Közvetlen magyar vonatkozása egész egyszerűen nincs a németországi világbajnokságnak. Ez a szomorú tény jutott nekünk, meg a nosztalgia, hiszen húsz esztendeje résztvevő volt a válogatottunk, és a későbbi tornákon, ha nem is lehetett ott a csapatunk, játékvezetőink azért kisebb-nagyobb szerepet kaptak a földkerekség egyik legnagyobb sporteseményén. 2006-ban csipetnyi szelet sem jutott a magyar futballnak a vb-n.
Mivel labdarúgásunk immár semmilyen szinten nem képviselteti magát a világbajnokságon, legalább a közvetett kapcsolatokat megpróbáljuk bemutatni a magyar szurkolóknak. Mert ha játékosaink nem is léphetnek pályára Németországban, légiósaink többségének akad olyan csapattársa, aki ott lesz a pénteken rajtoló tornán.
Gilberto
Gilberto
Gilberto (brazil, Hertha Berlin)
"Nagyon rendes embert ismertem meg személyében, bár kissé érzékeny lelkivilágú labdarúgó. A családja távol él tőle, és ez sokszor rossz hatással van a játékára. Az edzéseken egyébként példamutató munkát végez, bár nálunk a Herthánál nem a saját posztján szerepel. A brazil védelemben Roberto Carlos helyén jöhet szóba, előretörései nagyon jók, szinte tarthatatlan olyankor, ha lendületből érkezik. A fejjáték az, amiben talán még fejlődnie kell.”
Dárdai Pál csapattársáról
Inamoto Junicsi (japán, West Bromwich Albion)
"Nagyon jó futballistának tartom, technikailag rendkívül képzett. A jobb lába az erősebb, de a balt sem csak támaszkodásra használja. Legszívesebben támadó középpályásként játszik, de a válogatottban több a védekező feladata. Hátrány lehet számára, hogy klubjában az utóbbi időben kevesebb szerephez jutott, ennek ellenére a válogatottban valószínűleg játszani fog. Rendkívül motivált futballista, és örül a bizonyítási lehetőségnek.”
Gera Zoltán csapattársáról
Christian Wilhelmsson
Christian Wilhelmsson (svéd, Anderlecht)
„Christian az előző évadban az Anderlecht legjobbja volt. Kinőtte a belga bajnokságot, nem véletlen, hogy a Tottenham és a Fiorentina is érdeklődik iránta. Jobb oldali szélső, aki elképesztően jól cselez, gyors, technikás. Néhányan sokszor kint maradtunk az edzések után, és ilyenkor csak lestünk a többiekkel, milyen trükkökre képes. Pedig svéd, nem is brazil...”
Juhász Roland csapattársáról
Lukas Podolski (német, 1. FC Köln)
„Lukas remek játékos, méltán nevezhető a jelenlegi legnagyobb német tehetségnek. Kevés olyan futballista van a világon, akinek olyan remek bal lába van, mint Podolskinak. Nagyon jól lő, és hihetetlenül gólérzékeny, remélem, ezt a világbajnokságon is bizonyítani fogja. Tudni kell róla, hogy még nem kész, kiforrott labdarúgó, de ha töretlenül fejlődik és állandó helyet harcol ki magának a Bayern Münchenben is, akkor még a mostaninál is jobb játékos válhat belőle.”
Szabics Imre korábbi csapattársáról ---- Talán már erre is kevesen emlékeznek, de Kiprich József a holland Feyenoordban 1993-tól 1995-ig, vagyis két teljes szezonon át csapattársa volt a svédek extraklasszisának, a Barcelonával az idén spanyol bajnokságot és Bajnokok Ligáját nyerő Henrik Larssonnak.
– Amikor tavaly ősszel a svéd válogatott Budapesten játszott, találkozott egykori klubtársával. Miről társalogtak Henrik Larssonnal? – A hollandiai évek alatt kitűnő barátság alakult ki közöttünk, és közös emlékeinket elevenítettük fel tavalyi beszélgetésünkkor – mondta Kiprich József. – Emlékszem, fiatal, tehetséges játékosként igazolták őt a Feyenoordhoz. Nem mondhatni, hogy mester és tanítványa kapcsolat lett volna közöttünk, de én mindenben segítettem a munkáját, ő pedig rengeteget fejlődött. Mindketten idegenlégiósok voltunk, talán ezért is jártunk össze sokat az edzések után.
– Milyen ember Henrik Larsson? – A magánéletben nagyon laza srác, de ha futballról van szó, akkor vérbeli profiként viselkedik. A pályán minden idegszálával a feladatára összpontosít. Ennek is köszönhetően jutott el arra a szintre, ahol most tart. Gyengéje szinte nincs is. Fizikálisan és technikailag is minden adva van számára, kitűnő futballista, nem véletlen, hogy a világsztárokkal teletűzdelt Barcelonában is megállta a helyét, ráadásul közönségkedvenc volt.
– Ha nincs gyengéje, akkor az erősségeit vegyük sorra. – Nagyon robbanékony játékos, a kapu előtt pedig igazán gólveszélyes. Az összjátékból is kiveszi a részét, hiszen például a BL-döntőn csereként beszállva szolgálta ki remekül csapattársait. Termete ellenére jók a rugói is, kiválóan fejel és roppant veszélyes az ellenfél kapuja előtt. Minden bizonnyal komoly erőssége lesz a svéd válogatottnak a hamarosan rajtoló világbajnokságon. Nagyon kíváncsi vagyok rá.
Húsz légiósunknak 20 együttesben összesen 41 olyan csapattársa van, aki szerepelhet a 2006-os világbajnokságon (ez a számadat annyi kiegészítésre szorul, hogy a Tottenham tulajdonában lévő, de kölcsönben a Coventryben szereplő Fülöp Mártonnak mind a két munkaadójánál akad vb-résztvevő). Alighanem kevesen gondolták volna, hogy Togo, Elefántcsontpart, Paraguay, Ausztrália, de még Brazília (!) is ad olyan futballistát, akinek van magyar csapattársa a klubjában.
Világbajnoki résztvevő csapattársak
Babos Gábor (NEC Nijmegen): Edgar Barreto (Paraguay)
Bodnár László (Red Bull Salzburg): Vratislav Lokvenc (Csehország)
Bódog Tamás (Mainz): Otto Addo (Ghána)
Dárdai Pál (Hertha Berlin): Arne Friedrich (Németország), Gilberto (Brazília), Josip Simunic és Niko Kovac (Horvátország)
Egressy Gábor (Admira Wacker): Eric Akoto (Togo)
Fülöp Márton (Tottenham, Coventry): Tottenham: Aaron Lennon, Jermaine Jenas, Michael Carrick és Paul Robinson (Anglia), Li Jung Pjo (Dél-Korea)
Coventry: Clayton Ince és Stern John (Trinidad és Tobago)
Gera Zoltán (West Bromwich Albion): Tomasz Kuszczak (Lengyelország), Inamoto Junicsi (Japán)
Gyepes Gábor és Rósa Dénes (Wolverhampton): Szeol Ki Hjon (Dél-Korea)
Huszti Szabolcs (Metz): Kossi Agassa és Mamam Cherif-Touré (Togo)
Juhász Roland (Anderlecht): Michal Zewlakow (Lengyelország), Christian Wilhelmsson (Svédország)
Király Gábor (Crystal Palace): Tony Popovic (Ausztrália)
Lisztes Krisztián (Mönchengladbach): Kasey Keller (Egyesült Államok), Marcell Jansen és Oliver Neuville (Németország)
Sáfár Szabolcs (Austria Wien): Libor Sionko (Csehország), Sebastian Mila és Arkadiusz Radomski (Lengyelország), Joe Didulica és Mario Tokic (Horvátország)
Szabics Imre (1. FC Köln): Lukas Podolski (Németország), Marco Streller és Ricardo Cabanas (Svájc)
Szélesi Zoltán (Energie Cottbus): Gregg Berhalter (Egyesült Államok)
Torghelle Sándor (Panathinaikosz): Anthony Seric (Horvátország), Mikael Nilsson (Svédország)
Tóth Mihály (Fredrikstad): Rami Shaaban (Svédország)