Legeredményesebb olimpiai sportágunk, a vívás az utóbbi években több vérveszteséget szenvedett. Kezdve attól, hogy fokozatosan csökkent az olimpiai csapatversenyeken résztvevők száma, az idén eljutottunk odáig, hogy a női tőrözők csapatversenyét törölték a programból. Igaz, hogy ezzel párhuzamosan a női kard ötkarikás szám lett, de ennek az volt az ára, hogy női tőrben és kardban csak két-két induló lehet ott Athénban. Ebben a helyzetben különösen üdvözlendő minden olyan kezdeményezés, amely a sportág bővítését szolgálja. Jánosi Zsuzsa utánpótlás-igazgató ilyen ötlettel állt elő.
A junior-világbajnok kardozó, Decsi Tamás is az idén öregedett ki korosztályából (Fotó: Farkas József)
A junior-világbajnok kardozó, Decsi Tamás is az idén öregedett ki korosztályából (Fotó: Farkas József)
– A Héraklész-program sportági felelőseként gyakran beszélgettem más sportágak utánpótlás-szakembereivel, és megtudtam, hogy máshol több világversenyen is kipróbálhatják magukat a fiatalok, mint a vívásban. Gondolkodni kezdtem, mit lehetne ebből hasznosítani. Minden korosztályban fölösleges lenne világversenyt rendezni, viszont a 20-23 éveseknek égető szükségük lenne rá – mondja az egykori világbajnok tőröző. – Miért éppen ezekre a versenyzőkre gondolt? – Ôk azok, akik a juniorkorból már kiöregedtek, de a felnőttválogatottba csak néhányuk tud bekerülni. Aki nem olyan istenáldotta tehetség, hogy már ilyen fiatalon helyet követeljen magának a menők között, az sajnos elkallódik, legalábbis elveszik a vívás számára. Nem lát maga előtt elérhető célt, ezért elmegy dolgozni, tanulni, és a vívás már sokadrangú lesz a számára. Ôket szeretném megmenteni, visszahozni a vívásba. Hátha nem hagyják abba anynyian, ha látják, hogy még egy bizonyítási lehetőség, egy világverseny van előttük.
Újabb francia doppingeset
PÁRIZS. Az augusztusi, lisszaboni világbajnokság elôtt a kétszeres olimpiai és világbajnok párbajtôrözônô, Laura Flessel napvilágra került doppingügye szolgált negatív szenzációval – a francia klasszist egy májusi verseny után „produkált” pozitív vizsgálati anyagot –, most pedig honfitársa, Loic Attely tôrvívó doppingtesztje lett pozitív. A tavalyi világbajnokságon egyéniben ezüst-, csapatban aranyérmes versenyzôt júniusban Caracasban ellenôrizték, és a vizsgálat nandrolon használatát mutatta ki. Attelly tagadta a doppingvádat, és új kontrollt kért, mert a venezuelai laboratórium nem szerepel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság hivatalos listáján.
– Hogyan képzeli terve megvalósítását? – Először az európai szövetség elnökével, Kamuti Jenővel akarok beszélni, hogy rendezzünk egy próbaversenyt. Biztos vagyok benne, hogy az európai országokban sikert aratna a kezdeményezés, mert máshol is ezekkel a gondokkal küszködnek. Nálunk például az idén nyolcan öregedtek ki a juniorválogatottból, de nem biztos, hogy mindannyian beférnek a felnőttek közé. Jó lenne addig lépni, amíg nem veszítjük el őket is, mint oly sok tehetséget az utóbbi években. Szerintem nem jelentene különösebb problémát a verseny megrendezése, csak időpontot és helyszínt kell találni. – Véleménye szerint összegyűlne akkora mezőny, amelynek már érdemes ilyen rangos versenyt rendezni? Mert maroknyi csoport számára felesleges. – Biztos vagyok benne, hogy fegyvernemenként tíz-tizenöt versenyzőt itthon gond nélkül össze lehetne hívni, és akkor a külföldiekről nem is beszéltem. Mint mondtam, vannak olyanok, akik már csak hobbiszinten, néha-néha járnak edzeni, őket újra megmozgatnánk. A vívásnak is jót tenne, ha megerősödne, gyarapodna a mezőny. Emlékszem, az én időmben még nagyon széles volt az úgynevezett középmezőny, ma viszont jóformán nincs is.