Nevettek a nevetségesek

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
2003.03.02. 21:15
A Marseille döntetlenje és a Monaco idegenbeli győzelme ismét helycserét, valamint pontazonosságot eredményezett a Ligue 1 táblázatának elején. Szépen alakul a Bordeaux terve is, a Girondins ugyanis újra győzött, aminek köszönhetően  eltekintve a lapzártánk után véget ért AuxerreLyon mérkőzés eredményétől  fellépett a dobogó harmadik fokára.
Fabrice Fiorése (balra) és Szelim Benasur ôsszel még csapattársak voltak a PSG-ben, most egymás rovására találtak a kapuba (Fotó: Afp)
A tengerkékek mindazonáltal nem kényelmesedhetnek el, hiszen a mögöttük tömörülő nyolcas tagjai legfeljebb négypontos hátrányban vannak. Odalent sem csökkent az izgalom, a sereghajtó Troyes három jó mérkőzéssel akár hét ellenfelét is megelőzheti.
Nem sokon múlt, hogy a télen hivatalba lépett Faruk Hadzsibegics által "beindított” Troyes már most kiszakadjon a potenciális kiesők táborából. Harminc perc sem telt el az ESTAC párizsi vendégjátékából, amikor éppen a PSG-től kölcsönkapott Benasur ravasz szabadrúgással kétgólosra növelte a Hadzsibegics-legénység előnyét (az első gólt Adam bombázta be legurított szabadrúgást követően). Forradalommal fenyegetett a helyzet, ugyanis az elégedetlen PSG-szurkolók a kegyvesztett kedvencek buszát már az érkezéskor megpróbálták megtámadni, nem is beszélve azokról a transzparensekről, amelyeket az egyébként is foghíjas szektorokban kifeszítettek. Az egyik nevetségesnek, a másik siralmasnak nevezte a gárdát, volt, amelyik a fenébe kívánta a felelősöket, volt, amelyik a veszni látszó becsületet kérte számon a futballistákon. Innen és ilyen körülmények között kellett talpra állni…
A télen igazolt Stéphane Pédron felső sarkos ágyúzással indította el a felzárkózást még a szünet előtt. Az ő lövése után kipattanó labdából egyenlített Aloisio az 58. percben, majd Ronaldinho remek cselei után Fiorése már a PSG-t juttatta előnyhöz. Tekintve, hogy a brazil zseninek és Déhunek volt egy-egy kapufája is, a zsibbadó Troyes örülhetett, hogy megúszta ennyivel… Igaz, hamarosan változott a felállás, egy troyes-i ellencsapás végén Potillon csak csúszva-mászva érte utol a gólvonal előtt az Alonzo kapus mellett elcsorgó labdát. Az utolsó pillanatokban Jérome Leroy gondoskodott arról, hogy a párizsi publikum végre fenntartás nélkül örülhessen. "Minden véleményt tiszteletben tartok, de mérkőzés közben csak a játékra tudok összpontosítani – nyilatkozta Luis Fernandez, a dobogóért még versenyben lévő PSG edzője a szomorú nézőtéri üzenetekre rákérdező újságíróknak. – Az elejét elrontottuk, de utána csodálatosan futballoztunk. Le a kalappal e nem mindennapi produkció előtt!”

Elhunyt Albert Batteux

GRENOBLE. A hét végi bajnoki mérkôzések mindegyikén gyászszünetet tartottak a hosszú betegség után pénteken elhunyt Albert Batteux emlékére. A 83 esztendôs korában meghalt Batteux több mint egy évtizeden át (1950–63) edzette a legendás Reimst, amely kétszer (1956, 1959) is bejutott a BEK döntôjébe, ám mindkétszer kikapott a Real Madridtól. Batteux öt bajnoki címet nyert a Remisszel, hármat a Saint-Étienne-nel, edzette a Grenoble-t is, és tagja volt annak a szakmai stábnak, amely 1958-ban a világbajnoki dobogó harmadik fokára vezette a francia válogatottat.
Nem volt ennyire elragadtatva Didier Deschamps, a Monaco edzője. Az ő csapata 13 mérkőzés óta veretlen s most "csak” két góllal nyert egy kiesőjelölt otthonában – egy világ- és Európa-bajnok akár elégedetlenkedhet is ilyenkor… "Nem ez volt a legjobb idegenbeli teljesítményünk, de ott vagyunk a Marseille mellett, és ott is leszünk az utolsó pillanatig. A játékosaim képességei alapján akár bajnokok is lehetünk, még ha hosszú út is vár ránk” – mondta Deschamps azt követően, hogy csapata 3–1-re legyőzte a Lille-t, melynek kispadján Claude Puel ül – az eddigi utolsó edző, akinek sikerült bajnokot faragnia a hercegség csapatából (2000). A horvát Dado Prso adott egy-egy gólpasszt Giulynak és Nondának is – utóbbi kétszer talált be, így ismét utolérte a góllövőlistát vezető, a hét végén fejjel szintén betaláló bordeaux-i Pauletát (16-16). "Két-három hónapja még a bennmaradásról beszélgettünk, furcsa lenne, ha most hirtelen a bajnoki címet vennénk célba” – igyekezett önmérsékletre inteni a Girondins híveit Elie Baup edző.
A kiesőzónában megint jó napja volt a Le Havre-nak: a szakadó esőben lejátszott mérkőzésen Jean-Francois Domergue fiatal csapata legyőzte az idén még veretlen Bastiát, és a hatodik bajnokiján aratott negyedik győzelmével újabb lépést tett a középmezőny felé. Fontos három ponttal gyarapodott a hét mérkőzés óta nyeretlen Rennes is, amely a kezdeti két támadó helyett a végén már néggyel rohamozott, és az utolsó előtti percben Maoulida révén közelről be is gyötörte a győztes gólt a hozzá hasonlóan rossz passzban lévő – sorozatban ötödször bukó – Sedan kapujába. A PSG két legutóbbi legyőzőjének összecsapásán a Montpellier két góllal sokkolta a Guingampot, így továbbra is macskaugrásnyira van a már biztonságot jelentő helyeken állomásozó Lille, Ajaccio kettőstől. A gól nélkül véget érő Ajaccio–Lens mérkőzés krónikájának szomorú függeléke, hogy a találkozó után a szálloda előtt csomagoló Bruno Coué játékvezetőt és két segítőjét elütötte egy autó; Couét és az egyik partbírót több töréssel kórházba kellett szállítani.

A forduló eredményeit, a bajnokság és a góllövőlista állását Európai topligák című összeállításunk Franciaország, 2002-03 rovatában olvashatják.