Fisichella volt a szerencse fia a káoszban

KEMENCZKY ZOLTÁNKEMENCZKY ZOLTÁN
2005.03.05. 07:36
Jó helyen jó időben - ez Giancarlo Fisichella mai sikerének a titka. A Renault olasz pilótája teljesítette ugyanis a leggyorsabb kört a Formula-1-es idénynyitó, az Ausztrál Nagydíj első hivatalos időmérő edzésén a melbourne-i Albert Parkban. Másodpercekkel az után, hogy "Fisico" befejezte a körét, megnyíltak az égi csatonák, és az eső vízzel árasztotta el a pályát. Így fordulhatott elő, hogy például a címvédő Michael Schumacher majdnem 25 másodperces hátránnyal a 18. helyen végzett, úgy, hogy még a két Minardi is megelőzte.
Giancarlo Fisichella maga sem számított arra, hogy ilyen szerencsésen alakul majd minden (fotó: Reuters)KATTINTSON BÁRMELYIK KÉPRE, ÉS NÉZZE MEG FOTÓGALÉRIÁNKAT A SZOMBATI NAPRÓL!

Eléggé valószínűnek tűnik, hogy ha a magyar idő szerint máról holnapra virradóra megrendezendő második kvalifikációt nem zavarja meg rendkívüli időjárási jelenség, akkor Giancarlo Fisichella, a Renault pilótája rajtolhat majd az egyes rajtkockából holnap hajnalban a Formula-1-es idénynyitó Ausztrál Nagydíjon. Ezt a jóslatot azért lehet megkockáztatni, mert a ma hajnali első időmérő edzésnek pont a kellős közepén "szakadt le az ég" a melbourne-i Albert Parkban, és ez óriási időkülönbségeket okozott.

Az éllovas Fisichella és a második helyen végzett honfitárs, Jarno Trulli (Toyota) között például több mint kettő másodperc van, a hazai pályán versenyző ausztrál Mark Webber lemaradása több mint 3,5 másodperc a harmadik helyen. A McLaren-Mercedesek - amelyek fantasztikusan jól muzsikáltak a száraz időben megrendezett szabadedzéseken - 12 másodperc hátránnyal a mezőny közepén végeztek, a rossz gumit választó Michael Schumacher pedig majdnem 25 másodperc hátránnyal utolsó lett.

Az egész úgy kezdődött, hogy a pálya nedves volt, majd az edzés feléhez érve némileg felszáradt, aztán a végére uszodává vált. Ilyen körülmények között mérvadó teljesítményekről persze nem beszélhetünk, úgyhogy jobb is, ha eltekintünk mindenfajta elemzéstől. Beszéljenek inkább a főszereplők, a pilóták!

"Nagyon örülök az első időmérő eredményének - mondta a 32 éves Fisichella. - Igen-igen szerencsés voltam, mert a legjobb pillanatban voltam kint a pályán, és amikor befejeztem a kört, elkezdett szakadni az eső. De azért nagyszerű, ami történt, mert elég nagy az előnyöm. Ilyen jól még nem kezdtem az idényt, autóm kitűnő, így a győzelemért küzdök majd a versenyen."

A szombati száraz szabadedzés eredménye egyébként azokat a jóslatokat igazolta, hogy a legjobban a McLaren-Mercedesnek és a Renaultnak sikerült felkészülnie az új idényre. A sorrendben negyedik gyakorláson ugyanis Kimi Räikkönen volt a leggyorsabb (1:27,297 perc), de alig több mint egy tized másodperccel előzte meg a Renault első számú reménységét, Fernando Alonsót (1:27,409). A harmadik helyen - nem meglepő módon - Juan Pablo Montoya, a McLaren-Mercedes kolumbiai pilótája végzett (ő már majdnem egy másodperccel maradt el a csapattársától), majd következett "Fisico" a másik Renault-val, 1,27 másodperc hátránnyal. Michael schumacher 3,2 másodperccel volt lassabb Räikkönennél, és hetedik lett, igaz, az esős körülmények között megtartott harmadik szabadedzést még ő nyerte meg.

Kimi Räikkönen ellenkormányoz, hogy a pályán tartsa McLaren-Mercedes MP4-20-asát

Ezek után Räikkönen, Montoya és még inkább Alonso elég csalódott lehetett a kvalifikációs tréning után, ugyanis a finn pilóta a tizedik, Montoya a 11., míg Alonso a 14. helyen zárt, és egyiküknek sincs sok esélye, hogy a pozícióján sokat javítson, hacsak nem lesz holnap is káosz a második időmérőn.

Räikkönen egyébiránt utolsó előttiként, Montoya utolsóként hajtott ki a pályára, hogy teljesítse az 5303 méteres kört (a sorrendet a tavalyi idényzáró, a Brazil Nagydíj végeredménye határozta meg), és bár a körülményekhez képest mindketten jó időt autóztak, a lemaradásuk 11,8 (Räikkönen), illetve 12,1 másodperc (Montoya) Fisichellához képest.

"Csalódottak vagyunk, mert a hétvége eddigi részében úgy tűnt, hogy elég erősek vagyunk - kesergett Kimi Räikkönen. - Túl nagy hátrányunk az éllovasokhoz képest, így a holnapi időmérő edzésen nagy előrelépés nem várható. A versenyen azonban minden megtörténhet, meglátjuk. Legalább azt elmondhatjuk magunkról, hogy az edzés utolsó részében mi voltunk a leggyorsabbak."

"Nagy kár a mai napért, azt hiszem, Fisichella az egyetlen boldog ember - csatlakozott Räikkönenhez Juan Pablo Montoya, akinek ez az első versenye a McLaren-Mercedesszel. - Minden megpróbáltam, de a pálya nagyon csúszott, és az autó többször megindult oldalra. Természetesen holnap is minden tőlünk telhetőt megteszünk, és annak ellenére, hogy valószínűleg eléggé hátulról vágunk majd neki a versenynek, van esélyünk. A mai nap megmutatta, hogy bármi megtörténhet."

Michael Schumachernek ezúttal a lehető legrosszabbkor jött az eső

Michael Schumacher (Ferrari) néhány perccel azután gurult ki a pályára, hogy Fisichella befejezte a körét, és elkezdett szakadni az eső. (A Fisico és Schumi közé ékelődött Felipe Massa be sem fejezte a körét, így egyelőre nincs értékelhető eredménye.) A hétszeres világbajnoknak ugyan sikerült a pályán tartania az autóját, de rosszul választott gumit, így nem csoda, hogy tökutolsó lett azok közül, akik be tudták fejezni a körüket. A hátránya majdnem 25 másodperc az éllovashoz, és közel 6,5 másodperc az előtte végzett öccséhez, Ralfhoz képest, így a címvédő valószínűleg a mezőny végéről vághat majd neki a nagydíjfutamnak.

"Minden, amit mondhatok, annyi, hogy balszerencsések voltunk - értékelt a német pilóta. - Az időjárás eddig már annyiszor játszott a kezemre, ezért elfogadom, hogy most nem így történt. Láttam, hogy esőfelhők jönnek, de abban reménykedtem, hogy egy kicsit még kibírja az időjárás. Nem így történt, és éppen csak arra volt időnk, hogy felrakjuk a normál esőgumikat, pedig az özönvízhez való abroncsokat kellett volna választanom. Ez az eredmény nyilvánvalóan meghatározó lesz a verseny végkimenetele szempontjából. A célunk, hogy pontot, pontokat szerezzünk. Nem hiszem, hogy a dobogós helyezésre így már nincs is esélyünk, azonban nagyon nehéz lesz. Ki tudja, milyen lesz az idő holnap? Ez egy hosszú verseny, és minden, amit tehetünk, hogy mentjük, ami menthető."

Kellemes meglepetésre az első időmérő edzésen negyedik lett a kanadai Jacques Villeneuve (Sauber-Petronas). Érdekesség, hogy az 1997-ben világbajnoki címet szerzett kanadai pilóta a felvezető körében és a gyors köre után is megpördült, amikor azonban kellett, elég gyors volt (hozzá kell tenni, hogy hibákat akkor is csinált), így 3,8 másodperccel Fisichella mögött pillanatnyilag a negyedik.

A vasárnapi futam rajtsorrendjét a mai és a holnapi kvalifikációs edzés eredményeinek átlaga határozza majd meg.