Tóth Krisztina sporttörténelmet írt

SZŰCS MIKLÓSSZŰCS MIKLÓS
2004.10.24. 21:01
Vasárnap délután, 16 óra, Aarhus, az ITTF Pro Tour-sorozat 13. állomásának utolsó napja. Női egyes döntő. Az egyik oldalon az ötszörös Európa-bajnok Tóth Krisztina, a másikon a német Kristin Silbereisen. Előbbi 30. helyen áll a világranglistán, utóbbi viszont csak a 109.Az esélyek tehát egyértelműek.
Tóth Krisztina az elsô magyar, aki a Pro Tour-versenysorozaton egyéni elsôséget szerzett (Fotó: Meggyesi Bálint)
De… Egyrészt egy Pro Tour-verseny döntőjében soha nem a világranglistás helyezés, hanem a pillanatnyi forma dönt, márpedig aki idáig eljut, annak ezzel nincs gondja, másfelől pedig a sorozat 1996-os beindulása óta, azaz immár több mind nyolc és fél éve magyar asztaliteniszező nem tudott egyesben Pro Tour-versenyt nyerni. Sem a férfiaknál, sem a nőknél. Előbbi mondjuk nem meglepő, de hogy a hölgyeknél sem volt még magyar győztes, az éppen azt igazolja, hogy milyen pokolian nehéz egy ilyen verseny. A legközelebb egy héttel ezelőtt Fazekas Mária volt az első helyhez, ám ő elbukta a hongkongi Lau Suj-fej elleni finálét, miként korábban két alkalommal Tóth Krisztina is hasonlóan járt: még 2000-ben a japán Kojamával, tavaly pedig éppen itt Dániában a kínai Csang Ji-ninggel szemben veszítette el a döntőt.
Három a magyar igazság, tartja a mondás, és most itt a harmadik lehetőség.
Tóth a kontinens egyik legtehetségesebb fiataljának tartja a 19 esztendős Silbereisent, s hogy nem alaptanul azt igazolja, hogy a német itt Aarhusban éppen a mieink nagy reménységét, Póta Georginát búcsúztatta a még a 16 közé jutásért lejátszott mérkőzésen. Az aarhusi döntőben mindezek ellenére Tóth kezd jobban, az első két játszmát különösebb gond nélkül hozza.
Sima lesz?
Nem úgy van az… Silbereisen összekapja magát, s nemcsak hogy kiegyenlít, hanem a mindig kritikusnak tartott ötödik szettet is megnyeri, s ezzel 3:2-re vezet. Lehet, hogy Tóthnak a harmadik nekifutásra sem sikerül? Silbereisen egyre magabiztosabb, Tóth pedig kapaszkodik, de nagyon meleg a helyzet: a hatodik játszmában 9:7-nél már csak kétpontnyira van a német a végső győzelemtől.
Itt már csak egy kisebbfajta csoda segíthet.
Vagy… Vagy az a rutin, ami a kritikus helyzetekben az ötszörös Eb-aranyérmes Tóth Krisztina felé billentheti a mérleg nyelvét: a német TV Busenbach együttesében profiskodó magyar zsinórban öt pontot csinál, amivel kiegyenlíti a játszmahátrányt, a mindent eldöntő hetedik szettben pedig már egy pillanatra sem engedi ki a kezéből az irányítást.
Megvan!
Nyolc és fél évet kellett rá várni, de végül csak megszületett az ITTF Pro Tour-sorozat első egyéni magyar győzelme: Tóth Krisztina két második hely után 2004-es esztendő 13. állomásán végre a csúcsra ért. S ha mindehhez hozzátesszük, hogy párosban a kínai Csu Fanggal az oldalán ugyancsak döntőt játszott (igaz, ott veszített), hogy még szombaton a 21 éven aluliak versenyében Póta Georgina végzett az élen, s hogy egy esztendővel ezelőtt Tóth Krisztina ugyancsak ezen a versenyen szerepelhetett a női egyes döntőjében, akkor bátran kijelenthető, hogy Aarhus a magyar női asztaliteniszezők kedvenc helyszíne.
Mit gondolnak, hol lesz jövő tavasszal a sportág soron következő Európa-bajnoksága?
Hát persze hogy Aarhusban…

ITTF Pro Tour-sorozat, 13. állomás, dán nemzetközi bajnokság
Aarhus (a pénzdíj: 90100 dollár)
Férfiak. Egyes. Elődöntő: Leung Csu-jan (hongkongi)-Csüan Csi-jüan (tajvani) 4:0 (8, 5, 8, 9), Maze (dán)- Chen Weixing (osztrák) 4:2 (-10, 8, 11, -7, 8, 6). Döntő: Maze-Leung Csu-jan 4:1 (6, 8, -8, 8, 5)
Páros. Elődöntő: Maze, Tugwell (dán)-Mizutani, Taszaki (japán) 4:2 (6, 8, 9, -9, -8, 3), Korbel, Leung Csu-jan (cseh, hongkongi) 4:2 (-7, -8, 8, 2, 7, 6). Döntő: Korbel, Leung Csu-jan-Maze, Tugwell 4:1 (8, 8, 4, -10, 9)
Nők. Egyes. Elődöntő: Tóth-Fagyejeva (orosz) 4:0 (7, 8, 5, 8), Silbereisen (német)-Li Jiao (holland) 4:0 j.n. Döntő: Tóth- Silbereisen 4:3 (5, 4, -8, -11, -9, 9, 6)
Páros. Döntő: Ganyina, Vik. Pavlovics (orosz, fehérorosz)-Tóth, Csu Fang (kínai) 4:0 (6, 6, 11, 12)