Segít az olimpiai bizottság

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
Vágólapra másolva!
2003.01.11. 20:25
Címkék
A következő hónapokban egy-egy hetet Líbiában tölt Schulek Ágoston, az Európai Atlétikai Szövetség alelnöke.
Schulek Ágoston (jobbra) és Gyulai István is a világ atlétikájának fejlesztésén fáradozik (Fotó: NS-archív)
Schulek Ágoston (jobbra) és Gyulai István is a világ atlétikájának fejlesztésén fáradozik (Fotó: NS-archív)
Schulek Ágoston (jobbra) és Gyulai István is a világ atlétikájának fejlesztésén fáradozik (Fotó: NS-archív)
Schulek Ágoston (jobbra) és Gyulai István is a világ atlétikájának fejlesztésén fáradozik (Fotó: NS-archív)
Schulek Ágoston (jobbra) és Gyulai István is a világ atlétikájának fejlesztésén fáradozik (Fotó: NS-archív)
Schulek Ágoston (jobbra) és Gyulai István is a világ atlétikájának fejlesztésén fáradozik (Fotó: NS-archív)
– A Nemzetközi Olimpiai Bizottság finanszírozza azt a hosszú távú programot, amelynek célja a líbiai atlétika fejlesztése – nyilatkozta Schulek. – A környező országokban remek atlétikai eredmények születnek, valószínűleg Líbiában is sok a tehetséges gyerek.

– Mi lesz a feladata?

– Fel kell mérni, hogy az országban a sportág milyen technikai és szervezeti háttérrel rendelkezik, milyenek az anyagi lehetőségek. Líbia nem szegény, ha hajlandó áldozni az atlétikára, sok mindent elérhet. Nekem többek között az a feladatom, hogy megvizsgáljam, miként kapcsolható be az itteni sport a nemzetközi vérkeringésbe, milyen lépéseket kell tenni a fejlődés érdekében. Előfordulhat, hogy európai, így magyar edzőket is foglalkoztatni kell, szóba jöhet a líbiai atléták külföldi edzőtáborozása, segíteni kell a helyi edzőképzést, meg kell vizsgálni, hogy milyen versenyszámokra érdemes összpontosítani. Az is a kapcsolatok fejlesztését jelentheti, ha náluk találunk olyan edzőtáborozási lehetőségeket, ahol más országbeliek készülhetnek.

– Miért pont Líbiára esett a NOB választása?

– A Nemzetközi Olimpiai Bizottság több millió dollárt fordít a fejlődő országok sportjának támogatására. Különféle projektekre lehet pályázni, Líbia is ezt tette. Az igazi előrelépéshez azonban minden esetben az szükséges, hogy az adott országban a cél elérése érdekében jelentős erőfeszítéseket tegyenek.

– Mely nemzetek atlétikája részesül hasonló segítségben?

– Én egy indiai programról tudok, tavaly Ghánában pedig magam is részt vettem egy hasonlóban. Az utóbbi azért volt számomra különösen érdekes, mert az afrikai országban tizenhat évvel ezelőtt tartottam az első kurzusomat, s az akkor megismert versenyzők közül tavaly többen edzőként vettek részt az előadásomon.

Anna Csicserova: 204 centi magasban

Ha még nem hallottak Anna Csicserováról, most jegyezzék meg a nevét egy életre! A 20 éves és 174 napos orosz hölgy ugyanis nem kisebb bravúrt hajtott végre, minthogy Jekatyerinburgban 204 centimétert ugrott, s ezzel elhódította a fedett pályás orosz rekordot. Az 1982. július 22-én született, 178 centiméter magas, 53 kilós leányzó eddig sem volt teljesen ismeretlen név a világ atlétikájában, hiszen a 2000-es junior-világbajnokságon 185 centiméterrel negyedik lett Santiago de Chilében, majd egy évre rá a dobogó második fokára állhatott a grossetói junior Eb-n, 190 centit teljesítve. Ugyanabban az esztendôben a pekingi fôiskolás világbajnokságon elcsípett egy nyolcadik helyet, tavaly pedig már 193 centiig jutott – szintén Jekatyerinburgban. Ezúttal azonban nagyon magasra tette a lécet, és túl is jutott rajta! Hogy mást ne mondjunk, világklasszis honfitársnôje, Jelena Jeleszina is csak gratulálni tudott neki a teljesítményéhez. Pedig a sydneyi olimpia bajnoka sem ugrott kicsit, a mostani 201 centimétere két és fél éve még aranyat ért a számára a világ legrangosabb viadalán. Ezek után kíváncsian várjuk, mire lesz még képes Csicserova, mondjuk a tavaly szenzációs idényt produkáló Kajsa Bergqvist ellen. A svéd magasugró a szabadtéri szezonban 205 centiig jutott…
– Líbiában is előadásokat tart majd?

– Igen, de emellett edzéseket vezetek, edzéseket látogatok és egy hosszú távú program kidolgozásában veszek részt.

Fedett pályás versenyek

Jekatyerinburg
Férfiak. 60 m: 1. Bicskov 6.77 (a világ idei legjobbja), 2. Prohorov 6.78, 3. Makuh 6.79. Magas: 1. Kriszin 225 (a világ idei legjobbja), 2. Terecsin 225. Rúd: 1. Kupcov 550, 2. Szmirjagin 550. 5 km gyaloglás: 1. Markov 18:58.69 (a világ idei legjobbja), 2. Korzeniowski (lengyel) 19:06.57
Nők. 60 m: 1. Kiszlova 7.22 (a világ idei legjobbja), 2. Tabakova 7.34. Magas: 1. Csicserova 204 (a világ idei legjobbja), 2. Jeleszina 201, 3. Szerjogina 189

Moszkva
Férfiak. 3000 m: 1. Onyufrijenko 8:11.43 (a világ idei legjobbja), 2. Jemeljanov 8:11.52, 3. Drigin 8:11.82. Magas: 1. Ribakov 223, 2. Brajko 223. Rúd: 1. Gorskov 570 (a világ idei legjobbja), 2. Pavlov 560. Távol: 1. Szoszunov 778 (a világ idei legjobbja). 5 km gyaloglás: 1. Jargunykin 19:39.5
Nők. 60 m: 1. Ignatova 7.22 (a világ idei legjobbja). Távol: 1. Pjatih 640 (a világ idei legjobbja)

Trencsény
Nők. Magas: …3. Bódi Bernadett (magyar) 184
(A nem jelölt nemzetiségűek oroszok.)

Nemzetközi maratoni futóverseny, Dubai
Férfiak: 1. J. Kahugu (kenyai) 2:09:33 (a világ idei legjobbja), 2. Melese (etióp) 2:10:40, 3. H. Bekele (etióp) 2:11:02
Nők: 1. Permityina (orosz) 2:36:26 (a világ idei legjobbja), 2. Amman (etióp) 2:36:36, 3. Ziljajeva (orosz) 2:37:00

Eltitkolt doppingesetek

MONTE-CARLO. A Nemzetközi Sportdöntőbíróság szerint az Egyesült Államok Atlétikai Szövetsége jogszerűen járt el, amikor úgy döntött, hogy nem hozza nyilvánosságra annak a 13 versenyzőnek a nevét, aki 1996 és 2000 között megbukott a doppingvizsgálaton. A nemzetközi szövetség (IAAF) még tavaly áprilisban fordult a lausanne-i székhelyű testülethez, mert úgy vélte: az amerikaiaknak mindenképpen meg kellene nevezniük a csalókat. Az IAAF haragját az is gerjesztette, hogy a renitensek közül az egyik fellebbezett tervezett eltiltása ellen, és végül indulhatott a 2000-es sydneyi olimpián. A mostani ítélet alapján azonban már nem derülhet ki, ki volt ő valójában.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik