A Marseille tartja a lépést

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
2003.02.06. 21:24
A szerda késő esti mérkőzések nagy kérdése az volt, hogy az egy nappal korábban bajnokverést "foganatosító Monaco egyedül marad-e a tabella tetején. A szomszéd vártól, a Nice-től maradhatott volna, hiszen Gernot Rohr tanítványai hiába rúghattak tizenegyest Troyes-ban, Heurtebis kivédte Kaba Diawara labdáját, a sereghajtó élt is a lehetőséggel, és Szaifi révén lecsapott mind a három pontra. A Marseille azonban felvette a kesztyűt, a Le Havre ellen behajtott három pontja segítségével megint ott liheg a Deschamps-legénység nyomában. A rendkívül szoros élbolyba bejelentkezett a Bastia is, amely feltörte az 539 perce hibátlanul romboló PSG-védelmet.
Ez a helyzet Marseille-ben: Dmitrij Szicsov mellett senki sem maradhat versenyben (Fotó: Reuters/Jean-Paul Pelissier)
"Vérbeli férfias ütközetet nyertünk meg, amelyben az egyik legszervezettebb francia csapat volt az ellenfelünk. Örülök, hogy ezúttal sem hagytuk magunkat letéríteni az utunkról” – jelentette ki Gérard Gili, a korzikai mérkőzést 1–0-ra megnyerő Bastia edzője. A fővárosiak edzője, Luis Fernandez nem csinált titkot abból, hogy egy pontért küldte harcba fiait. "Tíz éve ezt csinálom, ilyenek a módszereim” – kommentálta ultradefenzív taktikáját a mester, aki nem átallotta ismét a kispadra ültetni Ronaldinhót. Megfigyelők szerint a végül az 57. percben pályára küldött brazilban a mellőzöttség miatti frusztráció is dolgozott, amikor – nem egészen fél óra játékidő után – brutálisan letalpalta egyik korzikai ellenfelét. Egyébként nemcsak ő, hanem Cristóbal is pirosat kapott – kettejük közreműködésével a PSG máris beállította az egy idényben elkönyvelt kiállítások francia rekordját. Az eddigi egyedüli csúcstartó éppen az ellenfél, a Bastia volt: a korzikaiak az 1998–99-es idényben gyűjtöttek össze tizenhárom pirosat.
Ronaldinho ezekben a napokban semmiképpen sem pozitív szereplője a francia futballszínháznak (bár Fernandez szerint ,,kedves srác, akivel minden rendben lesz”), viszont van helyette új csillagocska! Az orosz Dmitrij Szicsov ugyan egyelőre visszautasította a "Marseille cárja” címet, ám rövid légióskodása immár harmadik góljával legalábbis megfogalmazta trónra lépési szándékát. "A világon sehol sincs ilyen nagyszerű közönség, de tudom azt is, ha nem menne a játék, a pokolba kiabálnának engem” – mondta a realista orosz. "Remélem, hogy olyan sikerei lesznek itt, mint egykor Jean-Pierre Papinnek” – adott hangot vágyainak Alain Perrin, az OM edzője. Érdemes felhívni a figyelmet a déliek egy másik légiósára, a belga Daniel Van Buytenre, aki sorozatban a negyedik tétmérkőzésén szerzett gólt, és hat találattal – Ibrahima Bakayokóval holtversenyben – vezeti a házi góllövőlistát. Védő létére…
Röviden a többi mérkőzésről: a Bordeaux kétszer is kétgólos hátrányban volt Lensban, sőt a hajrában emberhátrányba is került (David Jemmalit már negyedszer állították ki az idényben – ez is csúcsbeállítás), Pauleta évadbeli negyedik duplájával mégis sikerült pontot mentenie; a nantes-i breton derbi bíróját, Monsieur Piccirillót mindkét fél pocskondiázta, különösen Vahid Halilhodzsics, a Rennes edzője volt dühös, hiszen csapata – szerinte egy meg nem adott tizenegyes miatt – pont nélkül jött le a pályáról, és immár öt mérkőzés óta nyeretlen; a Montpellier tíz nyeretlen meccs, a Troyes hat vereség után ünnepelt ismét győzelmet, ám lemaradásuk így is jelentős a még szintén kiesőhelyen állomásozó Sedan mögött; utóbbi meglehetősen balszerencsés vereséget szenvedett, hisz N’diéfi bombájával sokáig vezetett az Auxerre ellen, ám a vendégek csapatkapitánya, Yann Lachuer hajrábeli fejessel megfordította az állást.

A forduló eredményeit, a bajnokság és a góllövőlista állását Európai topligák című összeállításunk Franciaország, 2002-03 rovatában olvashatják.

Pires ismét válogatott

PÁRIZS. A legutóbbi válogatott mérkőzésre (Jugoszlávia, 3–0) csupán vésztartalékként behívott, az utolsó percekben aztán be is vetett Giuly (Monaco) és Pedretti (Sochaux) ezúttal "rendes” meghívót kapott Jacques Santini szövetségi kapitánytól – derült ki a válogatott csütörtöki kerethirdetésén. A csehek elleni jövő szerdai, saint-denis-i mérkőzésen kék mezbe bújhat a hosszú, sérülések miatti kihagyás után visszatérő Pires, Lizarazu és Trezeguet is.

A keret
Kapusok: Fabien Barthez (Manchester United), Grégory Coupet (Lyon); védők: Marcel Desailly (Chelsea), William Gallas (Chelsea), Bixente Lizarazu (Bayern München), Philippe Mexés (Auxerre), Mikael Silvestre (Manchester United), Lilian Thuram (Juventus); középpályások: Ludovic Giuly (Monaco), Claude Makelele (Real Madrid), Benoit Pedretti (Sochaux), Emmanuel Petit (Chelsea), Robert Pires (Arsenal), Patrick Vieira (Arsenal), Sylvain Wiltord (Arsenal), Zinedine Zidane (Real Madrid); csatárok: Djibril Cissé (Auxerre), Thierry Henry (Arsenal), Steve Marlet (Fulham), David Trezeguet (Juventus).