Rajt a tizenegyedik helyről

HEGYI ANDRÁSHEGYI ANDRÁS
2006.06.24. 02:29
Valentino Rossin nyomot hagyott csütörtöki balesete, a szombati futamon az utolsó rajtkockából kell indulnia. Talmácsi Gábor a 11., Tóth Imre a 29. helyről vághat neki a Holland Nagydíjnak.
Talmácsi Gábor megint szembesült azzal, hogy a Honda nagy technikai hátrányban van a riválisokkal szemben

Az 58. Holland Nagydíj második napján szerencsére nem történtek komolyabb balesetek, ám ezzel együtt egyáltalán nem volt eseménymentes a pénteki nap sem. A csapatok folyamatos tárgyalásban vannak annak érdekében, hogy a jövőben ne lehessen két hét alatt három nagydíj. A rengeteg sérülés miatt mindenki egyetért abban, hogy az ilyen sűrű sorozat túlságosan is megerőltető, nem biztonságos, illetve hogy az ennyire gyakori versenyzés nem teszi lehetővé a motorosoknak a megfelelő regenerálódást és – esetleg – a teljes felgyógyulást a baleseteket követően.

A háttérmunka mellett természetesen a pályán is voltak izgalmak, sőt meglepetések. A MotoGP-ben Valentino Rossi csütörtöki két törésével is kvalifikálta magát, igaz, karrierje során először az utolsó rajtkockából kell elindulnia. Az amerikai John Hopkins viszont pályafutása alatt első ízben, az ötödik vb-szezonjában és a 69. nagydíján megszerezte a pole pozíciót. A 250-ben Jorge Lorenzo az idei ötödik, míg a 125-ben Mika Kallio a második rajtelsőségének örülhetett.

Valentino Rossinak most még a keszty?húzásban is segíteni kell
Rossi, aki csütörtökön csukló- és bokatörést szenvedett, pénteken sokkal rosszabbul volt, emiatt fájdalomcsillapítókkal és módosított első fékkarral motorozott. De ezek sem segítettek igazán a hétszeres világbajnokon. A 3. szabadedzésen három kör után kiállt, míg az időmérőn kevés kört tett meg, és tíz perccel a leintés előtt abbahagyta a tréninget. Ennek ellenére kvalifikálta magát a versenyre, amelyen megjósolhatatlan, mire lesz képes. A célja egyértelmű: fájdalmak árán is pontokat akar szerezni, ugyanúgy, ahogyan az évadnyitó Spanyol GP-n elszenvedett balesete után. Ám most sokkal nehezebb dolga lesz.

Talmácsi Gábor sem volt túl jó hangulatban pénteken. Igaz, újból a legjobb hondás lett, de ez nem igazán vigasztalja. Talma, aki tavaly Assenben a második rajtkockából nyert, a saját bőrén érzi, hogy a Honda mekkora technikai hátrányban van a KTM-mel, az Apriliával és a Derbivel szemben. Talma főleg a hátsó futómű-beállításokkal szenvedett. Emiatt csak reménykedni tud abban, hogy a 11. edzésidejénél jobb helyezésre lesz majd képes a szombati viadalon.

Hopkins, Lorenzo és Kallio is reménykedik. A 23 éves Hopkins az első pole-ja után az első győzelmére hajt. Ha nyerne, 1993 után győzne ismét amerikai Assenben. Lorenzo, aki megismételte a tavalyi pole-ját, a 2004-es 125-ös győzelme után a 250-ből is haza akar vinni egy holland trófeát, Kallio pedig azt szeretné, ha az első asseni érme rögtön a legfényesebb lehetne.

Magyar hangok

Talmácsi Gábor (Honda, 11. hely): – Nagyon sokat változott az asseni pálya, minél többet megyek rajta, ez annál inkább eszembe jut. Az első részre iszonyatosan nehéz megtalálni a jó beállításokat, még a szombat reggeli bemelegítő edzésen is változtatunk majd a futóművön. A motorerővel szerencsére nincs gond, azzal nem kellett törődni, de bőven elég volt a beállítással bajlódni. A pálya első két szekciójában nem vagyok olyan gyors, mint a második kettőben, a gyors körömet mégis az aszfaltcsík végén rontottam el, mert bukás történt előttem, utolértem Corsit, megelőzni viszont a sárga zászlós jelzés miatt nem tudtam. A tizenegyedik hely ellenére bizakodó vagyok.

Tóth Imre (Aprilia, 29. hely): – Javítottam egy másodpercet, de ez sem volt elég, mert a többiek sokkal többet gyorsultak. Az utolsó körben öt tized még bennem maradt, mert a pálya második felében két szabadkártyás pilóta bejött elém, ami miatt lemaradtam Alvaro Bautista szélárnyékából, így nem sikerült gyorsabb kört futnom. Pedig most már nagyon ideje lenne pontot szerezni. Nehéz verseny lesz.