Párizs megért egy hosszabbítást

CSURKA GERGELYCSURKA GERGELY
2003.01.26. 22:09
Mintha az amerikai elnök látogatott volna egy csupán közepesen baráti arab országba  körülbelül olyan szintű biztonsági intézkedéseket foganatosítottak szombat este a Parc des Princes-stadion környékén. Okulva az őszi PSGMarseille bajnokit övező purparléból  hatvan letartóztatás illusztrálta a táborok összezördülésének hevességét  órákkal a kezdés előtt lezárták az arénát és "csatolt területeit.
Francia Kupa
A 16 közé jutásért: Paris SG–Marseille 2–1 (Pochettino 14., Fiorese 102., ill. Van Buyten 62.) – hosszabbítás után, Amnéville– Auxerre 0–3 (Boumsong 74., D. Cissé 78., 84.), Rennes–Ajaccio 3–0 (Grégoire 47. – öngól, Maoulida 85., Piquionne 87.), Toulouse–Lens 1–0 (Bancarel 23.), Bordeaux–Grenoble 2–0 (Costa 4., Pauleta 78.), Laval–Le Havre 2–1 (Mussard 8., Ba 27., ill. Diarra 16.), Lorient–Nantes 1–0 (Kroupi 88.), Agde–Lille 0–2 (Brunel 111., 115.) – h. u., Seyssinet–Guingamp 1–5 (Burnichon 16., ill. Drogba 30., 34., 41., Le Roux 75., Carnot 88.), Nancy–Metz 0–1 (Borbiconi 11.), Martigues–Amiens 1–0 (Bilici 21.), Quevilly– Wasquehal 1–2 (Buchon 72., ill. Erceau 53., Desgeorges 61.), Libourne-Saint Seurin–Le Mans 2–2 (Marchano 80., 118., ill. Peyrelade 75., Cousin 120.) – 11-esekkel 12–11, Schiltigheim–Beauvais 1–0 (Hoffmann 30.), Dijon–Bourg-Péronnas 0–1 (Collet 36.), Lambres-lez-Douai–Angouléme 1–2 (Walbert 90., ill. Truand, 45. – öngól, Giublesi 67.)
A nyolcaddöntô párosítása: Lorient–Lille, Martigues–Metz, Laval–PSG, Angouléme– Guingamp, Libourne-Saint-Seurin–Rennes, Bourg-Péronnas–Auxerre, Bordeaux– Wasquehal, Schiltigheim–Toulouse
Nicolas Sarkozy belügyminiszter személyesen felügyelte a nagyszabású operációt (2000 rendőr, s további 400 őrző-védő), melynek keménységét több, a stadion környékén lakó honpolgár olyannyira zokon vette, hogy heves tüntetésbe kezdett – így a negyven letartóztatott nagy része a rendőrökkel heccelődő elégedetlenkedők közül került ki. Jóllehet sem a meccsen, sem előtte és utána nem került sor rendbontásra, a rendőri szigorúság jogosságát igazolta, hogy egy autópályán lefülelt, a marseille-i ultrákat szállító autóbusz mélyén vasrudakat, gumibotokat és késeket találtak a hatóság emberei.
Ugyanakkor az is tény, hogy a lelátóról száműzött agresszivitás mintha átköltözött volna a pályára. Az első húsz percben még csak a labdával törődtek az urak, több élvezetes támadást is láthattunk mindkét oldalon, köztük egy góllal végződött: Pochettino a 14. percben fantasztikusan ment fel Hugo Leal jobb oldali szögletére, és tökéletes ívű fejese szépen megakadt a jobb sarokban, Runje csak beljebb tudta tolni a labdát.
Ezt követően fokozatosan váltott át csontzenére az addig elég jól hangzó muzsika, ennek eredményeképp Bré játékvezető nyolcszor rántotta elő a sárga lapot a zsebéből, ebből öt a vendégeknek jutott. Időnként azért futballoztak is a felek, ennek legalábbis megbízható jelét adta a Marseille, amikor a második félidőben egyenlített: Celestini lágyan előreívelt szabadrúgását a négy centi híján kétméteres Van Buyten az alulról szemlélődő védők közül zseniálisan bólintotta hét-nyolc méterről a hálóba. Ezt követően egyre jobban belelendült a vendégcsapat, ám két elsőrangú helyzetet is elhibázott, sőt, a 90. percben Dos Santos lehetetlen helyzetbe hozta társait a hosszabbításra: Fioresének csúszott be igen csúnyán, amiért azonnal piros lapot kapott. Utóbbinak mindazonáltal nem fájt annyira a belépő, hiszen a ráadásban ő döntötte el a továbbjutás sorsát: 18 perccel a befejezés előtt Ronaldinho kiugratásával tört be a tizenhatoson belülre, majd a jobb oldalról úgy lőtte meg a labdát, hogy az az érkező hátvéd cipőjén felpattant, s így átszállt a félmagas labdára vetődő Runjén. A meccs "méltó” zárásaképp el-Karkuri is kapott egy pirosat, miután igen galád módon húsz centivel a gyep fölött tartott, előrenyújtott lábbal szállt bele ellenfelébe.
A nap meccse mellett megemlítendő a nap sztorija: az ötödosztályú Libourne Saint-Seurin egy egészen elképesztő összecsapáson ütötte ki a második vonalbéli Le Manst. A rendes játékidőben 1–1 volt a meccs, majd a hazaiak két perccel a hosszabbítás letelte előtt megszerezték a vezetést. Igen ám, de a vendégek az utolsó percben egyenlítettek, azaz következtek a tizenegyesek. No, a büntetőpárbajból idegbaj lett idővel, elvégre a 24. tizenegyessel dőlt el a továbbjutás sorsa – 12–11-gyel, a hazaiak javára!
Akadt még néhány meglepő eredmény, az ősszel még a BL-ben vitézkedő Lens például a másodosztályt vezető Toulouse otthonában vérzett el, míg az 1999-es és 2000-es kupasorozat győztese, a Nantes a jelenlegi címvédő, igaz, mostanság másodosztályú Lorienttől szenvedett vereséget. Utóbbi bajnokság képviselőinek amúgy elég jól ment, hiszen a Laval együttese az élvonalbeli Le Havre-t intézte el. Az első osztályúak közül hat jutott túl ezen a körön – köztük a Lille élte át a legkínosabb pillanatokat, elvégre az ötödosztályú Agde pályáján csupán a hosszabbítás utolsó tíz percében tudott felülkerekedni.