A hét végi szegedi ifjúsági világbajnokságon a magyar csapat hét aranyéremmel jelezte, nem kell aggódnunk sikersportágunk jövőjéért. Az elsőségek közül négyet négy hölgy gyűjtött be, Kozák Danusia kajak 500 és 1000 egyesben nyert, a Hegyi Réka, Csipes Tamara kettős 1000, a Hegyi Réka, Gyulay Blanka duó 500 méteren nem talált legyőzőre. Csipes Tamara és Gyulay Blanka nevétől hangos mostanában a sportág, ők ugyanis azt a nem kis feladatot tűzték maguk elé, hogy az olimpiai bajnok édesapák, Csipes Ferenc, illetve Gyulay Zsolt nyomdokába lépnek.
Bajnokok és lányaik: Csipes Ferenc és Tamara, Gyulay Zsolt és Blanka. Annyi biztos, a két hölgy az édesapák izomzatát is örökölte…
Bajnokok és lányaik: Csipes Ferenc és Tamara, Gyulay Zsolt és Blanka. Annyi biztos, a két hölgy az édesapák izomzatát is örökölte…
"Tami tizenegy évesen kezdett kajakozni, épp amikor én edzősködni kezdtem. Minden tréner saját magát tartja a világ legjobb edzőjének, így én is meg vagyok róla győződve, hogy a legjobb kezekben van. De a viccet félretéve, természetes volt, hogy én kezdtem vele foglalkozni a Honvédban - mesél a kezdetekről az olimpiai és hétszeres világbajnok Csipes Ferenc. - Lehet, hogy elfogult vagyok, de azonnal kifejezetten ügyes volt, élete első versenyén harmadik lett egy Budapest-bajnokságon. Tavalyelőtt sikerült megszereznie első győzelmét, akkor sejtettem, lesz belőle valami. Igyekszem kihozni a lányomból a maximumot, de a legfontosabb, hogy szeret kajakozni, még edzeni is."
Apa és lánya, edző és tanítványa. Mindig különleges kapcsolat. "Elismerem, néha összevitatkozunk. Valószínűleg jobban vissza merek szólni apunak, mint ha egy idegen edzővel dolgoznék - veszi át a szót a néhány nap múlva 16. évébe lépő, azaz serdülőként ifi vb-aranyat begyűjtő Csipes Tamara. - De jól megvagyunk, örülök, hogy apu az edzőm, és nem hat rám nyomasztólag, hogy olimpiai bajnok lánya vagyok."
A K-2 1000 méteres döntő, ahol Hegyi Rékával indultak, nem alakult izgalommentesen. "Tavaly ifi Európa-bajnokságot nyertek Tamiék, úgyhogy azt hittem, gond nélkül kell győzniük ezúttal is - így az edző-édesapa. - Hétszázötvennél álltam a parton, s amikor láttam, hogy egy hajóval vezetnek az oroszok, infarktus közeli állapotba kerültem. Aztán iszonyatos hajrával, valahogy mégis nyertek."
Gyulay Blanka és Csipes Tamara, olimpiai bajnokaink ifi világbajnok lányai. Adódik a kérdés, mikor láthatjuk őket egy hajóban evezni, az édesapákhoz hasonlóan felnőttvilágversenyen aranyéremnek örülni. "Ötlet szintjén felvetődött, hogy valamikor egy hajóban is megpróbáljuk, de meglátjuk, mit hoz majd a jövő - mondja Csipes Tamara.
A jövő bizakodásra ad okot. Ha az összeülésből netán nem lenne semmi, azzal is kiegyezünk, ha külön-külön lesznek sikeresek.
"Szépen álljatok, lányok, virágcsokrot leereszteni, látszódnia kell a melegítőn a szponzornak" - tanítgatta Gyulay Zsolt a lányokat, Hegyi Rékát és Gyulay Blankát erre a fontos részletre is, miután világbajnoki címet szereztek 500 méteren, és interjúra kérték fel őket a tévések.
Bizony, mindenre meg kell tanítani a lányokat, de Gyulay Blankának nem is akadhatna jobb tanítója, mint a kétszeres olimpiai bajnok Gyulay Zsolt. "Nem voltam az a nyomulós, erőltetős fajta szülő - vallja be az édesapa. - Úgy gondoltam, ha Blanka megszereti a kajakot, örülök neki, és segítem majd mindenben, de ha más áll majd hozzá közelebb, úgy is jó. Másfél éve látom rajta, hogy komolyan gondolja, a táplálkozására is odafigyel, és saját maga készíti az időbeosztását.
Most már megfelelő a hozzáállása: ha mondok neki valamit, nem azt kérdezi, hogy miért, hanem hogy hányszor. Nagyon büszke vagyok a sikerére, de nem ez az aranyérem határozza meg, hogy felnőttként sikeresek lesznek-e, hanem az ezután elvégzett munka mennyisége."
Gyulay Blanka edzője a KSI SE-ben Simon Miklós, az olimpiai bajnok édesapa csak tanácsokkal látja el lányát. Persze nem egyszerű ilyen vezetéknévvel megfelelni az elvárásoknak. "Sokáig nyomasztólag hatott rá, hogy kinek a lánya, de feldolgozta, és túl tudott lépni ezen a kérdésen - mondja a hatszoros világbajnok Gyulay. - Most már kéri, hogy legyek ott a versenyein, sokat számít neki, hogy rajt előtt beüvöltök valamit, amivel megnyugtatom. Általában ott biciklizem a parton egy hatalmas bádogtölcsérrel a kezemben."
A 17 éves Blanka nagyon szívesen hallgatja édesapja tanácsait. "Nincs könnyű dolgom, hiszen sokáig úsztam, viszonylag későn, tizenhárom éves koromban kezdtem kajakozni, egyik osztálytársam csábított le. Nem volt könynyű pótolni a lemaradást. Az is nehéz volt eleinte, hogy mindenki tudta, kinek a lánya vagyok, de most már túlléptem ezen, és állok elébe. Én is olimpiai és világbajnok akarok lenni!"
Mi lett velük felnőttként?
Vb, helyszín
Aranyérem az ifi vb-n
Felnőttsikerek
2003, Komacu
női K–1 500: Nicole Reinhardt (német)
K–1 500 Európa-bajnok (2005, Poznan)
2001, Curitiba
női K–1 500: Paksy Tímea
3-szoros világ-, 2-szeres Európa-bajnok
1999, Zágráb
K–1 500: Ronald Rauhe (német)
olimpiai, 6-szoros világ-, 9-szeres Európa-bajnok
1997, Lahti
C–1 500 és 1000: Makszim Opaljev (orosz)
11-szeres világ-, 11-szeres Európa-bajnok
1995, Jamanasi
K–1 500 és 1000: Kammerer Zoltán
3-szoros olimpiai bajnok, kétszeres világbajnok
A táblázatban a legutóbbi öt ifjúsági világbajnokság egy-egy sztárja - miként az alábbi táblázatunkból is kiderül - a felnőttek mezőnyében is sikert sikerre halmozott. Persze bizonyára ellenpélda is akadna, de megállapítható: egy ifiarany nem sejtet eredménytelen karriert… ---- A ---- &