Diego Forlán először duplázott

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2002.12.01. 20:55
Az Anfield Roadon sikerült győznie a Manchester Unitednek, így továbbra is az üldöző bolyban, hatpontos távolságból követi az Arsenalt. Az Everton óriási lehetőséget szalasztott el Newcastle-ban, hiszen ha elhozta volna a három pontot a "szarkáktól, a második helyre ugrott volna.
Premier League
16. forduló: Liverpool–Manchester United 1–2 (Hyypiä 82., ill. Forlán 64., 67.), Newcastle United–Everton 2–1 (Shearer 86., Bellamy 89., ill. Campbell 17.), Leeds United–Charlton Athletic 1–2 (Kewell 42., ill. Lisbie 80., Parker 90.)
A West Ham United–Southampton öszszecsapásra hétfôn kerül sor.
Gérard Houllier drágán megfizetett a határozatlanságáért. Már jó ideje napirenden volt a Liverpoolnál, hogy a mostanában kissé sokat bizonytalankodó Jerzy Dudeknek esetleg jót tenne némi pihenő, s a francia szakember állítólag erősen fontolgatta az angol U21-es válogatott kapus, Chris Kirkland bevetését. Aztán mégsem tudta rászánni magát e kétségkívül súlyos lépésre. Erre tessék, a lengyel hálóőr gyermeteg hibája lényegében eldöntötte a Manchester United elleni Premiership-csúcsrangadót. Ne feledkezzünk meg persze a "vörös ördögök” érdemeiről sem, hiszen jobban kezdték a meccset, az első félóra egyértelműen az övék volt. Az első félidő finisét viszont meghajtották a hazaiak, Vladimir Smícer és Michael Owen egészen közel járt a gólszerzéshez, de hibázott.
Jóval csendesebben kezdődött a második játékrész, Dudeket talán el is álmosította a szerényebb iram. Jamie Carragher a 64. percben hazafejelt hozzá egy labdát, neki meg elcsúszott a lába között, így Diego Forlánnak már egyszerű volt a dolga. Az uruguayit módfelett beindította ez a szívesség az ellenfél kapusa részéről, három perccel később ugyanis meglépett Ryan Giggs átadásával, és éles szögből a rövid sarokba tüzelt – ez volt az első eset, hogy 90 perc alatt kétszer volt eredményes az MU-ban. Kétségbeesetten támadásba lendült az ekkor már Emile Heskey-vel és El-Hadji Diouffal megerősített liverpooli csatársor, s ugyan nem ők, de Sami Hyypiä egy kapu előtti kavarodás végén szépített. Fabien Barthez inaszakadtáig védelmezte a vezetést, az utolsó pillanatokban ritka bravúrral tolta fölé Dietmar Hamann bombáját.
"Az első gól nagy hiba volt, valószínűleg tönkretette Jerzy önbizalmát, és ezért kapta a másodikat. Nagyon sajnálja a dolgot, de szerencsére a többiek nem mutogattak rá ujjal a történtek miatt. Előfordult korábban, hogy meccseket hozott nekünk, most pedig nagyon nehéz periódusban van. Vissza kell nyernie az önbizalmát” – mondta Houllier a találkozó negatív hőséről a lefújás után. "Hogy mi lesz a jövőben, nem tudom, majd a szerdai, Ipswich elleni Ligakupa-összecsapás után eldöntöm. Nem vagyunk jó passzban, de emlékeztetnék mindenkit, hogy az Arsenal szintén megélt idén egy ilyen időszakot. Hamarosan kilábalunk belőle mi is” – tette hozzá a francia mester, akinek együttese utolsó négy bajnokijából csak egyet nyert meg. Kollégája, Sir Alex Ferguson majd' kibújt a bőréből örömében, hogy Forlán végre megmutatta, mit tud, s buzgón dicsérte tanítványai csapatszellemét.
Az Everton hat, sorozatban elért diadallal a tarsolyában érkezett a St. James' Parkba, s nagyon sokáig úgy nézett ki, hogy meglesz a hetedik is – amely a városi rivális Liverpool elé, ezüstérmes pozícióba röpítette volna a csapatot. A Newcastle védelme csúnyán leblokkolt a 17. percben, amikor Kevin Campbell – legutóbbi négy itteni látogatásához hasonlóan – betalált a csíkos mezesek kapujába. Kisvártatva viszont Joseph Yobo utolsó emberként lerántotta Craig Bellamyt, így az Everton tíz emberrel folytatta. A hazaiak nyomása a végjátékban érett be, addig Richard Wright kiválóan állta a sarat a kapuban. Alan Shearer olyan kapáslövéssel egyenlített, amelyről a mérkőzés után azt mondta, élete három legszebb góljának egyike, a végén pedig a szerencse pártolt Sir Bobby Robson és társasága mellé: Bellamy lövése a kínai Li Tie testén megpattanva talált utat a hálóba.
Ugyancsak a hajrában csikarta ki a (megérdemelt) győzelmet a Charlton Athletic – nem is akárhol, a Leeds otthonában. Harry Kewell hiába juttatta előnyhöz a házigazdákat, fölénybe nem tudtak kerülni, sőt Kevin Lisbie egalizált, aztán Scott Parker gyönyörű szólóval pecsételte meg a Leeds, egyúttal feltehetően az ottani edző, Terry Venables sorsát is. Alan Courbishley legénysége zsinórban harmadszor söpörte be a három pontot, a Leeds ellenben megszakítás nélkül ötödször veszített az Elland Roadon.
20. West Ham United 15 3 3 9 15–28 12
Tv: A Sport1 hétfőn 19.30-tól sugározza a forduló összefoglalóját, 20.45-től pedig élőben közvetíti a West Ham United–Southampton mérkőzést.