Magyarok nélküli finálé

FÜREDI MARIANNEFÜREDI MARIANNE
2005.01.22. 22:15
Azt már a rajt előtt tudtuk, hogy nem a tavalyi győztes Hormay Adrien nyeri meg szombaton is a Westend Grand Prix női párbajtőr Világkupa-versenyt - az MTK kiválósága nemrégiben lábműtéten esett át, és dr. Knoll Zsolt még nem javasolta neki a részvételt -, ám arra gondolni sem mertünk, hogy egyetlen versenyzőnknek sem lesz még esélye sem az éremszerzésre.
Imke Duplitzer 2003 után ismét megnyerte a budapesti Világkupa-versenyt (Fotó: Farkas József)
Igen, ez azt jelenti, hogy magyar vívónő nélkül rendezték meg a nyolcas finálét. Ilyen a budapesti női párbajtőr Vk-viadal 1989 óta íródó történetében egyszer sem fordult elő!
Nehéz ezt felfogni, tudomásul venni - mégis tény. És fájó akkor is, ha tudjuk, hogy a szakág legjobbja, a kétszeres olimpiai bajnok Nagy Tímea ezúttal nem volt az indulók között, mert ismét kisbabát vár, és - mint már szó volt róla -, Hormay is hiányzott. De ott volt két rutinos vívónő, a csapatvilágbajnok Mincza-Nébald Ildikó és Tóth Hajnalka, valamint a fiatalok, akiktől kellemes meglepetést várt Szabó Bence szövetségi kapitány.
A kellemes meglepetésből kellemetlen lett…
A 64 közé került hat versenyzőnk közül a legnehezebb dolga a fiatal Fodor Renátának volt, aki az első fordulóban a szakág klasszisával, a világranglista-vezető Flessellel került össze, aki az atlantai olimpia kétszeres aranyérmese, Sydneyben bronz-, Athénban pedig ezüst- és bronzérmet nyert, világbajnokságokon szerzett érmeit helyhiány miatt fel sem soroljuk. Szóval, érvényesült a papírforma: a francia lépett tovább, majd a 32 között is kiejtett egy magyart, Tóth Hajnalkát, aki 2:2-ig tartotta a lépést, majd Flessel zsinórban bevitt hat találatával gyakorlatilag el is dőlt az asszó sorsa. A Nemzeti Sportcsarnokban bizonyára sokan gondolhattak ekkor arra: a franciák kismamáját csak a "mi" kismamánk, Nagy Tímea tudja legyőzni…
A rutinos Tóthhoz hasonlóan a fiatal Révész Julianna, Kiskapusi Dóra és Szász Emese is csak egy-egy mérkőzést tudott megnyerni, és félő volt, hogy erre a sorsra jut az olimpiai negyedik helyezett Mincza is. Európa-bajnoknőnk első asszójában 14:5-tel "bemelegített" egy hongkongi ellen, aztán a svájci Geroudet nem várt nehézséget okozott neki. Pedig… pedig 14:13-ra Mincza vezetett, és fél perc sem volt már hátra. A svájci azonban egyenlített, a döntés a rizikós ráadás egy percre maradt. Mincza talált. A 16 között azonban már nem bírt Casciolival: 1:4, 2:7, 3:9, 6:11, 9:13, 9:15 - vagyis az olasz nyert, ő jutott a nyolc közé!
Mi nyújthat vigaszt ebben a helyzetben? Talán csak az, hogy Király Hajnalka, bocsánat, Király-Picot Hajnalka révén azért volt magyar a legjobbak között. A dolog szépséghibája: világbajnoknőnk már a francia színeket képviseli, így lett bronzérmes Athénban is, új csapattársai oldalán…
Király - aki egyébként a budapesti Vk-verseny specialistája, hiszen négyszer lett első ezen a viadalon - most is bronzérmet vehetett át, nekünk pedig meg kellett elégednünk az ő "félig magyar" bronzával.
" Jól indult a napom, két sima mérkőzéssel kezdtem - mondta Király. - Igaz, a nyolc közé jutásom csak a hosszabbításban dőlt el, de az a lényeg, hogy sikerült. Bevallom, az elődöntőre elfáradtam, ez jelzi, hogy az állóképességem még nem az igazi. A bronzéremnek nagyon örülök, remek évkezdés a válogatás szempontjából is. Az új olimpiai ciklust ugyanis mindenki tiszta lappal kezdi Franciaországban, senkinek sincs bérelt helye, még az olimpiai bronzérmes csapat tagjainak sem, szükség van minden jó eredményre. Ezt a versenyt nagyon szeretem, az, hogy megint jól szerepeltem rajta, külön öröm számomra." ---- W ---- N