Kálovics Anikó bronzérmes

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2003.12.14. 22:25
Kitűnő eredményt ért el vasárnap Edinburgh-ben a 10. mezei futó Európa-bajnokságon Kálovics Anikó. A Haladás atlétája a kontinensbajnokságok történetének eddigi legerősebb női mezőnyében bronzérmet nyert.
Kálovics Anikó az utolsó körre nagyon elfáradt, de így is megôrizte a harmadik helyet (Fotó: Meggyesi Bálint)
A Holyrood Parkban kialakított pályán a hat és fél kilométeres távot négy kör alatt tették meg a futónők, s mivel a mezőnyben a hazaiak kedvence, Paula Radcliffe is ott volt, rendkívüli érdeklődés övezte a küzdelmet.
Az első körben még jórészt együtt volt a mezőny, a másodikban azonban egy négytagú boly – Radcliffe, a török Elvan Abeylegesse, Kálovics és az ír Sonia O'Sullivan – elhúzott a többiektől. A harmadikban az ír futónő nem bírta az igen kemény iramot, a magyar lány azonban még kitartott. Az utolsó körben Kálovics is leszakadt az élen futó kettőstől, de O'Sullivannel szemben olyan nagy volt az előnye, hogy könnyen őrizte meg dobogós helyét.
"Nagyon készültem erre a versenyre, de csak titokban reménykedtem abban, hogy érmet nyerek – mondta lapunknak Kálovics. – Tudtam, hogy nagyon erős a mezőny, ilyenben még sohasem versenyeztem, ezért különösen örülök az eredményemnek. A pálya annak ellenére jól futható volt, hogy három kemény emelkedővel kellett megküzdenünk, s a verseny vége felé az eső is szemerkélni kezdett. Egyszer majdnem el is csúsztam, de szerencsére ennek nem volt különösebb jelentősége, mert biztosan őriztem a harmadik helyemet. Jó érzés volt, hogy a táv végén az éremért még hajráznom sem kellett. Tavaly nem volt szerencsém, lecsúsztam a dobogóról, az idén a sokkal erősebb mezőnyben, keményebb versenyben elértem a célomat. Abban biztos voltam, hogy Radcliffe lesz az első, de rajta kívül még tíz olyan ellenfelem volt, akik közül bárki érmet nyerhetett volna. Sokat dolgoztam ezért a sikerért, a nyári idény után rövid pihenőm sem volt, s hogy megfelelő körülmények között edzhettem, azért köszönettel tartozom az egyesületemnek, valamint a támogatómnak, a Perfect Média Kft.-nek.”
Radcliffe a várakozásnak megfelelően magabiztosan győzött, s ezzel ő az első nő, aki másodszor szerzett egyéni aranyérmet mezei futó Európa-bajnokságon. Először öt évvel ezelőtt diadalmaskodott, ezúttal a csapattal is a dobogó legfelső fokára állhatott.
A férfiak versenyében az ukrán Szerhij Lebid megismételte múlt évi teljesítményét. A kontinensviadal előtt ezúttal sem versenyzett, egy hónapon át a Kaukázusban magaslaton készült, s ezt követően a skót városban könnyedén szerezte meg negyedik aranyát. Az ukrán futó az eddigiek során a bajnoki címen kívül egy-egy egyéni ezüst- és bronzérmet is nyert, s ő az egyetlen atléta, aki mind a tíz mezei futó Európa-bajnokságon rajtolt. A csapatbajnoki cím ezúttal a franciáknak jutott.
A juniorok versenyében a fiúknál a Ribakov ikrek egyforma idővel értek a célba, az aranyat – miként tavaly – Jevgenyij szerezte meg Anatolij előtt. Ebben a számban a magyar csapat is indult, fiataljaink a 9. helyen végeztek.

10. mezei futó Európa-bajnokság, Edinburgh
Férfiak (10 095 m). Európa-bajnok: Szerhij Lebid (Ukrajna) 30:47, 2. De la Ossa (Spanyolország) 31:08, 3. Henriques (portugál) 31:15, 4. Van Hooste (Hollandia) 31:18, 5. Bosko (Ukrajna) 31:19, 6. Roncero (Spanyolország) 31:23. Csapat: Franciaország (Mustapha Essaid, El Hassan Lahssini, Driss el Himer, Khalid Zoubaa) 47, 2. Spanyolország 47, 3. Portugália 65, 4. Olaszország 71, 5. Belgium 96, 6. Oroszország 117
Nők (6595 m). Eb: Paula Radcliffe (Nagy-Britannia) 22:04, 2. Abeylegesse (Törökország) 22:13, 3. Kálovics Anikó (Magyarország) 22:26, 4. O'Sullivan (Írország) 22:36, 5. H. Yelling (Nagy-Britannia) 22:44, 6. Jeftics (Szerbia-Montenegró) 22:45. Cs: Nagy-Britannia (Paula Radcliffe, Hayley Yelling, Elizabeth Yelling, Tullett Hayley) 25, 2. Írország 78, 3. Portugália 84, 4. Franciaország 84, 5. Oroszország 114, 6. Belgium 116
Juniorok
Fiúk (6595 m). Eb: Jevgenyij Ribakov (Oroszország) 20:52, 2. A. Ribakov (Oroszország) 20:52, 3. Reunkov (Oroszország) 20:53, …27. Bene Barnabás 21:46, …29. Ott Balázs 21:48, …51. Freier Dávid 22:03, …56. Tóth László 22:05, …74. Soós Dániel 22:49. Cs: Oroszország (Jevgenyij Ribakov, Anatolij Ribakov, Alekszej Reunkov, Szergej Rjazancsev) 20, 2. Románia 31, 3. Spanyolország 44, …9. Magyarország (Bene Barnabás, Ott Balázs, Freier Dávid, Tóth László) 163
Lányok (4520 m). Eb: Inna Polushkina (Lettország) 15:32, 2. Kosztics (Szerbia-Montenegró) 15:57, 3. Dale (Nagy-Britannia) 16:04. Cs: Nagy-Britannia (Charlotte Dale, Faye Fullerton, Dani Arnes, Aine Hoban) 32, 2. Oroszország 53, 3. Németország 63