Már Adu is van az amerikai pakliban

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
Vágólapra másolva!
2004.04.02. 21:56
Címkék
"Nem azért vagyok itt, hogy az amerikai labdarúgás megmentője legyek"  jelentette ki a napokban Freddy Adu. Titulálhatjuk őt egyszerűen a Washington DC United fiatal reménységének, de közelebb járunk a valósághoz, ha az Egyesült Államok egyik új tinihősét, az amerikai sport leendő üdvöskéjét vesszük észre benne. Mert aki Pelével forgat reklámfilmet, és akinek maga a Fekete Gyöngyszem mondja, hogy isteni tehetség, az bizony jobb, ha barátkozik a messiás szerepével.
Hol vannak már azok az idôk, amikor Freddy éjt nappallá téve rugdosta a labdát a falnak odahaza Ghánában
Hol vannak már azok az idôk, amikor Freddy éjt nappallá téve rugdosta a labdát a falnak odahaza Ghánában
Hol vannak már azok az idôk, amikor Freddy éjt nappallá téve rugdosta a labdát a falnak odahaza Ghánában
Hol vannak már azok az idôk, amikor Freddy éjt nappallá téve rugdosta a labdát a falnak odahaza Ghánában
Hol vannak már azok az idôk, amikor Freddy éjt nappallá téve rugdosta a labdát a falnak odahaza Ghánában
Hol vannak már azok az idôk, amikor Freddy éjt nappallá téve rugdosta a labdát a falnak odahaza Ghánában
Pláne egy olyan közegben, mint a Major League Soccer (MLS), az Egyesült Államok profi labdarúgóligája, amely lassan egy évtizede küzd az anyagi és a szakmai elismerésért. A mindössze 14 betöltött életévvel büszkélkedő Freddy első lépései mindenesetre nagy érdeklődést váltottak ki: a United floridai előkészületi mérkőzése iránt akkora volt az érdeklődés, hogy még a jegyüzérek is feltűntek (ilyen még sosem volt a ligában), és minden bizonnyal a mai washingtoni idénynyitóra is megtelik az RFK Stadium. Ez 24 603 nézőt jelent, ugyanis az 53 000-es aréna ekkora kapacitással működik labdarúgó-mérkőzéseken – Adu sajtóját figyelve hozzá kell tennünk: egyelőre…
Többen próbálják megfejteni, mi a tini titka. Mivel minket elsősorban a szakma izgat, rögzítsük, hogy akik látták bánni a labdával Adut, azok szerint tényleg kivételes tudású focistával állunk szemben. Ez persze még nem lenne elég. Felemelkedéséhez szükségeltetik az MLS és az amerikai labdarúgás elkeseredett sztáréhsége, a hirdetők (jelen esetben a Nike és a Pepsi) pénze, továbbá az amerikai média és az emberek sóvárgása a mesébe illő történetek, "az emberközeli hősök iránt" – hogy a kerékpáros Lance Armstrong szupersztárrá válását segítő menedzsert, Bill Stapletont idézzük.
Adu története Ghánában indult, futballistakarrierje 2-3 éves korában kezdett bimbózni ("rögtön látszott az arcán, hogy valami rendkívüli történik vele" – eleveníti fel a labdával való első találkozást a mama), ám az igazi fordulat akkor következett be, amikor a két fiúgyermeket (másikuk is Freddy, ez Ghánában belefér) nevelő Emelia 1998-ban az Egyesült Államokba, Washington egyik elővárosába települt. Miközben a mama két nyolcórás munkából igyekezett megkeresni a kenyérre valót, az ügyes srácra felfigyelt egy Arnold Tarzy nevű edző, és rögtön a szárnyai alá vette. A családi fáma szerint már ekkor érkeztek csábító telefonhívások Európából – egy olasz klub nem sajnált volna 700 000 dollárt sem, csak Freddy az övé legyen. De a mama, fiával együtt inkább az amerikai álomban hitt. ---- Jól tette, hisz fiának nemcsak remek sajtója van, de évi 500 000 dollárjával az MLS legjobban fizetett labdarúgójának mondhatja magát, és az említett sportszergyártóval kötött egymilliós szerződés sem kutya. Sokan a tengerentúli kosárlabdaliga, az NBA ünnepelt újoncához, LeBron Jameshez hasonlítják őt. "Igen, hasonló cipőben járunk, csak nekem éppenséggel nem kínáltak még kilencvenmilliós szerződést" – adta tanújelét humorérzékének Freddy, egyben érzékeltette a két sportág közötti megítélésbeli különbséget…
A történet eddig hibátlan, de most jön a neheze. Mert ne feledjük, a törékeny Freddy (172 centijébe pillanatnyilag 62 kiló fér) még egyetlen bajnoki meccset sem játszott a felnőttek között. Akiknél viszont sokkal többet keres. "Egy kicsit megdöbbentem, amikor értesültem a fizetéséről, de hát minden sportág fiatalodik" – húzta a száját a több vb-t is megjárt Jeff Agoos. "Több fogadást kötöttünk az öltözőben, vajon melyikünk rúgja fel elsőként – így az Adunál nem sokkal idősebb Landon Donovan, szintén az első ellenfél, a San Jose játékosa. – Ne vegyenek komolyan… Tudjuk, ha a sajtó sokat foglalkozik Freddyvel, akkor az az egész ligának jó."
Bármi is történjék ma este, Adu mama óhaja minden bizonnyal teljesül, azaz nyárra, fia 15. születésnapjára felépül az új családi fészek. Szükség van rá, mert hiába a nagy utazás, Freddy egyelőre egy ágyban alszik 12 éves öccsével. ---- Versenykiírás

A csapatok két csoportban összesen 30 mérkőzést játszanak a ma kezdődő és október 17-ig tartó alapszakaszban, négyet-négyet a csoportellenfelekkel, kettőt-kettőt a másik divízió klubjaival. Négy-négy gárda jut be a rájátszásba, ahol egyenes kieséses csata következik a november 14-ei fináléig.

Újítások

A liga történetében először érhetnek véget döntetlennel az alapszakaszi mérkőzések, azaz sem jégkorongos mintájú szétlövés (1996–99), sem aranygólos hosszabbítás (2000–03) nem lesz. Aranygól egyébként minden negyedik mérkőzésen született az elmúlt négy évadban.

Terjeszkedés

Bár az elmúlt években két floridai csapat is megszűnt, az alapítása óta több mint 100 millió dollárt veszítő liga a hét végén valószínűleg bejelenti: hamarosan két újabb városban indít csapatot.


A Major League Soccer csapatai

Keleti csoport: Chicago Fire (bajnoki döntős), New England Revolution (csoportdöntős), Washington DC United (csoportelődöntős), New York/New Jersey MetroStars (csoportelődöntős), Columbus Crew
Nyugati csoport: San Jose Earthquakes (bajnok), Kansas City Wizards (csoportdöntős), Colorado Rapids (csoportelődöntős), Los Angeles Galaxy (csoportelődöntős), Dallas Burn

Zárójelben a legutóbbi rájátszásban elért eredmény.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik