Izgalmas változások előtt

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
Vágólapra másolva!
2002.12.27. 20:54
Címkék
Kilencven évvel ezelőtt, két nappal a stockholmi olimpia atlétikai versenyei után 17 ország képviselői  köztük a magyarok  megalakították a Nemzetközi Amatőr Atlétikai Szövetséget (IAAF). A szervezet létrehozására azért volt szükség, hogy a világ különböző tájain egységes szabályok szerint rendezzék a versenyeket, számon tartsák a rekordokat, azonos módon értelmezzék az "amatőr fogalmat. Az IAAF első elnökévé a svéd Sigfrid Edströmöt választották meg, aki 1946-ig vezette a szervezetet. Ôt a brit Lord Burghley (194676), a holland Adrian Paulen (197681), az olasz Primo Nebiolo (198199) és a szenegáli Lamine Diack (1999) követte. Az elmúlt kilencven évben a sportág, s vele egyidejűleg a nemzetközi szövetség rendkívüli fejlődésen ment keresztül. A rekordok minden képzeletet felülmúlóan fejlődtek, a szervezet nevéből kikerült az "amatőr jelző  a legkevesebbet talán a szabályok változtak. Az IAAF-nek ma már 210 tagja van, több mint 40 millió dolláros költségvetéssel dolgozik (csak a világbajnokságokon több mint hétmillió dollárt fizetnek a helyezetteknek), így érthető, hogy lelkes amatőrök helyett ma már hasonlóan lelkes, de profi vezetők irányítják. Az IAAF-irodának ötvenöt alkalmazottja van. A szervezet főtitkára 1991 óta Gyulai István  az IAAF jelenéről és közeljövőjéről vele beszélgettünk az évforduló alkalmából.
Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) fôtitkára szerint a sportág – bár számos változás elôtt áll – jó irányban halad
Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) fôtitkára szerint a sportág – bár számos változás elôtt áll – jó irányban halad
Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) fôtitkára szerint a sportág – bár számos változás elôtt áll – jó irányban halad
Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) fôtitkára szerint a sportág – bár számos változás elôtt áll – jó irányban halad
Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) fôtitkára szerint a sportág – bár számos változás elôtt áll – jó irányban halad
Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) fôtitkára szerint a sportág – bár számos változás elôtt áll – jó irányban halad
A magyar sportvezetőt először 1984-ben választották a tanács tagjává, ami azért érdekes, mert a tisztújító kongresszust Los Angelesben, az általunk is bojkottált olimpiával egy időben rendezték. Gyulai a második fordulóban kapta meg a kellő számú szavazatot, három évvel később azonban a negyedik legtöbb vokssal lett a vezető testület tagja. Tisztségében 1991-ben és 1995-ben is megerősítették, 1999-ben pedig ő kapta a legtöbb szavazatot. Tavaly – a professzionálódás jegyében – az IAAF szervezeti felépítését megváltoztatták, azóta a főtitkár hivatalból tagja a 28 fős tanácsnak.
– Az elmúlt évtizedek során a sportág és a nemzetközi szövetség hatalmasat fejlődött. Sokan úgy vélik, hogy ezen a szinten stagnálni is nehéz, nemhogy előrelépni. Mi erről a véleménye?
– A nemzetközi szövetség anyagilag nagyon jól áll, bár ez a helyzet két-három éven belül változhat. A televíziós jogdíjak ugyanis csökkennek, ezért nekünk is új források után kell néznünk, új módszereket kell találnunk. Úgy vélem, előre tudunk lépni, hiszen több nehéz problémát megoldottunk már. Három évvel ezelőtt a szövetség éves bevétele harminchárommillió dollár volt, s akkori partnerünk, az ISL évi harmincmilliós szerződést kínált nekünk, de azt mi nem fogadtuk el. Néhány társammal készítettünk egy tanulmányt, amit Lamine Diack elnök elé terjesztettünk. Azt tanácsoltuk, hogy a mi elképzelésünket kövesse, s akkor negyvenöt millió dolláros bevételre tehetünk szert. Az elnök ezt az utat választotta, és számításaink beváltak. A jövőre nézve is vannak terveink, a pénzünket pedig ma már hatékonyabban költjük el. Évi tíz-tizenegy millió dollárt fordítunk fejlesztési programokra, különböző kurzusokra, s most alakulnak az edzőközpontjaink. Ezek egyike Szombathelyen lesz.
– Az egyik legnagyobb kiadási tétel a világbajnokság helyezettjeinek díjazása. Ezen a versenyen nincs különbség az egyes versenyszámok között, a férfi száz méter és a női súlylökés aranyérme egyaránt hatvanezer dollárt ér.
– Alapvető sportpolitikai kérdésnek tartjuk, hogy a világbajnokságon ne tegyünk különbséget versenyszám és versenyszám között. Egy nemzetközi szövetség nem engedheti meg magának, hogy legnagyobb eseménye ebből a szempontból piacorientált legyen. Erre máshol van mód. A Golden League-viadalok műsorán például minden évben szerepel a száz méter, és ez továbbra is így lesz. E sorozatban az egyes versenyek pénzdíjain kívül rendkívüli nyeremény, egymillió dolláros jackpot vár a legjobban szereplőkre.
– A nemzetközi szövetség 1983-ban rendezte meg az első világbajnokságot, két évvel később indította útjára a Grand Prix-sorozatot, amelyet jövőre megreformál. Miért?
– Az újítás lényege, hogy 2003-tól a Grand Prix-sorozatban nem váltogatják egymást a versenyszámok, hanem minden évben teljes lesz a program. Ez az atléták érdekével összhangban van, hiszen ha valakinek volt egy jó éve, s a száma éppen nem volt GP-szám, tudását kevésbé kamatoztathatta. Igaz, hogy az első helyezés ötvenezer dollár helyett ezentúl csupán harmincezret ér, de ezt az összeget a jövőben nem kétévente, hanem évente lehet megnyerni.
– Milyen nagyobb változások lesznek még?
– Célunk a többszintes versenyrendszerünk profibbá tétele. A jövőben a Golden League-viadalokon és a Grand Prix-versenyeken a rendezők az előírtnak megfelelő összegeket fizetik a helyezetteknek. Ez nehéz helyzetbe hozhatja a szegényebb országok versenyrendezőit, amin úgy próbálunk segíteni, hogy a kisebb gálák egy-egy száma Grand Prix-státuszt kap. Így volt ez az idén a szombathelyi viadalon is. Jövőre változik a Grand Prix-döntőbe való jutás rendszere. Ezentúl nem a nyár során szerzett pontok, hanem a Spiriev-féle világranglistán elfoglalt helyezés alapján kerülhetnek a versenyzők a fináléba. De csak az első hét helyet töltjük be ilyen módon, a nyolcadikra bárkit meghívhatunk. Így szeretnénk biztossá tenni, hogy a döntőben mindig a lehető legerősebb legyen a mezőny.
– Hamarosan kezdődik az új év, és életbe lép az a szabálymódosítás, amelyik az utóbbi időben a legnagyobb vihart kavarta. Nevezetesen: ezentúl a második rossz rajtot követően kizárják a kiugró versenyzőt akkor is, ha elsőre nem ő hibázott.
– A vágtázó Jon Drummond levelet küldött az IAAF-nek, amelyben harminc másik sprinterrel együtt e szabály bevezetésével szemben foglal állást. A tanács tagjai között ugyancsak heves vita alakult ki, többen úgy vélekedtek, fel kellene függeszteni a módosítás bevezetését. Végül én azt javasoltam, hogy próbáljuk ki, miként működik az új rendszer, hiszen a márciusi fedett pályás világbajnokságig még van időnk. Ha az első öt-hat hétben azt látjuk, hogy az új szabály nem válik be, akkor még mindig léphetünk.
Legfrissebb hírek

Öt angol csapat már biztosan ott lesz a következő BL-idényben, de lehet hét is

Angol labdarúgás
3 perce

Ismét Hans-Dieter Flick karmai között a Dortmund

Bajnokok Ligája
9 perce

„Nem biztonságos” – két olasz FIFA-játékvezető is úgy döntött, nem vezet a Napolinak

Olasz labdarúgás
11 perce

Kuczora Csenge: Sokat fejlődtem Németországban

Kézilabda
29 perce

„Csavard be, mint Declan” – így látta a nemzetközi sajtó az Arsenal–Real Madrid BL-negyeddöntőt

Bajnokok Ligája
42 perce

Megműtötték az edzés közben megsérült Kyle Walker könyökét

Olasz labdarúgás
42 perce

Visszatért! Milák Kristóf az olimpia óta először versenyez

Úszás
54 perce

Ennyire bíznak egymásban a női kéziválogatottunk játékosai – VIDEÓ

Kézilabda
1 órája
Ezek is érdekelhetik