Aranyos spanyol dupla

GOMBKÖTŐ ROLANDGOMBKÖTŐ ROLAND
2003.06.21. 21:25
Szakítva a hagyományokkal négy versenyszámot rendeztek meg a kétnaposra szűkített Európa-bajnokság első napján Karlovy Varyban.
Új aloldalunk, az Athén 2004 portál TRIATLON rovatában az e heti Eb kapcsán mindent megtudhatnak, amit a triatlon olimpiai szerepléséről tudni kell! TRIATLON rovatában az e heti Eb kapcsán mindent megtudhatnak, amit a triatlon olimpiai szerepléséről tudni kell!

A spanyol Ivan Rana Karlovy Varyban megvédte Gyôrben megszerzett címét (Fotó: Meggyesi Bálint)
Szombaton a férfiak, a nők, továbbá a junior férfiak és nők egyéni versenyeire került sor az Európa-bajnokságon – kényszerűségből szűkült a program, a szervezők ugyanis néhány hete elveszítették egyik főszponzorukat, s jelentősen faragniuk kellett a költségvetésből. Többek között ezért nem közvetítette a felnőtt futamokat élőben az Eurosport sem…
Pedig gigászi csatákról maradtak le a televíziónézők, a csodaszép cseh fürdővárosban ugyanis kellően nehéz és technikás pálya várta a kontinens legjobbjait. A férfiak versenyében az úszás még nem rostálta meg igazán a mezőnyt, a másfél kilométeres tempózás után közel harmincan tekertek az első bolyban. A kemény erőpróba teljesítése nem mindenkinek ment könnyen, majdnem a boly fele leszakadt, míg a spanyol Ivan Rana még egy lapáttal képes volt rátenni. Az Eb-címvédő így némi előnnyel kezdhette a záró 10 kilométeres futást, amelynek végén boldogan emelhette magasba a kezét: 2002-es győri diadala után Csehországban is ő kapta meg az aranyérmet. Az ezüst a házigazdák büszkeségének, a két éve Karlovy Varyban első, Győrben pedig második Filip Ospalynak jutott, míg a harmadik helyre honfitársa, Martin Krnavek futott be. A magyarok közül Kuttor Csaba tartotta magát a legjobban a kerékpározás során, de így is közel kétperces hátrányban szállt le kerékpárjáról, s végül a 25. helyen végzett. Az ob-ezüstérmes Pocsai Balázs a 40., a magyar bajnok Lipták Tamás a 46., a dél-koreai Világkupa-futamon ötödik helyezett Varga Szabolcs pedig ezúttal a 49. helyen zárt.

19. Európa-bajnokság, Karlovy Vary
(Csehország, a táv: 1.5 km úszás,
40 km kerékpározás, 10 km futás)

Férfiak (74 induló). Európa-bajnok: Ivan Rana (Spanyolország) 1:56:09, 2. Filip Ospaly (Csehország) 1:56:18, 3. Martin Krnavek (Csehország) 1:56:38, 4. R. Henning (Dánia) 1:56:51, 5. S. Riederer (Svájc) 1:57:02, 6. P. Amey (Nagy-Britannia) 1:57:09, …25. Kuttor Csaba (Magyarország) 2:00:29, …40. Pocsai Balázs (Magyarország) 2:05:38, …46. Lipták Tamás (Magyarország) 2:06:13, …49. Varga Szabolcs (Magyarország) 2:07:52

Nôk (58). Eb: Ana Burgos (Spanyolország) 2:10:11, 2. Nadia Cortessa (Olaszország) 2:10:31, 3. Kathleen Smet (Belgium) 2:10:36, 4. A. Whitcombe (Nagy-Britannia) 2:10:54, 5. J. Dibens (Nagy-Britannia) 2:11:13, 6. J. Franzmann (Németország) 2:11:26, …15. Molnár Erika (Magyarország) 2:13:29, …38. Walkó Andrea (Magyarország) 2:24:06. Szabó Zita nem ért célba.

Juniorok (0.75, 20, 5)
Férfiak (66). Eb: Peter Croes (Belgium) 1:01:51, 2. Thomas Springer (Németország) 1:02:00, 3. Oliver Freeman (Nagy-Britannia) 1:02:16, 4. H. Mütschard (Németország) 1:02:42, 5. M. Krijat (Ukrajna) 1:02:46, 6. M. Widmer (Svájc) 1:02:50, …22. Nógrádi Tamás (Magyarország) 1:04:30, …24. Esküdt Roland (Magyarország) 1:04:34, …29. Hömöstrei Péter (Magyarország) 1:05:05, …44. Kovács Dávid (Magyarország) 1:07:17, …47. Fecskovics Attila (Magyarország) 1:08:34

Nôk (41). Eb: Vanessa Fernandes (Portugália) 1:07:29, 2. Anna Bojkova (Oroszország) 1:08:37, 3. Marta Jiménez (Spanyolország) 1:09:40, 4. D. Ryf (Svájc) 1:09:57, 5. R. Vodicková (Csehország) 1:10:06, 6. Koch Renáta (Magyarország, klubja: Mogyi SE Baja, edzô: Borbély Miklós) 1:10:12, …22. Arany Gitta (Magyarország) 1:13:18, …30. Poros Tímea (Magyarország) 1:16:23, …37. Inhoff Anita (Magyarország) 1:18:48

A vasárnapi program. 13.00: felnôtt (férfiak, címvédô: Csehország; nôk, cv.: Németország) és junior (férfiak, cv.: Németország; nôk, cv.: Franciaország) csapatversenyek
A nők versenyében az úszás során a britek vitték a prímet: a Harrison, Dibens, Whitcombe, Allen kvartett már a rajt után alakzatba fejlődött, de hiába szereztek előnyt a kerékpározásra, a nehéz, macskaköves emelkedőkkel tarkított kerékpáros pálya átrendezte a sorokat. A második körben már csak Whitcombe és Allen tartotta magát, miközben mögöttük a kétszeres Európa-bajnok belga Smet vezette üldözők egyre jobban felzárkóztak. A harmadik bolyban tekert többek között a három évvel ezelőtti Európa-bajnok német Dittmer, a világbajnoki címvédő brit Cave, a junior-világbajnok svájci Spirig és a kétszeres Világkupa-győztes Molnár Erika. Az UTE versenyzője a nehéz pályán is jól tartotta a lépést, majd a mezőny ötödik legjobb futóidejével a 15. helyen ért célba (megelőzve Dittmert és Cave-et is). A futást, s ezzel az Európa-bajnoki címet a spanyol Ana Burgos nyerte, aki a hajrában az olasz Cortessa és Smet támadásait is sikerrel verte vissza. Teljes lett tehát a spanyol siker…
A futam másik két magyar indulója közül Walkó Andrea a 38. helyen fejezte be a versenyt, míg Szabó Zita a kerékpározás során körhátrányba került, ezért nem folytathatta a küzdelmet.

A junioroknál felemásra sikeredett a mieink szereplése, a legjobb eredményt Koch Renáta érte el, a bajai versenyző ezúttal is jeleskedett a harmadik számban, ő teljesítette a leggyorsabban az 5 kilométeres távot (17:33), erre is szükség volt ahhoz, hogy a pontszerző hatodik helyen végezzen. A férfiaknál a pécsi Nógrádi Tamás lett a legjobb magyar, ő a 22. helyen zárt.
Végül néhány magyar sportdiplomáciai sikerről: az Európai Triatlonszövetség (ETU) Karlovy Varyban tartott kongresszusán eldőlt, hogy a Nemzetközi Triatlonszövetségben (ITU) mostantól Márkus Gergely ETU-főtitkár – aki egyben a sportági versenyek igazgatója a jövő évi athéni olimpián – képviselheti az európai földrészt, miután egy nagyon szoros szavazás során legyőzte angol riválisát. Szekeres Imrét, a magyar szövetség elnökét beválasztották a számvizsgáló bizottságba, míg Zakariás Géza elnökségi tagot a sportágfejlesztési bizottságba. Ezen felül Magyarország elnyerte a 23 éven aluliak Európa-bajnokságának rendezési jogát. A sportdiplomaták mindenesetre okultak a cseh fürdővárosban történtekből: Magyarország csak akkor lehet házigazda 2004 júliusában, ha a szervezők kormánygaranciát tudnak felmutatni.