Az édes pezsgő is keserű

CSURKA GERGELYCSURKA GERGELY
2003.01.01. 21:17
A mögöttünk hagyott esztendő utolsó előtti napjának egyik legemlékezetesebb alakítása Jocelyn Thibault nevéhez fűződik: a chicagói kapus Los Angelesben csak az első negyedben 18 lövést hárított, később még 15-öt, így a Blackhawks 1433-as lövési mutató mellett is győzni tudott.
Modano lelôtte a sisakot az edmontoni kapusról, Markkanenrôl – gólt végül csak késôbb, az üres kapuba tudott ütni a dallasi. Azzal biztossá is vált csapata gyôzelme (Fotó: Reuters/Jeff Mitchell)
Thibault újabb nullázása azt jelenti, hogy a veterán hálóőr kapottgól-átlaga immáron 2 alatt van (1.98), amivel vezet a nagykesztyűsök mezőnyében. Többek között ennek is köszönhető, hogy a chicagóiak ellenfelei az utolsó öt meccsen 22/0-s indexet produkáltak emberelőnyben – ebbe a "halmazba” a Kings most öt elpuskázott lehetőséget adott bele.
Kaliforniában azért akadt város, ahol örvendtek is: San Joséban a "cápák” egy egész bejglirúdnyi mákkal nyertek a Philadelphia ellen. A harmadik harmad elején Jonathan Cheecoo vetette utána magát a pakknak, majd a sarokból, voltaképpen nullafokos szögből a kapu felé irányozta, a korong pedig bepattant Checmanek lábvédőjéről. "Passzolni akartam, de miután láttam, hogy a kapus még mindig nem zárja a szöget, gondoltam, odaverem neki” – mesélte vigyorogva az újonc, aki egymás után kétszer szerzett döntő fontosságú gólt.
Más az élet Phoenixben, amióta Sean Burke visszatért a kapuba: a bokáját még októberben kimarjító kapussal a Coyotes nagyon belelendült, amit ezúttal az Edmonton bánt (korántsem mellesleg ez volt Burke 700. meccse). Az Oilers jól küzdött, végül azonban a hosszabbításban veszített, Langkow a ráadás tíz perc ledudálása előtt 28.7 másodperccel szerezte meg a győztes gólt.
Szintén az extra tíz percben dőlt el az Islanders–Panthers parti, igaz, a floridaiak a mai napig nem tértek napirendre Hamrlik gólja fölött, elvégre a New York-i csatár úgy emelt a kapuba, hogy közben a vendégek hálóőre, Luongo a hazaiak támadója, Parrish alatt vergődött. Utóbbit rálökték a kapusra, s nagy biztonsággal Luongo karján tehénkedett, miközben társa megoldotta a nem túl összetett feladatot.
Erről a napról szintén megemlítendő még Martin Brodeur újabb "shutoutja”: a New Jerseyben védő kapus 59-edszer tudta le a soros meccset kapott gól nélkül, s ezzel immáron 17. az örökranglistán. Így már a Devilsnek is könnyebben ment a bostoni fellépésen, habár a gárda bűnrosszul kombinál emberelőnyben: idegenben eddig 59-ből négyszer volt eredményes. Ezen túlmenően még egy érdekesség: három és fél éves fennállása során az Atlanta Thrashers első ízben győzte le a Pittsburgh Penguinst. A hazaiak a 15. kísérletre bántak el a "pingvinekkel”, igaz, egyelőre háromszor húsz perc még nem volt elég a sikerhez, a hosszabbításban viszont révbe értek.
Szilveszter éjjelén még az édes pezsgő is keserűnek hatott a St. Louis játékosainak szájában, elvégre az NHL-t jelenleg vezető Detroit vendégeként két perióduson át brillíroztak, ám hiába szereztek vezetést, hiába lőttek többet (negyven perc alatt 25–15 volt a statisztika), Curtis Joseph-fel egyszerűen nem bírtak. A kapus földöntúli bravúrokal tartotta életben a Red Wingst, amely a rutinos Brendan Shanahan vezérletével a záróharmadban bedarálta vetélytársát.
A divízió-vezetők rangadóján az Ottawa parádés játékkal iskolázta le a Tampa Bayt, míg az Anaheim Mighty Ducks háza táján leginkább azt a nem mindennapi filozófiai problémát feszegetik, hogy miközben a Jézuska mindenkihez hoz karácsonykor, tőlük akkor miért visz? Elvégre a fenyőfaállítás óta az eladdig a klubtörténet legkitűnőbb szezonkezdetét produkáló "kacsák” négyből négyet buktak, legutóbb a Minnesota vendégeként hasaltak nagyot. Hősies győzelmet aratott a Toronto a kanadai rangadón a Vancouver ellen: a sérülésektől tizedelt Maple Leafs az utolsó harmadban már csak kilenc csatárt és öt bekket tudott tűzben tartani, ám Ed Belfour védéseinek hála, sikerült begyűjtenie a három pontot.

NHL, alapszakasz, 81. játéknap
Los Angeles Kings–Chicago Blackhawks 0–2 (0–0, 0–1, 0–1). Gólszerző: Dempsey (23.), Sullivan (41.). Kapusok: Potvin 6 védés/8 lövés (43. perctől: Storr 6/6), ill. Thibault 33/33
San Jose Sharks–Philadelphia Flyers 2–1 (0–1, 1–0, 1–0). G: Selanne (27.), Cheechoo (43.), ill. Murray (19. – emberelőnyből). K: Nabokov 24/25, ill. Cechmanek 21/23
New York Islanders–Florida Panthers 2–1 (0–1, 1–0, 0–0, 1–0). G: Hamrlik (22.), Parrish (65. – ee.), ill. Novoszelcev (13.). K: Osgood 24/25, ill. Luongo 33/35
Nashville Predators–Ottawa Senators 3–2 (1–1, 1–0, 1–1). G: Arhipov (19.), Delmore (39.), Houlder (48.), ill. Schaefer (17.), Alfredsson (41.). K: Vokoun 30/32, ill. Lalime 27/30
Phoenix Coyotes–Edmonton Oilers 4–3 (1–1, 1–1, 1–1, 1–0). G: Doan (20. – ee.), Nagy (39.), Langkow (55., 70.), ill. Carter (11.), Comrie (40.), Moreau (52.). K: Burke 31/34, ill. Salo 35/39
Washington Capitals–Buffalo Sabres 4–3 (1–1, 1–1, 2–1). G: Zubrus (4.), Grier (35.), Jagr (45.), Ciernik (52.), ill. Kalinyin (15.), Satan (38. – ee.), Varada (52.). K: Kölzig 18/21, ill. Biron 24/28
Boston Bruins–New Jersey Devils 0–1 (0–1, 0–0, 0–0). G: Pandolfo (17.). K: Grahame 26/27, ill. Brodeur 33/33
Pittsburgh Penguins–Atlanta Thrashers 2–3 (0–2, 1–0, 1–0, 0–1). G: Kraft (30., 55.), ill. Sutton (5. – emberhátrányból), Heatley (18. – ee.), Kovalcsuk (65.). K: Aubin 23/26, ill. Nurminen 35/37

82. játéknap
Buffalo Sabres–New York Islanders 0–1 (0–0, 0–0, 0–0, 0–1). G: Blake (62.). K: Miller 25/26, ill. Osgood 38/38
Columbus Blue Jackets–Pittsburgh Penguins 5–2 (0–1, 3–1, 2–0). G: Sillinger (31.), Vyborny (35. – ee.), Cassels (36. – ee., 60. – üres kapu), Sanderson (45. – ee.), ill. Primeau (7.), Sivek (23. – ee.). K: Denis 30/32, ill. Hedberg 29/33
Minnesota Wild–Anaheim Mighty Ducks 4–1 (1–0, 2–1, 1–0). G: Stevenson (18.), Schultz (36.), Johnson (37.), Laaksonen (53.), ill. Mcdonald (49.). K: Roloson 20/21, ill. Giguere 19/23
Detroit Red Wings–St. Louis Blues 5–1 (1–1, 2–0, 2–0). G: Avery (14.), McCarty (25. – ee.), Maltby (35.), Shanahan (42., 47. – ee.), ill. Tkachuk (5. – ee.). K: Joseph 29/30, ill. Johnson 12/16 (a 42. perctől: Brathwaite 5/6)
Tampa Bay Lightning–Ottawa Senators 3–6 (0–1, 1–4, 2–1). G: Lecavalier (31.), Richards (48.), Fedotyenko (56.), ill. Fisher (9.), White (21.), Havlat (22.), Bonk (27.), Redden (33. – ee.), Neil (49.). K: Habibulin 13/16 (a 22. perctől: Hodson 11/14), ill. Lalime 23/26
Vancouver Canucks–Toronto Maple Leafs 3–5 (3–1, 0–2, 0–2). G: Bertuzzi (4. – ee.), Naslund (16. – ee.), Sopel (17. – ee.), ill. Antropov (5.), Tucker (31. – eh.), Healey (34.), Lumme (47.), Reichel (60. – ü. k.). K: Cloutier 15/19, ill. Belfour 22/25
Carolina Hurricanes–New York Rangers 0–2 (0–1, 0–1, 0–0). G: Bouchard (1.), Holik (22. – ee.). K: Irbe 20/22, ill. Dunham 30/30
Dallas Stars–Edmonton Oilers 4–1 (0–1, 2–0, 2–0). G: Ott (31.), Morrow (35.), Modano (60. – ü. k.), Guerin (60. – ü. k.), ill. Horeoff (5.). K: Turco 24/25, ill. Markkanen 25/27
Calgary Flames–Montreal Canadiens 1–1 (0–0, 1–1, 0–0, 0–0). G: Clark (23.), ill. Zednik (33.). K: Turek 23/24, ill. Theodore 30/31