NEMZETI SPORT ÖTÖS - Amikor szabad a pálya

SOMOGYI ZSOLTSOMOGYI ZSOLT
Vágólapra másolva!
2002.12.10. 21:05
Címkék
Rovatunkban, a Heti Ötösben az őszinte véleményeket olvashatják. Egykori klasszisok, edzők, szövetségi kapitányok, vezetők, sőt adott esetben más sportágak képviselői is szót kaphatnak itt, ha markáns véleményük van a magyar labdarúgás aktuális eseményeiről. A lényeg tehát az, hogy kommentáljuk a honi futball történéseit, a hét legvisszhangosabb híreiről kérdezzük vendégeinket, akik időnként komolyan, máskor tréfásan minősítik a mai magyar futballvalóságot.
A felvétel tanúsága szerint nagy küzdelem volt a Videoton–Békéscsaba meccsen – a külföldi tippmixirodákban nem erre fogadnak
A felvétel tanúsága szerint nagy küzdelem volt a Videoton–Békéscsaba meccsen – a külföldi tippmixirodákban nem erre fogadnak
A felvétel tanúsága szerint nagy küzdelem volt a Videoton–Békéscsaba meccsen – a külföldi tippmixirodákban nem erre fogadnak
A felvétel tanúsága szerint nagy küzdelem volt a Videoton–Békéscsaba meccsen – a külföldi tippmixirodákban nem erre fogadnak
A felvétel tanúsága szerint nagy küzdelem volt a Videoton–Békéscsaba meccsen – a külföldi tippmixirodákban nem erre fogadnak
A felvétel tanúsága szerint nagy küzdelem volt a Videoton–Békéscsaba meccsen – a külföldi tippmixirodákban nem erre fogadnak
A szlovák tippmixen több nappal a forduló előtt levették a tétlapról a Matáv Sopron–Kispest (4–2), és a Videoton–Békéscsaba (1–3) találkozókat, mert a magyar bajnoki mérkőzésekre feltűnően sok pénzzel fogadták meg a később kialakult végeredményeket. Információink szerint nem ez az első eset, hogy a környező országokban letiltják a magyar meccseket, mert szokatlanul nagy összegeket tesznek a fogadók – és mind ugyanazt tippelik. A kínos ügyről már a CNN is beszámolt, pedig az amerikai hírcsatorna ritkán foglalkozik a magyar futballal. Az érintett csapatok képviselői cáfolják, hogy megbeszélt eredmények születtek volna.

Hajdú B. István: – A CNN beszámolt a Manchester United budapesti vereségéről is, bár arról akkor nem volt szó, hogy mennyit fizettek a szlovák irodák a ZTE győzelméért, az angolok bukását nyilván jó oddszal adták. Ezzel együtt: ami történt, az gyanús. De bizonyítani nem könnyű a dolgot: ha meg is nézzük egy fogadóhelyiség kamerájának felvételét, meglehet, az üzletet megbízottak bonyolítják, a játékosok barátját vagy nagynénikéjét nem mindenki ismerné fel. És bár a történtek elgondolkodtatóak, a magyar bajnokságban olyan marha nagy meglepetések nem születhetnek. A Békéscsaba megverte a ZTE-t, majd a Fradit, ezek után nagy szó, hogy nyert a romokban heverő Videoton ellen? Ha valakiről kiderülne, hogy bűnös, a legsúlyosabb szankciókkal, akár örökös eltiltással is sújtanám. Lapjuk egykori nagyszerű munkatársa, Feleki László és az ő örökbecsű mondása jut az eszembe: nehéz elhinni valakiről, hogy igazat mond, ha tudjuk, hogy mi az ő helyében hazudnánk.

Nyilasi Tibor: – Nem is tudom, hogyan lehet a tippmixen fogadni. De nem is baj, ha törlik a meccseket a programból, ezzel legalább elejét veszik a mendemondáknak. Nem tételezem fel senkiről, hogy rosszban sántikál, még ha a jelek mást is mutatnak. Ahogy mondani szokták: ne játssz huncutul, nem vesztesz.

Mezey György: – Ha igaz, amiről szó van, akkor itt megélhetési bundázókról van szó. Olyanokról, akik futballtudásukból képtelenek megélni, ezért futballmezben tisztességtelen eszközökhöz nyúlnak. Félek, lehet alapja a híreknek, azt hiszem, a megoldás a klubvezetők kezében van.

Szántó Imre: – Soha nem értettem, hogy bizonyos patronálók miért és hogyan kerülnek a futballba. Előtűnnek a semmiből, azt hangoztatva, hogy szívük-lelkük a futballé, és nehezen összespórolt pénzüket immár a sportra költenék. Később általában kiderül, hogy nem ilyen idilli a kép, de mindig akad valaki, aki kétszázmilliót tesz egy csapatba, amely meccset nem nyer. Szerintem arról van szó, hogy ezek az emberek szeretnének viszontlátni valamit a befektetett összegekből.

Csank János: – Ez bűncselekmény, ezért be kellene vonni a rendőrséget is. Hallani sok mindent, nem tudom, menynyi alapja van a pletykáknak. Más sportágban is előfordulhat ilyesmi, de mi vagyunk szem előtt.

Lemondott posztjáról a lengyel szövetségi kapitány, Zbigniew Boniek. Az utódot még nem jelölték ki, de a mieinkkel egy selejtezőcsoportban szereplő lengyelek (akik márciusban fogadják Gellei Imre csapatát), megkeresték Bicskei Bertalant, a magyar válogatott egykori kapitányát, aki elmondta: megtisztelő a felkérés, ám nem tudja magát elképzelni a Puskás Ferenc-stadionban a vendégek kispadján.

Hajdú B.: – A világbajnokságon a német–kameruni meccsen az afrikaiak kispadján német edző, Winnie Schäfer ült, a nyitó meccsen egy francia, Bruno Metsu irányította Szenegált Zidane-ék ellen. Szóval ilyen előfordult már a történelemben, de nem szokás abból az országból edzőt hívni, akivel éppen riválisok vagyunk, ráadásul nem a hivatalban lévő kapitány elődjét. Kíváncsi vagyok, mit szólna ehhez a lengyel közvélemény? Nekünk azért volna jó, mert több esélyünk lehetne arra, hogy legyen magyar az Eb-n. Ha márciusban, Varsóban (ne így legyen!) kikapunk, és emiatt elküldik Gelleit, akkor érdemes lenne Bonieket felkérni – a következő magyar–lengyel meccs jól nézne ki, náluk magyar, nálunk lengyel kapitány lenne.

Mezey: – A profi edzőt két dolog motiválja, ha elfogad egy ajánlatot: a pénz és a szakmai feladat. Az edző is a munkájból él meg, és ebben benne van, hogy egykori csapatával kerül szembe. Ha emiatt valakiben ellenérzés támad, azt tiszteletben tartom, noha szerintem semmi kivetnivaló nem lenne abban, hogy magyar kapitánya legyen a lengyeleknek.

Nyilasi: – Amikor a lettek egy–nullára győztek Lengyelországban, a Sport1-ben kérdeztem is a mérkőzést figyelő Csongrádi Ferenctől: nem rúgják ki Bonieket? Nem, mondta Feri, de lám, a futballigazság bejött. Nem hiszem, hogy az utódot a rivális országból választanák.

Csank: – Jó dolog, hogy szóba került egy magyar edző. Becsülöm, ha hazafias érzések miatt nemet mond, de ez sport, nem háború, itt szembe lehet kerülni a honfitársakkal. Nem lehetne támadni őt, ha elfogadná, emlékszem, Eszenyi Dénes belga légiósként élete legjobb formájában az MTK ellen játszott.

Szántó: – Reklámfogásnak érzem. Nem hiszem, hogy Kínában is követték volna a lengyelek Bicskei munkásságát, itt inkább arról van szó, hogy újra bedobták a köztudatba az exkapitány nevét. Elképzelhetetlennek tartom, hogy őt nevezzék ki.

Kispesti győzelmével a Ferencváros zárta az élen az őszt, a zöld-fehér csapat és az MTK 17 mérkőzésen 38 pontot gyűjtött. A zöld-fehérek kimutatása szerint a 2002-es naptári évben Garami József csapata a bajnok Zalaegerszegnél húsz, a kupagyőztes Újpestnél és az MTK-nál huszonkét ponttal többet gyűjtött, és különösen arra büszkék a ferencvárosiak, hogy harminckét góllal kaptak kevesebbet, mint a nagy rivális lila-fehérek. A Cégközlöny szerint megalakult a Ferencváros Labdarúgó és Sport Rt., amely a tervek szerint 2003 őszétől már a tőzsdén is megjelenik, így a szurkolók közvetlenül vásárolhatnak tulajdonrészt.

Mezey: – Az utóbbi hírnek örülök, ez a futball gazdasági fejlődésének tehet jót. Bár amíg a két bajnokesélyesnek megegyezik a tulajdonosi háttere, magyar profizmusról nincs értelme beszélni.

Nyilasi: – Elszakadást érzek a magyar futballban: van a Fradi, és vannak a többiek, még ha tudom, ezért meg is orrolnak rám a többi klub hívei. Bő a játékoskeret, és kiderült, pénzzel és nyugodt háttérrel sok mindent el lehet érni. Hogy ez 2003 őszén a nemzetközi kupában mire lesz elég, az a jövő zenéje, mint ahogy az is, hogy az ősfradisták mennyi részvényt vesznek.

Hajdú B.: – A részvényeket vásárlóknak jó kedvcsináló az eredmény. Sajnálhatják a fradisták, hogy nem tavaszi–őszi rendszerben zajlik a bajnokság. Tavaly húsz pont előnyt dolgozott le a Fradi, most csak a gólkülönbség rangsorol, szóval nyitott még a bajnoki cím. Az biztos, hogy markáns csapat alakult az Üllői úton, az FTC már az UEFA-kupában is megvillantott valami tudásából, emellett a nálunk korábban szokatlan marketingtevékenység is látható: van a klubnak saját tévéműsora, van Fradi sör, talán már a zöld-fehér kenyér is kapható. A kft. gazdálkodása nyereséges lehet, és ez nagy szó. A statisztika érdekes, de szerintem a ZTE elégedett azzal a kimutatással, hogy egy naptári évben megnyerte a bajnokságot és tétmérkőzésen legyőzte a Manchester Unitedet.

Szántó: – Az üzleti részhez nem adnék tanácsot, bár kétségtelen: nem fenyeget az a veszély, hogy Várszegi úr azt kérne tőlem. A szakmai részről annyit, nagyon szimpatikus számomra, ahogy a csapatot összeállították, jól igazoltak, stabilan bajnokesélyes a Fradi. Mint szurkoló csak attól tartok: akkora fölénnyel lesz bajnok a csapat, hogy az agyonvágja a részvények értékét.

Csank: – Ez az a klub, amely a tőzsdén is sikeres lehet a szurkolói támogatással. Bízunk abban, hogy egy szilárd gazdasági alapokon álló csapat a nemzetközi porondon is visszhangos sikereket ér el.

Kivezették Dragóner Attilát a Bozsik-stadion díszpáholyából. A kispesti nevelésű Fradi-védő a gólt szerző Lipcsei Péternek integetett, ezután szólították fel a távozásra. A nagyobb incidenst megelőzendő a biztonsági emberek kíséretében Dragóner elhagyta a lelátót.

Szántó: – Ha Dragóner a másik oldalról integet, ott nehezen találta volna meg Lipcsei, mert ott tömeg volt, egyszerűbb volt a kispestiek közé ülni, mert ők alig képviseltették magukat, ott könnyebben észre lehetett venni.

Nyilasi: – A volt klubom lelátóján a mostani csapatom színeiben megjelenni nem érdemes, feleslegesen korbácsolja az indulatokat. Ezt utólag szerintem már Attila is belátta.

Csank: – Amikor láttam, hogy kikísérik, arra gondoltam: nem volt taktikus lépés zöldben beülni a honvédosok közé, mehetett volna civilben is.

Mezey: – Attila a kedvenc játékosaim közé tartozott, saját maga tapasztalhatta, mi zajlik ott, ahova ő legfeljebb csókokat dobál. Azt hiszem, a biztonságiak is meg akartak dolgozni a pénzükért.

Hajdú B.: – A múlt héten a szotyidobáláskor is szóba került: a sajtópáholy kifejezés kicsit erős, a díszpáholy is annak tűnik. Aki zöld-fehérben beül a kispestiek közé, ne számítson nyugalomra, de nem baj, hogy egy nagyobb botrányt megelőztek. Ha csak egy hazai drukker leköpi, most arról beszélnénk: hol voltak a rendezők? Pedig lehet, Dragóner csak azért integetett Lipcseinek, hogy jelezze: a nevelőegyesületemnek ne rúgjál több gólt, mert megharagszom. Igen, csak ez történhetett, mert Lipcsei szót fogadott, és nem is rúgott több gólt.

A ZTE fel akarja bontani a nyáron szerződtetett Szasa Ilics szerződését. A bajnok vezetősége szerint a kapus négy pontban is megszegte a szerződését, Ilics ellenben úgy véli: az egerszegiek nem voltak vele szemben korrektek, és csak indokot keresnek arra, hogy megszabaduljanak tőle. A klub szerint a légiós részegen verekedésbe keveredett, Ilics szerint mindössze annyi történt, hogy egy diszkó előtt csapattársa testvérét megütötték.

Hajdú B.: – Nem ismerem a felek között megkötött szerződést, bár gyanítom: nem kidobónak vették, így semmi keresnivalója nem lehetett egy diszkó előtt. De az is lehet, csak önvédelemből került verekedésbe a kapus a diszkóba érkezőkkel, mert azok azt állították: a ZTE vezetői nem korrektek, ő pedig ezt kikérte magának, és megvédte elöljáróit. Az tény, hogy Ilics nem olyan jó kapus, mint amilyenre vágytak Zalában.

Csank: – Az lehet a probléma, hogy túl makacs a sérülése, nem tudják használni. Verekedésbe sokféleképpen keveredhetek, de nem mindegy, rám ugrottak-e hátulról hárman, vagy én rúgtam bokán valakit, aki ezért felpofozott.

Nyilasi: – Futballfóbia lett úrrá a városon, és a túlzott követelményeknek talán nem mindig felelt meg a csapat, a játékosokkal is mintha picit elszaladt volna a ló – de ez nagyon sok sikeres egyesülettel megtörtént már. Nem tudom, mi történt, az biztos: ha a klub meg akarja tartani Ilicset, megtartja, legfeljebb pénzbüntetésre ítéli, ha nem, úgyis kenyértörésre kerül sor.

Szántó: – Nem tudom, Angliában jó futballistának számított-e, itt sokszor tűnt bizonytalannak. Az pedig nehezen hihető, hogy egy szerb, azaz heves vérmérsékletű ember (ráadásul kapus, azaz a futballszaknyelv szerint bolond) higgadtan tűrte, hogy a társaságából valakit megüssenek. Ha mégis szó nélkül hagyta, akkor pedig az a kérdés: milyen csapatember? Ha a társaságomból valakit megtámadnak, úri kötelességem a védelmére kelni.

Mezey: – A minap olvastam, hogy a német válogatott tagja, Oliver Kahn is elment a diszkóba. De azt nem hallottam, hogy ezért kirúgta volna őt a Bayern München. Szerintem azért, mert tud védeni.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik