A tehetség nem vész el

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2003.01.18. 22:13
Miklós Éva szerepelt a legjobban a fedett pályás idénynyitó versenyen
Szombat délután az Olimpiai Csarnokban a MASZ versenyével megkezdődött a hazai fedett pályás idény. A futók közül először a vágtázók léptek pályára, s e számban különleges várakozás előzte meg az új startszabály bemutatkozását. Eszerint az első rossz rajt után még minden induló újra próbálkozhat, ám aki ezt követően kiugrik, azt kizárják a versenyből. Az újításnak az előfutamok során két áldozata volt, a legjobbak azonban nem hibáztak.
"Engem nem zavart az új szabály, nem izgultam jobban mint korábban” – nyilatkozta Farkas Attila.
A nyugalom nem volt minden sprinterre jellemző, hiszen a 60 méter döntőjében Pauer Géza elsőre kiugrott. Másodszor azonban senki sem hibázott, s Dobos Gábor 6.68 másodperccel győzött.
"Egy kicsivel jobb időt szerettem volna elérni – magyarázta a Honvéd versenyzője, – de nem bánt, hogy nem sikerült. Még keményen edzek, hiszen a fedett pályás világbajnokság elég későn, március közepén lesz. Bár tudtam, hogy a második rajtnál nem hibázhatok, nem izgultam. Talán azért nem, mert még a versenyláz sem kapott igazán el.”
Kitűnő tízpróbázóink ugyancsak edzésjelleggel léptek pályára, ezúttal 60 gáton és 800-on rajtoltak.
A MASZ fedett pályás versenye, Olimpiai csarnok
Férfiak. 60 m: 1. Dobos Gábor (Honvéd) 6.68, 2. Vojnovic (horvát) 6.72, 3. Bostjan (szlovén) 6.77, 4. Farkas (Spartacus) 6.81. 400 m: 1. Szabó László (Hódiák) 51.71, 2. Farkas (BEAC) 51.92, 3. Kristóf (Honvéd) 52.23. 800 m: 1. Ales Tomic (szlovén) 1:57.32, 2. Zsivoczky (Debreceni AK) 1:58.77, 3. Czabán (BEAC) 1:58.85. 1500 m: 1. Szvitlik Máté (TSC-Geotech) 4:09.12, 2. Nagy I. (Gyôri Dózsa) 4:11.03. 60 m gát: 1. Zorán Miljus (horvát) 7.85, 2. Zsombor (Honvéd) 7.87, 3. Palágyi (Royal Sped ZAC) 7.92. Rúd: 1. Váczi János (Royal Sped ZAC) 500, 2. Szarcsevics (jugoszláv) 460, 3. Sátor (TF AC) 450. Távol: 1. Luka Paracic (horvát) 753, 2. Bakovic (horvát) 742, 3. Vukovlatovics (jugoszláv) 699, 4. Kovács (TF AC) 678. Súly: 1. Egei Zoltán (Vasas) 14.80, 2. Kürthy (Mohácsi TE) 14.74
Nôk. 60 m: 1. Elvira Páncsics (jugoszláv) 7.49, 2. Rukaviac (horvát) 7.73, 3. Vári (BEAC) 7.78. 200 m: 1. Páncsics 25.03, 2. Rukaviac 25.63, 3. Turcsik (TF AC) 26.27. 800 m: 1. Zata Milunovics (jugoszláv) 2:20.74, 2. Viczina (Gyôri Dózsa) 2:30.05. 1500 m: 1. Anisa Badis (Gyôri Dózsa) 5:03.16. 3000 m: 1. Garami Katalin (Honvéd) 10:40.21, 2. Katrus (BDSE) 12:46.22. 60 m gát: 1. Miklós Éva (ARAK) 8.36, 2. Horváth (Ikarus) 8.68, 3. Moldovan (román) 9.05. Magas: 1. Augusta Moldovan 172, 2. Miklós 168. Távol: 1. Deák Katalin (FTC) 598, 2. Petricevic (horvát) 581, 3. Majzik (Honvéd) 566. Hármas: 1. Sanda Petricevic 12.45, 2. Krasztjeva (bolgár) 11.88, 3. Szlovicsák (FTC) 11.88. Súly: 1. Klavdija Halimic (szlovén) 12.40, 2. Máté (CSASE) 11.44

"Gáton nem futottam valami jól – nyilatkozta Zsivoczky Attila –, a 8.59 másodperc idény eleji eredménynek tekinthető, a nyolcszázzal azonban elégedett vagyok.”
"Örülök a gáton elért 8.15 másodperces eredményemnek –mondta Kürtösi Zsolt –, az év első versenyén ez nekem nagyon jó. Nyolcszáz méteren életemben először rajtoltam, s kicsit elzsibbadtam.”
A nap legjobb teljesítményét Miklós Éva nyújtotta, aki 60 gáton 8.36 másodperccel ért célba. Az ARAK atlétanőjének nem volt igazi ellenfele (Vári Edit a 60 méteres síkfutást választotta), mégsem volt elégedett.
"Jobb időre számítottam –nyilatkozta –, annak ellenére hogy két éve nem versenyeztem ebben a számban. Persze tudom, hogy nem lehetek elégedetlen, legközelebb biztosan jobban megy. Erre az idényre sérülésmentesen készültem, és a távolugrás helyett inkább a gátra összpontosítottam. Természetesen távolban is versenyzem majd, egy hét múlva abban indulok.”
Ezen a délutánon azonban valaki más okozott távolugrásban meglepetést. Deák Katalin ostromolta a hat métert, s jó sorozat után 598 centiméterrel nyert. Önmagában nem eget rengető az eredmény, de ha hozzátesszük, hogy a győztes a semmiből bukkant elő, és hogy 35 éves, másként értékeli az ember.
"Ki ez a nő? Egy külföldi?” – kérdezgették egymást a nézők, de a nevet meghallva a felvetést el kellett ejteni. Az idősebbek lassan kapcsoltak, hiszen volt valaha egy Deák nevű juniorválogatott távolugró lányunk.
"Annak idején 603 centiméter volt az egyéni csúcsom, de a térdem megsérült, kétszer is műtöttek, és tizennyolc évesen abbahagytam a versenyzést – mesélte a nagy visszatérő. – Elvégeztem az orvosi egyetemet, ideggyógyász lettem, a XIII. kerületi szakrendelőben dolgozom. Két gyermekem született, a nagyobbik tíz, a kisebbik hároméves. Tavaly Veszprémben rendezték az orvos-világbajnokságot, és gondoltam, szórakozásból indulok a versenyen. Hetente kétszer a Fradi-pályán edzettem, addig, amíg a lányom úszóedzésen volt. Veszprémben 563 centit ugrottam, s ezt követően hívták fel a figyelmem arra, hogy már elég öreg vagyok, ha kedvem van indulhatok az idei veterán Európa-bajnokságon. Úgy döntöttem, megpróbálom. A munka és a gyerekek mellett heti négy-öt alkalommal tréningezem. Már az edzéseken éreztem, hogy jól mozgok, az eredmény engem is meglepett.”