A Nice nyugodtan bakizhatott

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
2002.11.24. 20:49
Manapság vörösben és feketében szép a világ  állapította meg a L'Équipe című francia sportnapilap a bajnokság hét végi fordulója után. Mert igaz ugyan, hogy a Nice nem tudta legyőzni az immár 462 perce gólképtelen Rennes-t, előnyét mégis megtartotta, hisz üldözője, a Lyon elvérzett Lille-ben. S hogy a vörös és fekete színeket ne csak az éllovas vigye dicsőségre, nyert a Guingamp is, amely megint nagyot ugrott előre a tabellán, és már ott tolong a dobogó tövében  hátrébb taszítva például a Paris Saint-Germaint.
A rennes-i bravúr titka, hogy védôik – képünkön Delaye (középen) és Echoufani (jobbra) – kettôs ôrizet alá vették a Nice csatárait (Fotó: Reuters/Eric Gaillard)
A fordulót még pénteken megnyitó fővárosiak nem számíthattak könnyű estére a Nantes ellen, ugyanis a "kanárik” megnyerték az előző két mérkőzésüket – no de hogy megnyerjék a harmadikat is?! Angel Marcos legénysége egyáltalán nem illetődött meg a bajnoki meccsen január 5. óta bevehetetlen Parc des Princes-ben, sőt, néhány veszélyes akció után Sylvain Armand szabadrúgásával megszerezte a vezetést is. A PSG még a szünet előtt egyenlíthetett volna, ám Landreau, a vendégek kapusa remek vetődéssel hárította Cardetti büntetőjét. A második félidőben Ronaldinho is pályára lépett, ám azon túl, hogy Atebát egy remek csellel nemcsak az őrületbe, hanem második sárga lapjába is "belekergette”, nem tudott sokat hozzátenni a csapat játékához. "Hagyni kell, hogy a vihar elvonuljon. Rossz passzban vagyunk, de nem kell eltúlozni a bajt, hiszen minden fronton versenyben vagyunk, úgy a bajnokságban és a nemzetközi porondon, mint a Francia Kupában és a Ligakupában” – mondta Luis Fernandez, a PSG edzője. Fernandez igazán nagyvonalú a csapatával, hiszen az utóbbi két vetélkedés még el sem kezdődött a PSG számára…
Apropó, kupák! Az Olympique Marseille kisebb ünnepség keretében, az egykori hősök többségét a Vélodrome-ba invitálva emlékezett meg az 1993-as BEK-győzelemről szombaton. Ilyen felvezetés után furcsa is lett volna, ha az OM nem gyűri le valahogy a Lenst. Salomon Olembé nagyszerű elfutása és ballábas külsőzése elég volt a győzelemhez – más kérdés, hogy a kapuba visszatérő Vedran Runje bravúrjaira is szükség volt ahhoz, hogy a marseille-i focisták élvezhessék a meccs utáni tűzijátékot, valamint azt, hogy megérkeztek a dobogóra.

Ligue 1

16. forduló: Bordeaux–Ajaccio 1–0 (Pauleta 35.), Guingamp–Sochaux 2–0 (Drogba 48., Flachez 67. – öngól), Le Havre–Auxerre 0–1 (Tainio 60.), Lille–Lyon 2–1 (Mancsev 67., Landrin 73., ill. Née 91.), Montpellier–Bastia 2–2 (Guei 2., 16. – a másodikat 11-esbôl, ill. Essien 51., Uras 82.), Nice– Rennes 0–0, Troyes–Sedan 2–0 (Adam 30., Hamed 72.), Strasbourg–Monaco 1–0 (Bassila 35.). Már közölt eredmények: Paris Saint-Germain–Nantes 0–1 (Armand 30.), Marseille–Lens 1–0 (Olembé 12.)
Az OM-hez hasonlóan a Guingamp sem kapott gólt a legutóbbi négy mérkőzésén. A bretonok a mindenkire veszélyes, ráadásul az ő előző edzőjük, Guy Lacombe által dirigált Sochaux-t fogadták a 16. fordulóban, és brusztolós meccsen simán gyűjtötték be a három pontot. Drogba egy védőt és a kapust is megelőzve fejelte be a vezető gólt, és ugyan a 67. percben Flachez-nak sikerült lefülelnie a hasonló csalafintaságra készülő csatárt, a labda a lábáról rossz helyre – a saját kapujába vágódott. A Nice sorozata sem kutya, az újonc déliek hét csata óta verhetetlenek – apró szépséghiba, hogy ezúttal nem tudták bevasalni a három pontot az utolsó helyezett Rennes-en. Talán a pályára zúduló trópusi eső is felelős azért, hogy a meccs legnagyobb gólhelyzetének pillanatában Kaba Diawara elcsúszott, azt pedig a balszerencsére is foghatják a hazaiak, hogy Gagné fejesét a kapufa hárította.
A két pont elvesztése ezúttal belefért, hisz az előzésre egyedül hivatott Lyon kikapott Lille-ben. Az első félidőben Coupet védései mentették meg a címvédőt a tragédiától, érdekes módon a szünet után hiába támadott többet az OL, a gólokat akkor kapta. Előbb Mancsev ültette le Coupet-t, mielőtt közelről a kapuba gurított, majd a bolgár megmutatta, hogy ért az előkészítéshez is, visszatett labdáját Landrinnek csak be kellett tessékelnie a kapuba. A bajnok csak annak örülhetett, hogy a súlyos sérüléséből nyolc hónap elteltével visszatérő Frédéric Née bombagóllal vette fel a ritmust.
Röviden a többi mérkőzésről: az Auxerre igyekezett feledtetni Guy Roux "halálának első évfordulóját” (maga az idős mester emlékezett meg így tavalyi roszszullétéről és szívműtétéről), és bár többnyire védekezésre kényszerült Le Havre-ban, a finn Tainio ravasz emelésével megszakította hármas kudarcsorozatát; Pauleta egyetlen lesipuskás fejes góllal győzelemhez segítette a Bordeaux-t, visszaszerezte a "Möszjő Ötven Százalék” címet (a Girondins 18 góljából 9 az övé) és a góllövőlista első helyét; az ébredező Troyes ismét győzött, és az utóbbi 3 meccsen megszerzett 7 pontjával – szeptember közepe óta először – maga mögött hagyta a kiesést jelentő helyeket; ehhez az előrelépéshez kellett az is, hogy a Montpellier elherdálja kétgólos előnyét a Bastia ellen; a vasárnap esti mérkőzésen a Strasbourg 1–0-ra nyert, és felugrott az 5. helyre.