Mesterházy Attila, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkára kinevezése óta járja az országot. Irodája előterében a falon egy térkép, rajta színes gombostűk jelzik azokat a helyeket, ahová már eljutott a politikus.
Mesterházy Attila szerint fontos, hogy Magyarország sportnagyhatalom maradjon (Fotó: Danis Barna)
Mesterházy Attila szerint fontos, hogy Magyarország sportnagyhatalom maradjon (Fotó: Danis Barna)
– Minél több helyre szeretnék elmenni, s mostanság az olimpiára készülő sportolók edzőtáborait látogattam meg – kezdi az államtitkár. – Persze ne protokollvizitekre gondoljon! Mivel én nem voltam élsportoló, szeretném megérezni a kemény felkészülés hangulatát, minél többet megtudni a versenyzők életéről. Minden tekintetben pozitívak a tapasztalataim, éppen ezért azt gondolom, hogy az Athénba utazó magyar csapat képes lehet hat-nyolc első hely, illetve tizenöt-húsz érem megszerzésére. A sportban a sikerhez a szerencse, a megfelelő alkalom és a felkészültség találkozása kell. A magyar résztvevők tisztességgel felkészültek, az olimpia pedig megfelelő alkalom, reméljük, a szerencse is minél többször a mieink mellé szegődik. Ezenkívül kinevezésem óta egyenként leültem beszélgetni mind a hatvannégy sportági szakszövetség vezetőivel, ezt még politikus nem csinálta végig. Megismertek engem, én is őket, így sokkal többet tudok az életükről, problémáikról. – Magyarország a rendszerváltás előtt egyértelműen törekedett sportnagyhatalmi státusa megőrzésére, a sikeres olimpiai szereplés egyfajta önigazolás volt a világ felé. Azóta viszont gyakran elhangzik, hogy nincs pénz a nagyközönség számára kevésbé látványos, klasszikus magyar sikersportágakra.
Az állam nem vonulhat ki a Sportból
– Szerintem az olimpia ma is lázba hozza az embereket, s nagyon sokan szurkolnak a számunkra sok dicsőséget hozó versenyszámok magyar indulóinak. Az állam nem vonulhat ki a sportból, s szerintem fontos, hogy megtartsuk sportnagyhatalmi státusunkat. Olyan kevés terület van, ahol nagyhatalom lehetünk, legalább ezt őrizzük meg. Az persze más kérdés, hogy Magyarország hiába sportnemzet, ha nem tudjuk elérni, hogy sportoló nemzet legyen. A Nemzeti Sportstratégiában arra is keressük a választ, hogy miként tudatosítható az emberekben a rendszeres testmozgás fontossága. – A sikeres olimpiai szerepléshez azonban nagyon sok pénz kell, s a források elosztása után mindig találni elégedetlenkedőket. – Többek között éppen emiatt került napirendre a sportstratégia kidolgozása. Sokan mondják, hogy a magyar sportban nem ment végbe a rendszerváltás, meg kell találni azokat a területeket, amelyeket kiemelten támogatunk, sőt azt is mondhatom: meg kell határozni az állam konkrét feladatát a sport támogatásában. – Mikor kerülnek nyilvánosságra a program részletei? – Jelenleg is folynak szakmai egyeztetések, ám az ezzel kapcsolatos nyilvános társadalmi vitára csak az olimpia után kerül sor, nem akarjuk ezzel megzavarni az athéni felkészülést. – Az érdekeltek valószínűleg enélkül is pontosan tudják, hogy szereplésük nagyban és hosszú távra meghatározhatja a sportáguk támogatásának mértékét. – Szerintem ez adhat egy újabb impulzust a felkészülésre. – S ha mondjuk várakozáson alul teljesít egy sikersportág? ---- A ---- &