Kálovics a negyedik helyen

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2002.12.08. 22:43
Kálovics Anikó remek futással szerezte meg a negyedik helyet a mezei futó Eb-n (Fotó: Danis Barna)
Huszonhét ország 353 atlétájának részvételével ítéletidőben rendezték meg vasárnap a horvátországi Medulinban a 9. mezei futó Európa-bajnokságot. A háromnapos bóra – hideg, viharos bukószél – ugyancsak megviselte a versenyzőket, és futóstílusuktól függően különböző mértékben hátráltatta őket. A viadalon a felnőttek és a juniorok mindkét nemben egy-egy távon küzdöttek meg egymással, vagyis minden számban majdnem százan versenyeztek.
A magyar színeket képviselő 14 futó rossz előjelekkel utazott a horvát városba, ugyanis két héttel ezelőtt a bajnoki címre is esélyes Szentgyörgyi Katalinnak elszakadt az Achilles-ina, a hét elején pedig a juniorok erőssége, Freier Dávid szenvedett fáradásos törést. Korábban éppen a nőktől és a juniorkorú futóktól vártuk a jó csapatszereplést.
A nők versenye meg is mutatta, hogy reményeink nem voltak alaptalanok. Az utcai futóversenyeken rendre kitűnően szereplő Kálovics Anikó most is kitett magáért, szoros küzdelem végén két másodperccel csúszott le a dobogóról. Staicu Simona nyolcadikként ért célba, Papp Krisztina 26. lett. Rakonczai Beát viszont a rajt utáni tülekedésben fellökték, a szöges cipők csúnyán felhasogatták a lábát, így számára 20 méter után véget ért a verseny. A csapatok versenyéből kiestünk, elúszott a biztos dobogós helyezés. Biztos, mert három futónőnk 38 pontot gyűjtött, a britek viszont 80-nal szerezték meg a bronzérmet – vagyis ha a tavaly 14. Rakonczai most csupán a 41. helyen ér be, még akkor is a mieink végeznek előrébb (a csapat pontszámát a helyezési számok öszszeadásával számítják ki). Nem is beszélve arról, hogy ha Szentgyörgyi egészséges és az első hatban végez, most aranyérmes a csapatunk…
Mint kiderült, a junior fiúk Freierrel sem végeztek volna az első tíz között, a junior lányok viszont kellemes meglepetést szereztek, hetedikek lettek. Közülük Kocsis Judit szerepelt a legjobban, 16. lett.
A férfiak versenyében a címvédő ukrán Szerhij Lebid diadalmaskodott, a négyszeres győztes portugál Paulo Guerra ezúttal 20. lett. A legjobban az oroszok szerepeltek, összesen hét érmet gyűjtöttek, a britek és a franciák három-három medáliát vihettek haza.

9. mezei futó Európa-bajnokság, Medulin

Férfiak (9830 m). Egyéni. Európa-bajnok: Szerhij Lebid (Ukrajna) 28:58, 2. Essaid (Franciaország) 29:03, 3. Roncero (Spanyolország) 29:03, 4. Henriques (Portugália) 29:05, 5. Ornelas (Portugália) 29:08, 6. De La Ossa (Spanyolország) 29:10, …50. Bodor Olivér (Magyarország) 30:39. Csapat. Eb: Spanyolország 31 pont, 2. Franciaország 43, 3. Portugália 57, 4. Nagy-Britannia 93, 5. Ukrajna 99, 6. Írország 103

Nők (6170 m). Eb: Helena Javornik (Szlovénia) 20:16, 2. Bogomolova (Oroszország) 20:18, 3. Abeylegesse (Törökország) 20:19, 4. Kálovics Anikó (Magyarország) 20:21, 5. Tullett (Nagy-Britannia) 20:25, 6. Tolics (Jugoszlávia) 20:27,… 8. Staicu Simona (Magyarország) 20:28,… 26. Papp Krisztina (Magyaroszág) 21:11. Csapat. Eb: Oroszország 48, 2. Portugália 54, 3. Nagy-Britannia 80, 4. Franciaország 82, 5. Spanyolország 116, 6. Írország 133

Juniorok. Fiúk (6170 m). Eb: Jevgenyij Ribakov (Oroszország) 18:16, 2. A. Ribakov (Ororszország) 18:17, 3. Akkas (Törökország) 18:23, 4. Dermet (Belgium) 18:35, 5. Scaini (Olaszország) 18:36, 6. Mammoudi (Franciaország) 18:38,… 37. Kovács Tamás (Magyarország) 19:31, … 54. Végh Tibor (Magyarország) 19:52,… 56. Ott Balázs (Magyarország) 19:55,… 70. Tóth László (Magyarország) 20:22. Csapat. Eb: Oroszország 37, 2. Franciaország 57, 3. Olaszország 92, 4. Románia 104, 5. Törökország 105, 6. Jugoszlávia 109, …13. Magyarország 217

Lányok (3730 m). Eb: Charlotte Dale (Nagy-Britannia) 12:26, 2. Lindgren (Finnország) 12:27, 3. Jegorova (Oroszország) 12:28, 4. Petrova (Oroszország) 12:29, 5. Herzog (Hollandia) 12:30, 6. Cakyr (Törökország) 12:38, …16. Kocsis Judit (Magyaroszág) 12:51, …27. Kiss Zsanett (Magyarország) 13:01, …40. Mezei Zita (Magyarország) 13:12, …55. Kiss Melinda (Magyarország) 13.23, …64. Molnár Barbara (Magyarország) 13:31. Csapat. Eb: Nagy-Britannia 27. 2. Oroszország 35, 3. Belgium 105, 4. Hollandia 109, 5. Törökország 117, 6. Ukrajna 131, 7. Magyarország 138