Rábeszélték, hogy folytassa

CSILLAG IMRE, GYENGE BALÁZSCSILLAG IMRE, GYENGE BALÁZS
2006.02.27. 01:46
Samuel Eto’o ellentétes érzésekkel élte meg a fordulót, csapata, a Barcelona ugyanis növelte előnyét mindkét közvetlennek tekinthető vetélytársával szemben, neki magának azonban raszszista megnyilvánulásokat kellett lenyelnie Zaragozában. Nem sokon múlt, hogy a kameruni elhagyja a játékteret.
Még Esquinas Torres játékvezetô (jobbra) is igyekezett jobb belátásra bírni az emberségében megsértett Samuel Eto?ót
Reuters ? Albert Gea

Kiemelt figyelem övezte a Barcelona zaragozai fellépését, mivel a katalán gárda a közelmúltbeli botladozásait éppen a Romareda-stadionban kezdte, amikor négyest kapott a helyiektől a kupa negyeddöntőjében. A felek ezúttal is hatalmas csatát vívtak, kár, hogy a kilencven perc mégsem ezért maradhat meg elsősorban a szurkolók emlékezetében, Samuel Eto’ót ugyanis rasszista inzultusok érték, amelyek miatt a kameruni majdnem otthagyta a találkozót.

A 75. percig egy labdarúgó-mérkőzésen megszokott forgatókönyv szerint csordogáltak az események – addig talán egy leheletnyivel a Zaragoza volt veszélyesebb, de gólt Víctor Munoz csapata sem ért el –, amikor egyszer csak Eto’o sarkon fordult, és elindult lefelé, kijelentve, ő bizony nem játszik tovább. Hamar kiderült, a lelátóról érkező rasszista bekiabálásokból lett elege, és ugyan a Zaragoza szintén színes bőrű játékosa, Alvaro megpróbálta jobb belátásra bírni, sőt a játékvezető is győzködte, végül csak a Barcelona edzője, Frank Rijkaard tudta visszakönyörögni immár az oldalvonalon túlról a gyepre.

A játék persze több percig állt, viszont alig indult ismét útjára a labda, a Barca megszerezte a vezetést: szögletet követően Edmilson lőtt kapura, Celades védő létére kézzel mentett (igaz, nem volt alternatívája, különben a labda a feje és a léc között a kapuba csapódott volna), a jogos tizenegyest pedig Ronaldinho értékesítette. A közjáték, a kiállítás és a gól padlóra küldte a Zaragozát, így nem sokkal később Henrik Larsson találata (Eto’o átadásából) már senkit sem ért váratlanul.

„Sajnálatos, ami Eto’óval történt – mondta a mérkőzés után Frank Rijkaard. – Samuel rosszul érezte magát a pályán. Tetszett, ahogyan a csapattársai azonnal kiálltak mellette, és ahogyan sikerült felülemelkednie a problémán. Ne feledjük, a szurkolók elsősorban az olyan kvalitású játékosok miatt mennek ki a meccsekre, mint Eto’o.”

Eto’ót egyébként nemcsak a csapattársai védték meg (Ronaldinho például kijelentette, hogy adott esetben ő is levonult volna a kamerunival együtt), hanem a Zaragoza játékosai is kiálltak mellette. A csatár Ewerthon szavai: „Egyesek megfeledkeztek magukról, ami egyrészt meglep, másrészt végtelenül elszomorít. Amikor a Bundesligában játszottam, azt tapasztaltam, hogy Németországban sokszor éri inzultus a külföldieket, igaz, engem egyszer sem bántottak. Ezzel szemben Spanyolország futballpályáin időnként tűrhetetlen a helyzet.”

Vasárnap a riválisok eredményei feltehetően sokkal több mosolyt csaltak Eto’o arcára, hiszen megbotlott a Valencia és a Real Madrid is. A Turia-partiak a mindenkire veszélyes, bár az utóbbi hetekben formán kívül játszó Getafét fogadták, és ugyan szinte már a kezükben volt a győzelem, végül az egy pontnak is örülniük kellett. Történt, hogy a végig mezőnyfölényben – és Aníbal Matellán kiállítása miatt a 63. perctől emberelőnyben – játszó Valencia David Navarro révén viszonylag későn megszerezte ugyan a vezetést, de az utolsó tíz percre gyakorlatilag leállt a gépezete. A szívósan küzdő fővárosiak köszönték szépen, és előbb jobb oldali kontrát fejeztek be tökéletesen, majd Daniel Güiza az utolsó pillanatokban Santiago Canizares kapussal szemben állva ziccert rontott.

A Real Madrid még rosszabbul járt Mallorcán, Sergio Ramos első félidei fejes gólja ellenére ugyanis vesztesen távozott a szigetről. A hatalmas esőzésben megtartott ütközetben a fővárosiak nem sok vizet zavartak, ugyanazt a Madridot láthatta a nagyérdemű, amelyik hét közben az Arsenal ellen is szerencsétlenkedett. A szünetre mégis előnnyel vonulhatott le López Caro csapata az említett Ramos-gólnak hála, ám a második félidőben a télen igazolt Leonardo Pisculichi előbb tizenegyesből egyenlített, majd a szélvészgyors Juan Arango lépett ki a védők közül, és Iker Casillast is kicselezve berúgta a mindent eldöntő találatot.

PRIMERA DIVISIÓN, 25. forduló

Zaragoza–Barcelona 0–2 (Ronaldinho 79. – 11-esből, Larsson 82.)
Valencia–Getafe 1–1 (Navarro 77., ill. Nano 87.)
Mallorca–Real Madrid 2–1 (Pisculichi 52. – 11-esből, Arango 80., ill. Sergio Ramos 31.)
Espanyol–Sevilla 5–0 (Fredson 5., Zabaleta 46., Luis García 53., 55., 66.)
Athletic Bilbao–Villarreal 1–1 (Aduriz 41., ill. Forlán 43.)
Betis–Real Sociedad 2–0 (Dani 31., Robert 92.)
Celta Vigo–Cádiz 2–0 (Contreras 37., David Silva 72.)
Alavés–Santander 2–2 (Nené 19., Aloisi 34., ill. Pinilla 26., W. Dalmat 72.)
Atlético Madrid–Málaga 5–0 (Fernando Torres 5., 9., Maxi Rodríguez 40., Valera 67., 91.)
Osasuna–Deportivo 1-2 (Romeo 42, Sergio 51, Tristan 72)