Egyiptom Afrika trónján

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2006.02.11. 03:21
Mindkét válogatott kicsikarhatta volna a kupagyőzelmet a „hagyományos” keretek között, ám a szétlövésre maradt a döntés, és ebben Egyiptom jobbnak bizonyult. Az ötödik ANK-sikerével új rekordot állított fel.
A hazai közönség elôtt célba érô egyiptomi játékosok rekordot jelentô ötödik alkalommal ünnepelhették a kontinensbajnoki címet

Miután nyilvánvalóvá vált, hogy az egyiptomi válogatottnak legnagyobb csillaga, Mido nélkül kell helytállnia a hazai pályán rendezett torna döntőjében (lásd keretes írásunkat), a tétnek megfelelő légkörben kezdődött el a mérkőzés. Az első percben egy szabálytalanság kapcsán kis híján összeverekedett néhány játékos – ehhez képest a folytatás kimondottan sportszerű volt, az első félidőben mindössze kétszer villant meg a sárga lap.

Az viszont kár, hogy egyéb eseményeknek is híján volt az előadás, vagy legalábbis a vártnál kevesebb izgalmas pillanatot élt meg az egyébként roppant lelkes közönség. Elsőként Ahmed Hasszán indította mutatós mozdulattal a Szenegál elleni elődöntő ezúttal kezdőcsapatba jelölt hősét, Amr Zakit, ám ő kicsit éles helyzetből keresztbe lőtt a kapu előtt.

A második komolyan veendő próbálkozást is a házigazdák jegyezték, Abdul-Zaher el-Szakka szabadrúgása alig ment a bal alsó sarok mellé. Néhány kisebb, egyaránt elpuskázott egyiptomi helyzet is lepergett, mire az elefántcsontparti válogatott szóhoz jutott, hanem akkor óriási esélyt szalasztott el. Voltaképpen Didier Drogbán múlt az eset, a Chelsea csatára gyors ellentámadás során iramodhatott meg a kapu felé, és jóllehet a tizenhatos másik oldalán védőőrizet nélkül várta egy társ az átadást, ő passz helyett belevezette a labdát az egyetlen védőbe.

Kisvártatva ennél is nagyobb ziccert hagytak ki az „Elefántok” – talán azt érezte meg az egyiptomi válogatott, hogy Vael Gomát sérülés miatt idejekorán le kellett cserélni. Kolo Touré mindenesetre megtette azt a szívességet, hogy a szöglet után váratlanul eléje csúsztatott labdát három méterről mellérúgta.

A második félidő annyiban hasonló forgatókönyvet követett, hogy az egyiptomiak kezdtek aktívabban. A berobbanó Mohamed Abutrika fejese után a labda a védelemtől be is mehetett volna, de elkerülte a kaput. Kis idő múlva ismét fordult a kocka, Arouna Koné ígéretes bombája jelezte, hogy bőven vannak még tartalékok az Henri Michel által irányított fekete-afrikai csapatban. Egyre veszélyesebb akciókat vezetett, míg riválisa jobbára az ívelgetésekre szorítkozott, ami Jean-Jacques Tizié magabiztos munkája mellett kevés volt.

A rendes játékidő hajrájában felgyorsultak az események. Drogba hat méterről elrontotta a meccslabdát, később volt egy valamivel kisebb sansza, és a kettő között, a 84. percben majdnem végzetesnek bizonyultak a hibák. Történt, hogy Tiziéről kipattant egy távoli bomba, aztán Mohamed Savki újrázása is elakadt benne, végül némi kavarodás végén Zaki bekotorta a labdát a hálóba. A bíró azonban nem adta meg a gólt, mert Savki jól láthatóan lesről indult a kipattanóra.

Gól nélkül zárult tehát a 90 perc, jöhetett a kétszer negyedórás hosszabbítás. Az első periódus közepén Blaise Kouassi talpalásgyanús mozdulattal, de a labdát elrúgva szerelte Mohamed Barakatot, s a bíró több mint vitatható módon büntetőt ítélt Egyiptomnak. A csapatkapitány, a torna legjobbjának megválasztott Ahmed Hasszán futott neki a tizenegyesnek, és a jobb kapufa tövét találta el.

A nézők nem hittek a szemüknek, de maradt a 0–0. A tizenegyespárbajban Egyiptom ötből csak egyszer hibázott, az elefántcsontparti büntetők közül el-Hadari kettőt is kiütött – az egyik éppen Drogbáé volt. Néhány nap leforgása alatt Samuel Eto’o után az afrikai labdarúgás másik nagy csillaga is szomorú sorsra jutott.

DÖNTŐ
EGYIPTOM–ELEFÁNTCSONTPART 0–0 – 11-esekkel 4–2
Kairó
V: Dámi (tunéziai)
EGYIPTOM: el-Hadari – Szaid (A. Ali, 113.), el-Szakka, Goma (Fati, 21.), Abdelvahab – Barakat, Savki, Ahmed Hasszán – Abutrika – Zaki, Moteb (Musztafa, 82.)
ELEFÁNTCSONTPART: Tizié – Eboué, Kouassi, K. Touré, Boka – Faé, Zokora, Y. Touré (B. Koné, 91.), Akalé (B. Kalou, 60.) – Drogba, A. Koné
A 11-eseket belőtte: A. Hasszán, Abdelvahab, Zaki, Abutrika, ill. K. Touré, Eboué. Kihagyta: A. Ali, ill. Drogba, B. Koné

Hasszán Sehata, Egyiptom szövetségi kapitánya
Amikor kihagytuk a büntetőt, úgy éreztem, ez nem lehet a mi napunk. Istennek hála, a szétlövésben mi voltunk a szerencsésebbek. Az elefántcsontpartiak kiváló csapatot alkotnak, de fel tudtuk térképezni a gyengéiket.

Henri Michel, Elefántcsontpart szövetségi kapitánya
Nagyon közel voltunk a torna megnyeréséhez, amit meg is érdemeltünk volna. De az efféle lehetőségeket, amiket kidolgoztunk, nem szabad kihagyni. A büntető ugyanolyan jogtalan volt, mint amit Szenegál kapott ellenünk. ---- M ---- P