Barca: álmukból felkeltve is

CSILLAG IMRE, GYENGE BALÁZSCSILLAG IMRE, GYENGE BALÁZS
2006.01.16. 01:05
Féltávhoz érkezvén benyújtotta jelentkezését a bajnoki címre a Valencia. Igaz, ebbe legfeljebb a Turia partján élik bele magukat, mert ugyan az Osasuna legyőzésével nagy fegyvertényt hajtott végre Sánchez Flores csapata, az Athletic Bilbaót legyőző Barcelona továbbra sem lassít.
Ôk ketten voltak a Barca gólfelelôsei: Ronaldinho (balra) az elsô félidô végén, Lionel Messi a második elején talált be
Reuters
Reuters

Szombat késő este rendezték a forduló egyik rangadóját, amelyen a Valencia fogadta a bajnokság meglepetéscsapatát, az Osasunát. A pamplonaiak elsősorban hazai pályán vitézkednek, ám a Mestallában sem szeppentek meg, és az első félidőben – kis túlzással – uralták a középpályát. A hazaiak ráadásul elég hamar (22. perc), sérülés miatt elvesztették egyik motorjukat, Vicentét, aki helyett Mario Regueiro jött be, és mint kiderült, kiváló csere volt: az uruguayi az első félidő utolsó mozzanataként értékesítte Mista passzát.

A legrosszabbkor bekapott gól nem vitte padlóra az Osasunát, sőt még az sem kényszerítette térdre a vendégeket, hogy az újrakezdés után nem sokkal ismét kapitulálni kényszerültek (ezúttal David Villa vette be Ricardo kapuját egy kontra végén), az persze más kérdés, hogy a lefújásig kialakított helyzeteikből egyet sem értékesítettek.

"Két momentumot emelnék ki: először is sorozatban a harmadik mérkőzésünkön kaptunk gólt közvetlenül a félidő lefújása előtt, viszont sorozatban a harmadik mérkőzésünkön nem fújtak be nekünk jogos tizenegyest" – kesergett egy sort Javier Aguirre, az "őszi" idényrészt így is második helyen záró Osasuna edzője.
A Valenciát gardírozó Quique Sánchez Flores elégedettnek mutatkozott, és ígérte, csapata még javulni fog. Ami Vicentét illeti: az első orvosi vizsgálatok nem találtak súlyos sérülésre utaló jeleket, de hétfőn azért egy klinikán tüzetesen megvizsgálják a támadó fájós jobb bokáját.

Noha ebben az évadban felismerhetetlenül rossz az Athletic Bilbao, a baszkok azzal a felkiáltással érkeztek meg a Camp Nouba, hogy nem adják olcsón a bőrüket. Tartották szavukat, a mérkőzést kényelmesen kezdő Barcelona kapusa, Victor Valdés ugyanis már a 16. percben, Fernando Llorente fejese után kénytelen volt a kapujában keresgélni a labdát. A hideg zuhany felébresztette az alvó oroszlánt – igaz, a bilbaói kontrák továbbra is veszélyesek maradtak –, és a Barca még az első félidőben vitatható tizenegyessel egyenlített (Fernando Amorebieta leszorított kezére pattant a labda), majd a második félidőben a kis Leo Messi szemfüles góljával a vezetést is megszerezte.

A katalánok közül leginkább Mark van Bommel volt elemében (Messi például azután vette be az Athletic kapuját, hogy Inaki Lafuente éppen elé ütötte a labdát a holland sistergős bombáját követően, nem sokkal később pedig a kapufa mentett a légiós lövése után), de nagyon küzdött az Afrikai Nemzetek Kupája előtti utolsó bajnokiján játszó Samuel Eto'o is. Minden azért nekik sem jön össze: Van Bommelt lecserélték, a kameruninak pedig nem sikerült a mérkőzésenkénti egyes gólátlaggal zárnia a félévet. A mérkőzés egyébként egy kis lökdösődéssel, valamint a főkolompos, Deco kiállításával zárult.

Távirati stílusban a többi mérkőzésről
  • A Betistől elszenvedett vereséget követően dühös Atlético Madrid-szurkolók üzenetekkel pingálták tele a Vicente Calderón Stadion falait. "Cerezo, takarodj!" – szólt a klubelnöknek. A tulajdonosok sem úszták meg: "Gilék – olyanok vagytok, mint a rákos daganat", "48 edző 16 év alatt".
  • A forduló egyik legnagyobb meglepetését okozta La Coruna-i győzelmével a hét vége előtt sereghajtó Alavés, amelynek kispadján most mutatkozott be Juan Carlos Oliva.
  • A két fordulóval ezelőtt a Real Madridot is "elkapó" Santander újabb bravúrt hajtott végre a Villarreal két vállra fektetésével. Igaz, a "sárga tengeralattjáró" legénysége leginkább magát okolhatja a kudarcért, a kapu előtt ugyanis rendre rontottak Manuel Pellegrini emberei.
  • Sima győzelmet aratott az andalúziai rangadón a Cádiz a Málaga otthonában, ám az uruguayi Alexander Medina első gólját kézzel szerezte.
PRIMERA DIVISIÓN, 19. forduló
Valencia–Osasuna 2–0 (Regueiro 45., David Villa 52.)
Barcelona–Athletic Bilbao 2–1 (Ronaldinho 37. – 11-esből, Messi 50., ill. Llorente 16.)
Betis–Atlético Madrid 1–0 (Capi 30.)
Deportivo–Alavés 0–2 (Aloisi 21., Bodipo 50.)
Santander–Villarreal 1–0 (Matabuena 20.)
Málaga–Cádiz 0–2 (Medina 14., 37.)
Zaragoza–Mallorca 3–1 (Óscar González 25., D. Milito 27., 80., ill. Arango 75.)
Real Sociedad–Espanyol 0–1 (Tamudo 90.)
Getafe–Celta Vigo 1–1 (Gavilán 42., ill. Ángel López 45.)
Real Madrid–Sevilla 4-2 (Guti 7., Zidane 58. – 11-esből, 60 és 90 , illetve. Luis Fabiano 51, Aitor Ocio 84.)