Kolonics György. A magyar kenuszakág biztos támpontja, immáron hosszú évek óta. Első érmét felnőttvilágversenyen 1993-ban, vagyis tucatnyi évvel ezelőtt nyerte, azóta kétszer olimpián (Atlantában Horváth Csabával C-2 500-on, Sydneyben pedig egyesben, ugyancsak a rövidebb olimpiai távon), 13 alkalommal vb-n, háromszor kontinensviadalon is felállhatott a dobogó tetejére.
Kozmann György (elöl) és Kolonics György a zágrábi világbajnokságon is folytathatja páratlan sikersorozatát (Fotó: Meggyesi Bálint)
Kozmann György (elöl) és Kolonics György a zágrábi világbajnokságon is folytathatja páratlan sikersorozatát (Fotó: Meggyesi Bálint)
Az utóbbi években ismét a párosra helyezi a hangsúlyt, Kozmann Györgygyel ütőképes duót alkot: három éve az athéni olimpián bronz-, tavalyelőtt a gainesville-i vb-n ugyancsak bronz-, 2004-ben a poznani Eb-n arany-, az idén pedig - szintén Poznanban - ezüstérem volt a mérlegük. - Az idei Európa-bajnokságon a párossal teljesen elégedett lehetek, hiszen Kozmann Gyurival ismét dobogón végeztünk ezer méteren, sikerült remek hajrával beérnünk a második helyre - értékeli a három héttel ezelőtti kontinensviadalt "Koló". - Az egyéni számokban már kevésbé tetszett a teljesítményem. Ötszázon a hatodik helyen értem célba, igazából - akkor és ott - annyira futotta. Kétszázon még a döntőbe sem sikerült bejutnom. Igaz, ez a sprintszám kész lutri, egy kevésbé jól elkapott rajt, egyetlen rossz evezőcsapás, és kész. Ráadásul a sprinttáv sohasem tartozott a kedvenceim közé. Ettől függetlenül persze illett volna legalább fináléba kerülnöm.
- Mennyivel lesz erősebb a vébé mezőnye, mint amilyen az Európa-bajnokságon volt? - A világbajnokság az év fő eseménye minden versenyző számára. Az európaiakon kívül kenuban ott lesznek a kanadaiak, kubaiak, kínaiak, meg azt sem szabad elfelejtenünk egy pillanatra sem, hogy a Poznanban induló európaiak is várhatóan jobb formában lesznek, és egészen másképp teszik oda magukat.
- A két világverseny között mindössze három hét pihenő volt, de tekintve, hogy a zágrábi vébé az év fő eseménye, úgy sejtem, mégsem pihenéssel töltötték a közbeeső napokat… - Miután hazaértünk Lengyelországból, egyetlen napot szusszantunk, majd kezdődött, jobban mondva folytatódott a felkészülés.
- Mit tud a zágrábi Jarun versenypályáról? - Semmit. Jó néhány éve volt már ott egy Európa-bajnokság, de akkor a szövetségi kapitány úgy döntött, hogy fiatal versenyzőket indít, úgyhogy még sohasem versenyeztem a horvát fővárosban.
- Zágrábban párosban ötszáz és ezer méteren, egyesben viszont csak kétszázon áll rajthoz. Mire számít? - A két olimpiai szám, vagyis a páros ötszáz és ezer volt a hangsúlyos szolnoki felkészülésünk során. Az év elején azt mondtam, ha az Eb-n és a vébén is nyerünk egy-egy érmet, akkor teljesen elégedett leszek. Poznanban már összejött, most, a vébén is csalódott lennék, ha egyik párosszámban sem állnánk fel Gyurival a dobogóra.
---- Vajdára is oda kell figyelni
Noha a kenusok nem tettek ki magukért a poznani Európa-bajnokságon, azért természetesen a Kolonics, Kozmann duón kívül még jó néhány egységtől várhatunk érmes produkciót. A négyesek például kifejezetten gyengén muzsikáltak a kontinensviadalon, aminek egyszerű oka volt: a feszített hazai versenynaptár (értsd: válogatók, U23-as Eb) miatt a kvartettek alig egyszer-kétszer edzhettek együtt.
Ez most Zágrábban bizonyára másképp lesz a fiatal, bizonyítani vágyó csapattagok elmúlt három heti munkájának köszönhetően. Kétségkívül érdemes lesz odafigyelni az athéni bronzérmes Vajda Attilára is, aki - elsősorban az 1000 méteres távon - ismét esélyes arra, hogy felkapaszkodjon a dobogóra. Poznanban a számára kedvezőtlen szél miatt nem sikerült a bravúr a hihetetlenül erős mezőnyben, de formáját elsősorban a vb-re élesítette. A poznani ezüstérmes, sprintspecialista Kovács, Bozsik duó is eséllyel pályázik a dobogóra 200 méteren. ---- Megállt az idő a kenusoknál
"A kenusoknál mintha megállt volna az idő - ismerteti az erőviszonyokat Angyal Zoltán szövetségi kapitány. - Hosszú évek óta, legalább négy-öt éve mindig ugyanazok a versenyzők nyernek: Dittmer, Opaljev, Cal, Doktor - kis túlzással letaszíthatatlanok a dobogóról.
Még nem törtek be a fiatalok, s ez jellemző a magyar csapatra is, ahol még mindig az elnyűhetetlen Kolonics György és Kozmann György jelenti elsősorban a színvonalat, de már komolyan oda kell figyelni Vajda Attila mozgolódására is.
Az athéni olimpián sikerült neki a bravúrbronz ezer méteren, a poznani Európa-bajnokságon viszont a bosszantó negyedik helyen végzett. Ez a teljesítmény nagyszerű, semmi oka a szégyenkezésre, csak hangsúlyozni akartam, mennyire nehéz érmet szerezni. És persze a világbajnokságon ez még nehezebb lesz… A fiataloknak az a dolguk, hogy egyre közelebb kerüljenek a nagyokhoz, kíváncsian várom, hogy Zágrábban mire mennek." ---- 1000 m. C-1: 9. Fürdök Gábor. C-2: 3. Kozmann György, Kolonics György. C-4: 1. Magyarország (Hüttner Csaba, Joób Márton, Pulai Imre, Novák Ferenc) 500 m. C-1: 9. Kolonics György. C-2: 5. Kozmann György, Kolonics György. C-4: 4. Magyarország (Hüttner Csaba, Fürdök Gábor, Pulai Imre, Novák Ferenc) 200 m. C-2: 7. Malomsoki Sándor, Vasali László. C-4: 1. Magyarország (Malomsoki Sándor, Vasali László, Kozmann György, Kolonics György)
A zágrábi magyarok 1000 m. C-1: Vajda Attila (Démász-Szeged). C-2: Kozmann György (Atomerőmű SE), Kolonics György (Csepel). C-4: Kronecker Gábor (KSI SE), Joób Márton (Démász-Szeged), Sáfrán Mátyás (KSI SE), Balázs Gábor (KSI SE) 500 m. C-1: Vajda Attila. C-2: Kozmann György, Kolonics György. C-4: Kovács Gergely (BSE-ESMA), Bozsik Attila (BSE-ESMA), Joób Márton, Sarudi Pál (Mezőgép KGF) 200 m. C-1: Kolonics György. C-2: Kovács Gergely, Bozsik Attila. C-4: Buzál Miklós (Domino-Honvéd), Végh Attila (Domino-Honvéd), Vasali László (KSI SE), Joób Márton