A címvédő CSZKA Moszkva kétgólos előnyből várja a dán Midtjylland elleni visszavágót, azaz már-már a csoportkörben érezheti magát. A tavaszszal az ország első európai kupasikerét elérő gárdán kívül még három egyesület szerepel az UEFA-kupában, nézzük, mire mentek ellenfeleikkel!
Aldonyin (balra) és a duplázó Daniel Carvalho kéz a kézben juttatná a csoportkörbe a címvédô CSZKA Moszkvát
Aldonyin (balra) és a duplázó Daniel Carvalho kéz a kézben juttatná a csoportkörbe a címvédô CSZKA Moszkvát
Szamarában mozgalmas, élvezetes meccsel indult útjára a kupa első fordulója, a Krilja gólgazdag mérkőzésen kéttalálatos előnyt épített a tavaszi elődöntős AZ-val szemben. A hazai csapat gyors játékával igencsak meglepte Louis van Gaal együttesét, amely nemigen találta a ritmust, és a mérkőzés teljes egészében az eredmény után futott.
A Krilja az első félidőben két gyors akcióból szerzett gólt, a mérkőzés legjobbjaként jegyzett Adamu előbb előkészítőként, majd befejezőként jeleskedett Timmer kapuja előtt. Az első találatra Vlaar tudott válaszolni, de az ő hibájából szerzett újra vezetést a hazai gárda, amely a szünet után megmutatta, hogy rögzített helyzetből is erős: Kovba a szögletből beívelt labdát fejjel juttatta Timmer kapujába. A vendégeknél jeleskedő Arveladze Pereznek adott gólpasszt, majd Huszin szemfüles találata (az orosz Adamu lécről kipattanó labdáját kotorta a vonalon túlra) után Van Galent hozta helyzetbe.
Az egygólos vereség a három, idegenben szerzett találattal jó lett volna a visszavágóra, de a sérülések miatti hosszabbításban Bober bombagólt lőtt, és ezzel 5-3-ra módosította az állást. Az AZ-nak így mindenképpen legalább két góllal nyernie kell Alkmaarban, ha a csoportkörbe akar kerülni.
A CSZKA negyedórával a Midtjylland elleni meccs lefújása előtt még roppant kellemetlenül érezhette magát, hiszen 1-1-re állt. Ez azért volt különösen bosszantó a moszkvai szurkolók számára, mert a dán klubfutball nem tartozik a legerősebbek közé (más kérdés, hogy a moszkvaiak idegenben sem igen szoktak megszeppenni, a Sporting elleni finálét ugyanis éppen az Alvalade-stadionban nyerték meg). Ám a már sokszor megcsodált Daniel Carvalho három percen belül kétszer is betalált - fejjel és lábbal -, és ezzel vélhetően formalitássá tette a visszavágót.
A Kerzsakov által egy szezonra elegendő ziccert kihagyó Zenit nem lehet túlságosan derűlátó az AEK elleni visszavágó előtt, a gól nélküli döntetlen után csak annak örülhet, hogy nem kapott gólt a stadionjában. A norvég Brann-nál vendégeskedő Lokomotiv az első félidő végén ugyan hátrányba került, de az utolsó húsz percet megnyomta, és Ruopolo, valamint Lebegyenko találatával idegenben szerzett előnyt a moszkvai visszavágóra. ---- "A CSZKA ellen nem ismerek könyörületet." "Ha nyertünk Liverpoolban, miért ne nyerhetnénk Leverkusenben is?!" Ez a két bolgár fogadalom hangzott el a Leverkusen- CSZKA Szófia mérkőzés előtt, de közülük csak az egyik válhatott valóra, mivel az első mondatot elejtő, egyébként a szófiai katonacsapatban nevelkedő Dimitar Berbatov a Bayer játékosa. És neki kellett szomorkodnia.
A CSZKA futballistái ugyanis komolyan vették edzőjük, Miodrag Jesics szavait, és a második erődítményt is bevették ebben az európai kupasorozatban. Jordan Todorov már az első negyedóra végén betalált a hazaiak kapujába (a jobbösszekötő helyéről lőtt a szöget rosszul záró Butt mellett a bal alsó sarokba), attól kezdve ugyan már inkább a Leverkusen uralta a meccset, de képtelen volt áttörni a szófiai kapu elé húzott élő falat. Sőt, a CSZKA még egy gólt szerzett, de Emil Gargarov találatát az egyébként is több hibával működő Serge Gumienny játékvezető lesállás miatt - tévesen - érvénytelenítette.
A nagy önbizalommal nyilatkozó Berbatov eközben a másik oldalon egy kapufás fejesig jutott, ami ezen az estén (is) kevés volt az üdvösséghez. Klaus Augenthalernek, a Bayer edzőjének pedig ezen vereséget követően ismét erősen inog a kispadja. A Duisburg elleni bajnoki sorsfordító lesz… ---- Bár a Debrecenben szereplőkön kívül még csaknem tucatnyi magyar futballista tagja az UEFA-kupában érdekelt csapatok keretének, közülük a lapzártánkig befejeződött öszecsapások közül mindössze egyen volt az első sípszótól kezdve a pályán honfitársunk.
Szekeres Tamás a norvég Tromsőben kapott bizalmat a Galatasaray ellen, és a védőmunkája mellett a támadásoknál is remekelt: a finisben, egy szögletet követően ő fejelte a hazai csapat győztes gólját a Galatasaray ellen. A Ciprusra, az Apoel Nicosiához látogató Herthában Dárdai Pál juthatott volna szóhoz, de ő végig a kispadon maradt a magyar Kassai Viktor által dirigált, 1-0-s vendégsikerrel záródó találkozón.
Kovács Péter sérülése miatt csak szurkolhatott a Sáfár Szabolcsot a kispadon tartó Austria ellen, és legalább a buzdítás összejött neki, hiszen társai 1-0-s győzelmet arattak. Egy másik kapus, Rabóczki Balázs (FC Köbenhavn) is külső szemlélője volt annak, miként ér el értékes 1-1-et csapata a Van der Vaart zseniális sarkazásával még vezető Hamburg vendégeként. Vadócz Krisztián (Auxerre) nem volt tagja az otthon a Levszki Szófia ellen megbotló francia együttes keretének.
Tököli Attila, Nagy Zoltán (mindkettő Anorthoszisz Famagusta), Bódog Tamás (Mainz) és Dragóner Attila (Guimaraes) csapatának meccse lapzártánk után fejeződött be. ---- 1. forduló, első mérkőzések: Krilja Szovjetov (orosz)-AZ (holland) 5-3 (Leílton 12., Adamu 45., Kovba 50., Huszin 62., Bober 90., ill. Vlaar 18., Perez 56., Van Galen 85.) Stuttgart (német)-Domzale (szlovén) 2-0 (Tomasson 7., Gentner 88.) Zenit (orosz)-AEK (görög) 0-0 CSZKA Moszkva (orosz)-Midtjylland (dán) 3-1 (Huszev 21., Daniel Carvalho 76., 79., ill. Pimpong 23.)