Csütörtöktől szombatig Irán fővárosában, Teheránban randevúzik egymással a világ szabadfogású elitje. Sorozatunkban bemutatjuk az esztendő legnagyobb megméretésére készülő magyar versenyzőket, és felidézzük az elmúlt világversenyek végeredményeit. Elsőként a 60 kiló magyar reprezentánsát, az Európa-bajnok Bánkuti Zsoltot vesszük górcső alá.
55 kg Emlékeztetô Világbajnokság, 2001 – Szófia 54 kg 1. Herman Kantojev (fehérorosz) 2. Nurzad (iráni) 3. A. Kantojev (orosz) 4. Mamirov (kazah) 5. Manszurov (üzbég) 6. Kirkitadze (grúz)
Európa-bajnokság, 2002 – Baki 55 kg 1. Nazim Aligyanov (azeri) 2. Tulbea (moldovai) 3. A. Kantojev (orosz) 4. Holub (ukrán) 5. Cetin (török) 6. Kaminszkij (fehérorosz) 66 kg
Emlékeztetô Világbajnokság, 2001 – Szófia 63 kg 1. Szerafim Barzakov (bolgár) 2. Dabir (iráni) 3. Tedejev (ukrán) 4. Yozgat (török) 5. Aszgarov (azeri) 6. Gralak (lengyel) …24. Dencsik István (magyar)
BÁNKUTI ZSOLT Született: 1976. április 18., Budapest Egyesülete: Csepel BC Edzôje: Gulyás István Legjobb eredményei: Európa-bajnok (2001), Eb-6. (2000); serdülô vb-2. (1992); 4x magyar bajnok (1997, 1998, 1999, 2001)
BÁNKUTI ZSOLT Született: 1976. április 18., Budapest Egyesülete: Csepel BC Edzôje: Gulyás István Legjobb eredményei: Európa-bajnok (2001), Eb-6. (2000); serdülô vb-2. (1992); 4x magyar bajnok (1997, 1998, 1999, 2001)
Európa-bajnokság, 2002 – Baki 60 kg 1. Arif Kama (török) 2. Fedorisin (ukrán) 3. Guzov (fehérorosz) 4. Abdullajev (azeri) 5. Liuzzi (olasz) 6. Harebava (grúz) …14. Bánkuti Zsolt (magyar)
Azt már megszokhattuk, hogy az elmúlt néhány világversenyen a legkisebbek – előbb 54, majd 55 kilósok – között nem indul magyar versenyző, ám, hogy a három alsó súlycsoportban csak egy hazánkfiáért szoríthassunk… Pedig ezúttal a 66 kilósok küzdelmei is magyar nélkül zajlanak – Gulyás István szakágvezető döntése értelmében Dencsik István ezúttal nem kel útra a társakkal –, így csak az Eb-aranyérmes, 60 kilós Bánkuti Zsolt képviseli színeinket a "kicsik” között. Aki viszont meglehetősen nehéz másfél esztendőt tudhat maga mögött. A tavalyi, feledhetetlen körcsarnokbeli kontinensbajnoki diadalt követően – ki ne emlékezne a csoportmeccsek során a román Toarca elleni majd félperces hidalásra, az elődöntőben a szlovák Fasanek elleni szenzációs "felrúgásra”, vagy a fináléban az ukrán Fedorisin egylábon táncoltatására – ugyanis szinte semmi sem akar összejönni a csepeliek kitűnőségének: előbb a novemberi, szófiai világbajnokságon, majd tavasszal, a baki Eb-n vívta meg sikertelenül a csoportmeccseket, és végzett a mezőny második felében.
Bánkuti Zsolt (szemben) végre világbajnokságon is bizonyítani szeretne Teheránban
Igaz, Azerbajdzsánban a riválisok mellett az új súlycsoport okozta nehézségekkel is meg kellett küzdenie, hiszen az Eb-aranyat még 58 kilósként vehette át – ezt a súlyt, mintha egyenesen neki találták volna ki, ám ez év januárjától a nemzetközi szövetség a női birkózás olimpiai premierje érdekében átrajzolta a kategóriák határait. Bakiban a hatvan kiló azonban még kissé soknak bizonyult számára, a súlytöbblet ugyanis fizikálisan nagyon sok pluszt kíván meg. Éppen ezért az elmúlt hónapokban a technikai felkészülés mellett igen erőteljes szerep jutott az erőfejlesztésnek is. "Az edzésmunkája kifogástalan, láthatóan sokat erősödött – erősítette meg a szemmel is jól látható fejlődést Gulyás István, a válogatott szakágvezetője. – Egy-két kiló izom azonban még jól jönne, ha ez meglenne, ismét a körcsarnokbéli Bánkutit láthatnánk. Az idei Európa-bajnokságon nem volt szerencséje, ráadásul néhány hibát is elkövetett, azóta sokat beszélgettünk, remélhetőleg, nem a levegőbe…” Bánkuti tehát harcra kész, és ha meg tud szabadulni az elmúlt világversenyek kellemetlen emlékeitől, nem okozhat neki gondot továbblépnie a csoportból. És ő még csak ezután szokott belelendülni…