Gyógyír a Real fájó sebére

CSILLAG IMRE, GYENGE BALÁZSCSILLAG IMRE, GYENGE BALÁZS
2006.02.13. 03:31
Bilbaóban elsősorban lélektanilag aratott fontos győzelmet a Real Madrid, amelynek a kupában a Zaragozától kapott hatalmas pofont követően (1–6) kellett folytatnia a listavezető Barcelona üldözését. Eközben a baszk gárda egyre közelebb kerül fennállása első kieséséhez.
Robinho (fehérben) egyszer minden bilbaói védôt megelôzött, és vezetéshez juttatta a Real Madridot
Reuters ? Vincent West

Nem várt egyszerű feladat a Real Madridra, a királya gárda ugyanis az elmúlt hat idényben képtelen volt bevenni az Athletic Bilbao otthonát. Legutóbb az 1998– 1999-es szezonban nyertek a fővárosiak a San Mamésben (3–2), azóta négy vereség és két döntetlen a bajnoki mérlegük az „oroszlánbarlangban”, márpedig a zaragozai 1–6 után, valamint a Valencia–Barcelona ütközet előtt csakis a három pont megszerzése lehetett a cél.

Azért némi önbizalmat kölcsönözhetett a madridiaknak, hogy leszámítva az említett kupapofont, 2006-ban remekeltek, miközben a Bilbao fennállása egyik leggyatrább idényét „gyúrja”. A jelek szerint a baszkok válsága mélyebb, mint a Zaragoza által a Realon ejtett seb, hiszen mindössze öt perc telt el a mérkőzésből, amikor Zinedine Zidane forintos átadását követően Robinho megszerezte a vezetést a vendégeknek, ráadásul a piros-fehér alakulat a folytatásban sem tudta kapujához szegezni ellenfelét. Némi mentség lehet, hogy az Athleticet gardírozó Javier Clemente három meghatározó játékosára, az eltiltott Fran Yestére, valamint a sérült Joseba Etxeberriára és Tikóra nem számíthatott, tény ugyanakkor, hogy a túloldalon is akadt egy-két fontos hiányzó (Raúl, David Beckham).

Amikor már a legtöbben elkönyvelték a minimális különbségű madridi sikert, Robinho – aki csak magának köszönheti, hogy a kilencven perc során nem növelte találatai számát – kihagyhatatlan helyzetbe hozta Raúl Bravót, a védő pedig bevágta csapata aznap esti, valamint saját maga szezonbeli második találatát. Érdekesség, hogy Bravo az első bajnoki gólját is baszk gárda, a Real Sociedad ellen szerezte.

„Az első negyvenöt percben nagyszerűen játszottunk, rendszeresen felértünk az ellenfél kapujáig, kár, hogy a befejezésekkel hadilábon álltunk. Egyébként ismét a javulófélben lévő Madridot láthattuk, minden játékosom kitett magáért, és a védelmünk is magabiztosan verte vissza az ellenfél próbálkozásait. Megérdemelten nyertünk” – értékelt a láthatóan megkönnyebbült Real-edző, López Caro.

A királyi gárda szakvezetőjének azért így is van miért bosszankodnia, hiszen Guti és Ronaldo kisebb húzódással fejezte be a találkozót, míg Pablo García az első félidő derekán minden bizonnyal térdszalagszakadást szenvedett, miután Ismael Urzaiz elkaszálta. Ha beigazolódnak az első diagnózisok, az uruguayi középpályás a teljes idénytől is elbúcsúzhat.

Ami a Bilbaót illeti: a csapat a fordulót követően az utolsó előtti helyre csúszott vissza, három pontra a még bentmaradást érő 17. helyezett Cádiztól. Igaz, még sok van hátra a bajnokságból, ám figyelembe véve, hogy az Athletic eddig mind a 74 bajnoki évadban az első osztályban szerepelt, a legrosszabb helyezése pedig a 15. volt, a szurkolók aggodalma korántsem alaptalan.