Elszánt Szentek a cirkuszban

CSURKA GERGELYCSURKA GERGELY
2002.10.27. 21:20
Huszonöt perc után úgy festett, újabb hatalmas lépést tesz az el-FayedTigana tandem a nagy cél felé, vagyis hogy a Fulhamet Anglia s később a kontinens legjobbjaival említtessék egy lapon. Amennyiben sikerült volna megőrizni a kétgólos vezetést Southamptonban, az észak-londoni együttes egy pontnyira megközelítette volna a harmadik helyen álló Chelsea-t, továbbá a negyedik Manchester Unitedet. Hiába használta azonban ki Clark és Malbranque a Szentek szörnyű védelmi hibáit, később a vendégvédelem is előállt néhány, inkább a cirkusz porondjára való mutatvánnyal.
Beattie (balra) három, Ormerod egy góllal járult hozzá a nulla–kettôrôl fordító Southampton Fulham elleni hazai sikeréhez
Ez persze mit sem von le James Beattie érdemeiből, aki huszonhat perc (plusz szünet) alatt összehozott egy mesterhármast, ezek után Ormerodnak már csak a győzelmet kellett biztossá tennie. A középmezőny másik két tagja, a West Ham és az Everton egy rendkívül izgalmas meccsen hetven percig gyűrte egymást, ekkor egy visszafelé tekeredő beadásnál a Seaman válogatottbéli helyére kinézett James csak nézett, Carsley viszont robbant, így az utóbbi hetekben szenzációsan teljesítő "kékek” immáron az élboly mögé zárkóztak.
Az elithadak háza táján amúgy igencsak vegyes hangulat uralkodik. Liverpoolban lassan rendelik a márványtömböt – a megörökítendő fiatalúr paramétereit ismerve még az életnagyságú szoborhoz sem kell sok –, elvégre Michael Owen népszerűségi mutatója a Beatlesével vetekszik. Egy tripla a Manchester Citynek, a hajrában lőtt gól a Chelsea-nek, újabb hármas Moszkvában a Szpartaknak, most pedig a hajrában kiharcolt, elvállalt és bevert tizenegyes a Tottenhamnek. "Michael fantasztikus lelkierőről tett tanúbizonyságot, amikor odaállt a labda mögé – emelte pajzsra aranylabdás csatárát a menedzser, Gérard Houllier. – Huszonkét esztendősen már erre is képes, ami csodálatos dolog, hiszen nem öt-nullánál kellett belőnie a büntetőt.” Még az ellenfél edzője, Glenn Hoddle is megemelte a kalapját: "Ez a srác veszettül gyors, a faultot elkövető Carrt nem lehet hibáztatni. Le akartuk halkítani Michaelt, amennyire csak lehet, mégis a védőink mögé tudott kerülni, ilyenkor pedig bármi megtörténhet.”
A Liverpool tehát élt az Arsenal által felkínált lehetőséggel, a Manchester viszont ismét képtelen volt megragadni azt: a United csupán ikszelni tudott otthon az Aston Villával úgy, hogy Forlán a 77. percben egyenlített. "Nehéz időket élünk – kesergett Sir Alex Ferguson. – Borzalmasan fásult a csapat, a rengeteg utazás sajnos sokat kivesz a játékosokból. Fontos volt, hogy legalább egy pontot kihozzunk ebből a meccsből. A győztes gólt nem érdemeltük volna meg, viszont azt sem, hogy vesztesen hagyjuk el a pályát.”
Premier League
A 11. forduló vasárnapi mérkôzésein: Southampton–Fulham 4–2 (Beattie 27., 42., 53. – az elsôt 11-esbôl, Ormerod 72., ill. Clark 15., Malbranque 25.), West Ham– Everton 0–1 (Carsley, 69.). A Bolton– Sunderland találkozót hétfôn játsszák.
Az élcsoport: 1. Liverpool 27, 2. Arsenal 23, 3. Chelsea 19, …8. Everton 17, …10. Southampton 16, 11. Fulham 15, …15. West Ham 11

Így viszont már nyolc egység a hátrányuk a Pool mögött, s csupán egyetlen ponttal kerültek közelebb az Arsenalhoz. A Highburyben mostanság meglehetősen hűvös szelek fújnak: egy hete az Everton ellen idegenben, kedden az Auxerre ellen szenvedett vereséget az eddig verhetetlennek hitt tizenegy, most pedig ismét otthon szaladt bele a késbe a Blackburn elleni partin. Arséne Wenger mindazonáltal nem volt hajlandó a vészharang köteléhez nyúlni. "Mindenki ugyanolyan elszánt, mindenki ugyanolyan elkötelezett a siker érdekében, épp ezért hiszek abban, hogy a rossz szériát követően még jobbak leszünk.” Wenger nem igazán tudott indokokkal előhozakodni az október közepéig szédületesen játszó együttes hirtelen visszaesését illetően: "A futball olykor megmagyarázhatatlan. A fiúk mindent beleadtak, keményen küzdöttek, s összehoztak annyi helyzetet, hogy a végén azt mondhassák, a sors megint igazságtalan volt. Bár az is tény, egy–kettő után nem voltunk elég higgadtak a befejezéseknél. Az önbizalom már csak ilyen: igen gyorsan elillan, aztán rendkívül lassan tér vissza. Ennek ellenére hiszek abban, hogy ez a remek kis közösség a maga rendkívüli mentális tartásával képes lesz a megújulásra. Kerültünk már hasonló helyzetbe, akkor is megleltük a kiutat. Ha továbbra is így játszunk, újra elkezdünk nyerni.”
Való igaz, az Arsenalnak nem ment rosszul, csakhogy a Rovers hálója előtt Friedel úgy röpködött, hogy a londoni drukkerek azt hitték, mesehős érkezett a Highburybe a csodák birodalmából. Friedel ráadásul úgy vállalta a meccset, hogy a bemelegítés közben kiújult a térdsérülése, ám a fájdalmak koncentráltabb teljesítményre ösztönözték. Nem véletlenül zengett ódákat róla Graeme Souness mester: "A legjobb kapus jelenleg nálunk játszik az országban!”
Más kérdés, hogy Sven Göran Eriksson gondjait Friedel nem oldhatja meg: anno az amerikai Függetlenségi Háború némiképp beszűkítette az angol szövetségi kapitány merítési lehetőségeit…

Tv: a Sport1 19.30-tól összefoglalót sugároz a fordulóról, majd 21 órától élőben közvetíti a Bolton– Sunderland mérkőzést