Minden idők legjobb evezősét, az ötszörös olimpiai bajnok Steve Redgrave-vet számos elismerése mellett többek között lovaggá ütötte II. Erzsébet angol királynő, vagy életműdíjat kapott a világ legjobb sportolóit jutalmazó Laureus World Sports Awardson legutóbb az a megtiszteltetés érte, hogy az angol válogatott egyik hajóját róla nevezték el.
Remsei Mónika (jobbra) és Stift Edit az ötödik legjobb idôt evezte a számában – láthatáron az olimpiai kvóta? (fotó: Danis Barna)
Remsei Mónika (jobbra) és Stift Edit az ötödik legjobb idôt evezte a számában – láthatáron az olimpiai kvóta? (fotó: Danis Barna)
A nemes gesztus egyébként egy régi hagyományt élesztett újjá, régen ugyanis a vitorlázókhoz hasonlóan az evezősök is el-elnevezték a hajóikat. Most már csak az a kérdés, vajon a Milánóban szereplő brit egység méltó tud-e lenni a névadóhoz, erre viszont csak a vb végén kapunk választ… Egyelőre azonban még igencsak az elején járunk az olimpiai kvalifikáló világbajnokságnak, hiszen hétfőn csupán a B-csoport előfutamaira került sor, ezekben négy egységünk volt érdekelt. Elsőként a nem olimpiai számban induló Kitka Gergely, Szabari Péter könnyűsúlyú kormányos nélküli kettes szállt vízre, amely szerencsére nem azon a buszon utazott reggel, mint amelyiken Melis Zoltán szövetségi kapitány, így időben megérkezett. Melisék ugyanis 40 percet késtek, miután a sofőrjük elütött egy motorost. Csak megnyugtatásként, a baleset végül happy enddel végződött, mert ugyan a motorost elszállította a mentő, de látszólag nem esett komolyabb baja. Szabariék nyitották tehát a napot, akik ugyanúgy szerepeltek, mint a záró számként sorra kerülő négypárevezős – Vajas Balázs, Kokas Gergely, Kónya Gábor, Bencsik Gábor –, azaz ötödikek lettek. Az előbbiek ennek ellenére bízvást számíthatnak a B-döntőre (7–12. hely), lévén összesen tizenegyen vannak, a négypár viszont ha nem szedi össze magát a reményfutamban, akkor búcsút inthet az olimpiai kvalifikációnak. A rossz hír után jöjjön egy jobb, a két – ugyancsak az athéni kiküldetésért küzdő – könnyűsúlyú kétpárevezős egyaránt futammásodikként zárt, s ugyan ezzel nem jutott egyenesen a középdöntőbe, a folytatásban, főleg egy szerencsés sorsolással megtámogatva, minden esélye megvan erre. A Világkupa-második Varga Tamás, Hirling Zsolt páros ugyan nem volt maradéktalanul boldog az ezüstös pozícióval, miután a győztes belgákat korábban rendre megverte, ám mint edzőjük, Kiss László megfogalmazta, míg ők vasárnap rendes iparosmunkát végeztek, addig a vetélytárs ezúttal kifejezetten lendületesen evezett. Ez a lendület pedig döntőnek (legalábbis középdöntőnek…) bizonyult. Remsei Mónika és Stift Edit ellenben kifejezetten örült a második helynek. "Az első helyre nem volt esélyünk, így az volt a célunk, hogy minél jobban végezzünk. Különösebben nem taktikáztunk, próbáltuk kihozni magunkból a maximumot. Ez most összesítésben az ötödik legjobb időt eredményezte, ami több mint biztató, hiszen így a többi futamból csak gyengébb helyezettekkel kerülhetünk össze a reményfutamban” – mondta Remsei. Azt talán már babonából nem tette hozzá a győri versenyző, hogy amennyiben tartják ezt a formát, akkor akár olimpiai kvótát is szerezhetnek, miután náluk az első kilenc kap automatikusan repülőjegyet. Azaz Vargáék mellett, akikkel mindenképpen számol a honi szövetség – amire egyrészt a Vk-ezüstérem a biztosíték, másrészt hogy ehhez a vb-n "csak” a tizenegybe kell kerülniük –, immár a másik könnyűsúlyú páros is csatlakozik az ötkarikás álmokat dédelgetők közé.
Világbajnokság, Milánó A B-csoport előfutamai Férfiak. Könnyűsúlyú kétpárevezős. 1. futam: 1. Olaszország (Luini, Pettinari) 6:27.99. 2. futam: 1. Spanyolország (Alvarez Hoyos, Zunzunegui Guimerans) 6:31.24. 3. futam: 1. Franciaország (Dufour, Moreau) 6:28.44. 4. futam: 1. Írország (Lynch, Towey) 6:32.31. 5. futam: 1. Belgium (Van der Frae, Gevaert) 6:33.46, 2. Magyarország (Hirling Zsolt, Varga Tamás) 6:41.51. 6. futam: 1. Németország (Euler, Brehmer) 6:33.63. Könnyűsúlyú kormányos nélküli kettes. 1. futam: 1. Olaszország (Sancassani, Gaddi) 6:45.30. 2. futam: 1. Dánia (Helleberg, Andersen) 6:38.29, …5. Magyarország (Kitka Gergely, Szabari Péter) 7:05.33. Négypárevezős. 1. futam: 1. Oroszország (Szpinev, Fedorovcsev, Szvirin, Kravcov) 5:55.36. 2. futam: 1. Lengyelország (Bronikowski, Kolbowicz, Kruszkowski, Korol) 5:50.28. 3. futam: 1. Olaszország (Agamennoni, Righetti, Ghezzi, Raineri) 5:55.95, …5. Magyarország (Vajas Balázs, Kokas Gergely, Kónya Gábor, Bencsik Gábor) 6:10.79 . 4. futam: 1. Németország (Willms, Volkert, Geisler, Sens) 5:50.78 Nők. Könnyűsúlyú kétpárevezős. 1. futam: 1. Németország (Draeger, Blasberg) 7:07.97, 2. Magyarország (Remsei Mónika, Stift Edit) 7:12.48. 2. futam: 1. Hollandia (Van der Kolk, Van Eupen) 7:08.15. 3. futam: 1. Románia (Burcica, Mihalcea) 7:07.34. 4. futam: 1. Nagy-Britannia (Casey, Langlands) 7:14.14.