A Boca győzött a rangadón

HEGYI ANDRÁSHEGYI ANDRÁS
2002.10.28. 20:44
Több "történelmi győzelem is született az elmúlt hét végén, elég csak arra utalni, hogy a Banfield negyedszázad után diadalmaskodott az Huracán otthonában, a Chacarita Juniors 17 év elteltével fektette két vállra a San Lorenzót, míg az Arsenal 28 év után verte meg újra az Uniónt. A legboldogabbak mégis a Boca Juniors szurkolói lehettek, hiszen kedvenceik ötéves átkot szakítottak meg, méghozzá a világ egyik legnagyobb rangadóján, az ősi rivális River Plate elleni mérkőzésen.
Delgado (balra) két góljának köszönhetôen a Boca Juniors öt esztendô után tudott újra nyerni a River Plate rettegett arénájában
A 171. River–Boca bajnokin 63. alkalommal ünnepelhettek az arany-kékek, akik 1997. október 25. után tudták ismét győztesként elhagyni a River szentélyét, a Monumental-stadiont. A Boca sikerének az Independiente-hívek is nagyon örültek, hiszen öt fordulóval az Apertura befejezése előtt immár nyolcpontos előnnyel állnak a tabella tetején a "vörös ördögök”. Ekkora fórral pedig még egyetlen csapat sem vezetett az idei bajnokságban!
A River és a Boca egyfelől idegesen, másrészt magabiztosan várta az örökrangadót. Ez érthető volt, lévén csak a győzelem volt elfogadható mindkét csapatnak. A Boca az utolsó edzésén kikapott a tartalékoktól, és akkor látszott, hogy a gárda leggyengébb pontja a védelem. A szurkolók emiatt megtámadták Oscar Tabárez edzőt, majd a Bombonera-stadionra a következő transzparenst függesztették ki: "Takarodj, Tabárez!”. Ennek ellenére az uruguayi edző nyugodt volt a mérkőzés előtt, ahogyan kollégája, Manuel Pellegrini is. Utóbbi magabiztossága különösen megalapozottnak tűnt, hiszen két meghatározó védője, Garcé és Rojas visszatért, míg az előkészületi találkozókon a River támadósora, a D’Alessandro, Domínguez, Cavenaghi trió ontotta a gólokat.

Apertura (Nyitány)
14. forduló: Vélez Sársfield–Gimnasia La Plata 3–1 (Cubero 5., Nanni 23., 80., ill. Choy González 65.), Huracán–Banfield 2–3 (Lobos 82., Alonso 84., ill. Colautti 18., 42., Cervera 28.), Chacarita Juniors–San Lorenzo 2–1 (Gamboa 13., Pena 69. – 11-esbôl, ill. Gamboa 15. – öngól), Talleres–Nueva Chicago 2–1 (González 9., Devallis 74., ill. Couceiro 24.), Colón–Lanús 2–2 (Carignano 23., Delgado 61., ill. Risso 88., 89.), Estudiantes La Plata–Racing Club 1–0 (Farías 67. – 11-esbôl), Arsenal–Unión 2–1 (Ruiz 48., Alvarez 87., ill. Raggio 39.), Newell’s Old Boys–Olimpo 1–0 (Marino 72.), River Plate–Boca Juniors 1–2 (Fuertes 52., ill. Delgado 42., 74.), Independiente–Rosario Central 3–1 (Silvera 32., Montenegro 51., 76., ill. Figueroa 48.)
Az élcsoport: 1. Independiente 35 pont, 2. Boca Juniors 27 (23–12), 3. River Plate 27 (27–17), 4. San Lorenzo 23 (22–18), 5. Chacarita Juniors 23 (16–16), 6. Vélez Sársfield 22
A középpályásoknak – Luis González, Astrada, Zapata –, valamint a már említett csatároknak köszönhetően a River a mérkőzés elején beszorította a Bocát. A hazaiak rövid passzos taktikája azonban nem vált be, miután a Boca a tizenhatosnál közelebb nem engedte kapujához az ellenfelét. A "milliomosok” gyámoltalan kísérletezgetései után a Boca vette át az irányítást. Marcelo Delgado, valamint Carlos Tévez folyamatosan rettegésben tartotta Comizzót, aki a 42. percben óriási hibát követett el. Egy szabadrúgásnál katasztrofálisan helyezkedett, bakiját követően pedig Delgado előnyhöz juttatta a Bocát. A második félidő is River-rohamokkal kezdődött, és a hazaiak az 52. percben, egy beadás után Fuertes révén kiegyenlítettek. A találatot követő rohamokat átvészelte a vendéggárda, majd a 74. percben eldöntötte a meccset. A félpályán Rojas elvesztette a labdát, amellyel a csereként beállt Bracamonte indult meg, majd önzetlenül Delgado elé passzolt, aki bombagóllal mattolta a Rivert.