/óra), 2. Landis (amerikai, Phonak) 1:00 perc hátrány, 3. Rogers (ausztrál, T-Mobile) 1:08 p h. A gyorsasági pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Robbie McEwen 211 pont, 2. Boonen (belga, Quick Step) 188, 3. Freire 181. A hegyi pontversenyben: 1. (pötytyös trikóban) Jerome Pineau (francia, Bouygues Telekom) 28 pont, 2. De la Fuente (spanyol, Saunier-Duval) 17, 3. Wegmann (német, Gerolsteiner) 15. A legjobb huszonöt éven aluli versenyző: 1. (fehér trikóban) Marcus Fothen (német, Gerolsteiner) 38:16:20, 2. Lövkvist (svéd, Francaise des Jeux) 58 másodperc hátrány, 3. Grivko (ukrán, Milram) 1:55 p h. A csapatversenyben: 1. T-Mobile 114:45:51, 2. Phonak 3:09 p h., 3. Gerolsteiner 3:56 p h. ----
Az első hegyi szakaszon nem lesz hegyi befutó, de a versenyzőknek igen nehéz dolguk lesz. A 190 kilométeres etapon egy harmadik kategóriás emelkedővel melegítenek, majd következik a kiemelt kategóriás, 1540 méter magas Col de Soudet, amelyre 14.7 kilométer hosszú, átlagosan 7.3%-os emelkedő vezet fel. Ezután jön az első kategóriás, 1053 méter magas Col de Marie Blanque 9.3 kilométeres, 7.7%-os emelkedője, így a célig tartó több mint negyven kilométerre várhatóan már csak a legjobbak maradnak.