Sortűz alatt a riveresek

HEGYI ANDRÁSHEGYI ANDRÁS
2002.11.11. 22:10
A huszonkilenc éves Marcelo Delgado sorozatban negyedszer vezette gyôzelemre a táblázat második helyén álló Boca Juniorst (Fotó: Reuters)
A hét végi forduló nagy szenzációja, hogy a Lanús két év után újra nyerni tudott idegenben. Méghozzá nem is akárhol: a River Plate otthonában! A Riverrel ellentétben a két másik bajnokjelölt, az Independiente és a Boca Juniors közepes teljesítménnyel is győzött, és gyakorlatilag végleg megfosztotta bajnoki álmaitól a nagy vetélytársat.
Pedig nem ezt ígérte a 16. forduló! Américo Gallego, az Independiente edzője sérülés miatt nem számíthatott két meghatározó játékosára, a védő Serrizuelára és a középpályás Montenegróra, ráadásul a "maradéknak” a tévéközvetítés miatt egy nappal korábban kellett pályára lépnie. A "vörös ördögök” azonban ismét bebizonyították, hogy klasszisokból állnak: hét embernek nem igazán ment a játék, nosza, a többi négy a hátára vette a csapatot! Két védőről, a Real Madrid által már kiszemelt Militóról és Franóról, az éppen felgyógyult Insúáról és a kapus Leo Díazról van szó. A hálóőr bravúrt bravúrra halmozott a második félidő derekán, a két védő négy ember munkáját végezte el, míg Insúa rendre egymaga hozta helyzetbe csapattársait – egyik labdájából Pusineri meg is szerezte a győztes gólt.

Apertura (Nyitány)

16. forduló: Huracán–San Lorenzo 0–4 (Astudillo 8., 45., 52., Michelini 47.), Talleres–Banfield 1–1 (Jiménez 20. – öngól, ill. Colautti 22.), Independiente–Unión 1–0 (Pusineri 15.), Chacarita Juniors–Gimnasia La Plata 2–0 (Mignini 23., Pena 32. – 11-esbôl), Estudiantes La Plata–Newell’s Old Boys 3–3 (Pompei 27., Quattrocchi 67., Gelabert 83., ill. Rosales 13., 79., Domínguez 54.), Rosario Central–Nueva Chicago 3–2 (Mandra 14., Figueroa 54., 60., ill. Ceballos 47., Amaya 62.), Vélez Sársfield–Racing Club 0–2 (Estévez 33. – 11-esbôl, González 88.), Colón–Olimpo 3–0 (Morant 22., Carignano 59., Blanco 90.), River Plate–Lanús 1–2 (García 51. – öngól, ill. Mannara 19., Bustos Montoya 37.), Arsenal–Boca Juniors 0–1 (Delgado 16.)
Az állás: 1. Independiente 39 pont, 2. Boca Juniors 33, 3. River Plate 30, 4. Chacarita Juniors 29, 5. San Lorenzo 26, 6. Colón 25
Oscar Tabáreznek, a Boca edzőjének az egyik legjobb védője, Diego Crosa csütörtöki fejsérülése, valamint az ifjú sztár, a 18 éves Carlos Tévez fájós térde okozott nyugtalan pillanatokat. Tabárez a sérülések miatt 3-5-2-ről 4-3-3-ra módosította a felállást, és hamar meggyőződhetett róla, hogy csapata ebben a hadrendben is ütőképes. Marcelo Delgado már az első percben kapufát lőtt, és a folytatásban, Tévezzel párban, teljesen beszorította Jorge Burruchaga tanítványait. A Boca-rohamok a 16. percben értek góllá: Delgado szabadrúgásból volt eredményes. A vezetés birtokában sem álltak meg a "genovaiak”, és ha kicsit pontosabban céloznak, akár 6–0 is lehetett volna a végeredmény.
A River Plate-nek viszont nem voltak húzóemberei. A mérkőzés előtt térdsérülést szenvedő D’Alessandro alig tudott futni, míg a védelem egyik bástyája, a paraguayi Celso Ayala nem is léphetett pályára. Az ily módon meggyengült "milliomosok” képtelenek voltak megfékezni mumusukat, a Lanúst, amely a legutóbbi tizenkét meccsükből nyolcat (!) megnyert. A River 1994 óta nem szerepelt ilyen rosszul hazai pályán, vagyis nem veszített el két egymást követő mérkőzést a Monumental-stadionban (a 14. játéknapon a Boca alázta meg a piros-fehéreket). Éppen ezért nem meglepő, hogy a gárda feldühödött szurkolói megdobálták kedvenceiket, és azonnali lemondásra szólították fel Pellegrini edzőt, mondván: "Térjen vissza Ramón Díaz!”
A 16. forduló krónikájához tartozik, hogy a San Lorenzo négy év után legyőzte az Huracánt, a Racing Club pedig ugyanennyi idő után fektette két vállra a Vélez Sársfieldet. César Luis Menotti utóda, Miguel Angel Russo győzelemmel mutatkozott be a Rosario Central kispadján – a sárga-kékek az 5. fordulót követően szereztek újra három pontot –, míg Osvaldo Sosa, a Chacarita Juniors trénere 24 év után vezette sikerre a "gyászosokat” a Gimnasia La Plata ellen.