Cech túlszányalta Schmeichel csúcsát

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2005.02.04. 22:47
Ha a nyolc bajnoki óta érintetlen hálójú (továbbá százszázalékos) Chelsea vasárnap sem kap gólt, megdönti az Arsenal 1997-98-as szezonból datálódó, nyolcmecscses Premiership-csúcsát.
A középcsapatnak számító Manchester City ellen nem tűnik megoldhatatlan feladatnak az újabb "shutout", de ne feledjük, éppen a City mérte az éllovasra eddigi egyetlen vereségét a bajnokságban. Tavaly októberben - az azóta a Fenerbahcéhoz távozó - Nicolas Anelka büntetőjével kapott ki José Mourinho társulata.

Hogy a 0-1 ne ismétlődhessen meg, azért sokat tehet például a Chelsea csodakapusa, Petr Cech. Mint már beszámoltunk róla, a cseh máris magáénak mondhatja a ligarekordot, 781 megszakítás nélküli "szűz" perccel a háta mögött. Táblázatunkból kiderül, hogy az abszolút versenyben ezzel még nem rúghat labdába (egyelőre a 133. hely környékére lenne jó a ranglistán), de az idénybeli összesített mutatói félelmetesek.

Petr Cech sorozatban a kilencedik bajnokiját szeretné megúszni kapott gól nélkül
Bárki láthatja az angol tabellán, hogy a Chelsea mind a 25 mérkőzését végigvédő Cech eszén csupán nyolcszor jártak túl a támadók, ez önmagában elképesztő adat. Ha a kapus egyéb szerepléseit (BL, Ligakupa, válogatott) is megvizsgáljuk, kiderül, hogy 36-szor lépett pályára, s ebből 10 találkozón mattolták, mindössze 14-szer.

A 22 éves klasszis a nemzeti tizenegyben éppen Magyarország ellen mutatkozott be, 2002 februárjában, a ciprusi tornán - gólt persze nem kapott akkor sem. Tulajdonképpen a tavalyi Európa-bajnokságon tűnt fel, bár előző egyesülete, a francia Rennes vezetői tisztában voltak vele, hogy sokáig nem tarthatják meg. Istenáldotta tehetségnek számított már otthon, a Sparta Prahánál is, ahol egyébként 928 perces góltalan időszakkal kezdte pályáját a 2001-2002-es bajnoki idényben a BL-ben is tartotta magát négy fordulóig - egy-egy Bayern München- és Szpartak Moszkva-, illetve két Feyenoord-meccs erejéig. Mindezt 18 évesen. S nem hallgathatjuk el a vonatkozó legendát: középcsatárként kezdte, mígnem egy iskolameccsen kapushiány lépett fel és ő kénytelen volt a lécek közé állni…

VÁLTOZHAT AZ IDÔPONT
A Daily Mail értesülése szerint 2006-ban elôfordulhat, hogy a FA-kupa 125. döntôjét – a sorozat történetében elôször – nem a bajnokság zárása után, május harmadik szombatján, hanem korábban, egy szerdai napon rendezik meg. A szövetség ugyanis szeretné, ha a válogatottnak teljes négy hete lenne a felkészülésre a 2006-os világbajnokság elôtt.
Szerencsére a sikerek mit sem változtattak a szerénységén. "Amikor a Chelsea-hez igazoltam, féltem, hogy a szurkolók azt hiszik, harmadik számú kapusnak hoztak ide, elvégre az angol szurkolók nem igazán kísérik figyelemmel a cseh élmezőny vagy a francia alsóház történéseit. Tudtam, az alapján fognak megítélni, amit látnak, ezért kezdettől nagy volt rajtam a nyomás. A Manchester United ellen debütáltam, rengeteget jelentett az önbizalmamnak, hogy megúsztam gól nélkül" - mondta az UEFA honlapjának adott interjújában.
Kapott gól nélküli bajnoki sorozatok
1. Mazarópi (brazil, Vasco)1977. 05. 18.–1978. 09. 07.1816 perc
2. Danny Verlinden (belga, FC Bruges)1990. 03 .03.–1990. 09. 26.1390 perc
3. Abel Resino Gómez (spanyol, Atlético Madrid)1990. 11. 25–1991. 03. 17.1275 perc
4. Gaetan Huard (francia, Bordeaux)1992. 12. 03.–1993. 04. 10.1266 perc
5. Zetti (brazil, Palmeiras)1987. 04. 05.–1987. 05. 24.1242 perc
6. Mariosz Praxitelusz (ciprusi, Omonia Nicosia)1981. 10. 25.–1982. 02. 13.1221 perc
7. Vítor Baía (portugál, Porto)1991. 09. 15.–1992. 01. 05.1191 perc
8. Dimitar Ivankov (bolgár, Levszki Szófia)1998. 05. 09.–1999. 08. 15.1190 perc
9. Ibrahim Mujkics (bosnyák, Buducsnoszt Banovicsi)1999. 11. 20.–2000. 05. 16.1156 perc
10. Denis Romanenco (moldovai, Zimbru Chisinau)1998. 09. 18.–1999. 07. 13.1154 perc
KETTEN A CÉLKERESZTBEN
José Mourinho, a Chelsea edzője közölte, a nyáron két futballistát szerződtet a klub, közülük az egyik bal oldali védő lesz. Nem biztos tehát, hogy alaptalan a pletyka, amely szerint a portugál szakember az arsenalos Ashley Cole-ra pályázik. A másik kiszemelt állítólag Steven Gerrard, a Liverpool középpályása.
"Azt mondom, inkább nyerjünk öt háromra, mint hogy nulla nullát játsszunk, de eddig egyik sem jellemző. Szinte bizarr, mennyire kevés gólt kapunk, holott a bekkjeink is gyakran előrehúzódnak. Nekem ebben szerintem húsz százalék az érdemem, a többi azon múlik, a csapat hogyan képes védekezni. Sokat kell még tanulnom, elsősorban a tekintetben, hogy kilencven percen keresztül koncentrálni tudjak. Ha ritkán jut el a labda a kapumig, akkor is mindig készen kell állnom egy váratlan lövés hárítására" - folytatta visszafogottan.