Augusztus 11-én, csütörtökön rendezik meg Izmirben a 23. nyári universiade megnyitóünnepségét, másnap pedig eldördül a startpisztoly. Péntektől kereken tíz sportágban leszünk érdekelve az egyetemisták olimpiáján. A legutóbbi seregszemlén, két esztendeje három arany-, két ezüst- és hét bronzérem volt a mieink mérlege. Hogy hagyományainknak megfelelően Törökországban is hullik-e ránk éremeső, azt sikersportágaink versenyzőivel, szakembereivel térképezzük fel. Ma a vívást vesszük górcső alá.
„Örülnék egy éremnek, jó lenne a legfényesebb…” – mondja a harmadik universiadéjára készülô Varga(Fotó: Meggyesi Bálint)
„Örülnék egy éremnek, jó lenne a legfényesebb…” – mondja a harmadik universiadéjára készülô Varga(Fotó: Meggyesi Bálint)
Nem sikerült túl jól a magyar vívók szereplése a július eleji, zalaegerszegi Európa-bajnokságon, a válogatott aranyérem nélkül végzett. Tóth Hajnalka és Nemcsik Zsolt egyéni ezüstérmének és a férfi párbajtőrcsapat bronzérmének örülhettünk ugyan, ám összességében Szabó Bence szövetségi kapitány is többet várt. Az Izmirbe utazó magyar delegáció gerincét a vívók alkotják, 23 versenyzőnk lép majd pástra a török városban. Közülük Varga Gabriellának, 2003 női tőr Európa-bajnokának van a legnagyobb esélye az éremszerzésre…
- A harmadik universiadémra készülök, így elmondhatom, van már némi tapasztalatom. Eddig nem szerepeltem túl fényesen, idén javíthatok. Az esemény szervezésében hasonlít az olimpiához, mert az összes sportoló egy faluban lakik, van nyitó- és záróünnepség, csak kevésbé feszélyezett a légkör - kezdte Varga, aki idén diplomázott a Kereskedelmi és Vállalkozási Akadémián, szeptembertől pedig második évét "tapossa" a Testnevelési Egyetem szakedzői szakán.
- Zalaegerszegen érmet remélt, ennek ellenére egyéniben csupán a 15. helyet kaparintotta meg, csapatban pedig nyolcadikok lettek. Elárulja, miért nem sikerült dobogóra állnia? - Nem voltam csúcsformában.
- Pedig az Eb előtt optimistán beszélt… - Igazából a szervezéssel nem voltam megelégedve. Annak a napnak a reggelén, amikor vívnom kellett, megkaptuk előre a csoportbeosztást, ahogy az lenni is szokott. Mentálisan felkészültem a rám váró feladatokra, koncentráltam az ellenfeleim vívóstílusára. Aztán a kezdés előtt derült ki, hogy teljesen másokkal kell kiállnom, mint azt előzetesen meghirdették. Már nem volt sem időm, sem lehetőségem újragondolni a dolgokat, vagy rákészülni az újabb kihívásokra. Emellett szokott lenni egy tábla, amelyen meg tudják nézni a versenyzők, hogy legközelebb ki ellen és mikor kell pástra lépniük. Általában egy óra, de legalább negyven perc mindig van két mérkőzés között. Zalaegerszegen azonban alighogy egyetlen tussal, 15-14-re legyőztem a világranglista-vezető Granbassit, arra sem volt időm, hogy a tikkasztó melegben egy pohár vizet igyak, már szólítottak is a másik pástra. Kiderült, a következő ellenfelem korábban levívta a meccsét és egy ideje rám várt. Nem volt mit tenni, de így nem is lehet jól teljesíteni.
- Gondolom, Izmirben igyekszik kiköszörülni a csorbát. - Örülnék egy éremnek, jó lenne a legfényesebb… Az universiade után hat hétre edzőtáborba vonulunk, mert következik a világbajnokság Lipcsében. A fókuszban a vébé van, de az izmiri viadalt is komolyan veszem. Jó erőfelmérő lesz, mert általában sok vívó utazik az egyetemisták olim-piájára.
A VÍVÁS PROGRAMJA Augusztus 12., péntek: férfi párbajtőr (Bartos Bálint Dániel, Kolczonay Gábor, Pádár Tamás, Somfai Péter) Augusztus 13., szombat: női kard (Kerecsényi Fodor Georgina, Piecs Ad- rienn, Varga Dóra) Augusztus 14., vasárnap: férfi tőr (Berjozkin Anton, Huszka Zsombor, Mazza Lorenzo, Szabados Gábor) Augusztus 15., hétfő: női párbajtőr (Kiskapusi Dóra, Révész Julianna, Szász Emese, Takács Emese) Augusztus 16., kedd: férfi kard (Decsi Tamás, Kósa Miklós, Lontay Balázs, Prutkay Zoltán) és női tőr (Berta Adrienn, Gémesi Tekla, Ujlaky Virginie, Varga Gabriella) Augusztus 17., szerda: női kardcsapat és férfi párbajtőrcsapat Augusztus 18., csütörtök: női párbajtőrcsapat és férfi tőrcsapat Augusztus 19., péntek: női tőrcsapat és férfi kardcsapat ---- K ---- &