Nem hibáztak az élcsapatok

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2002.08.18. 21:04
Egyaránt győzni tudott szezonbeli első bajnokiján a bajnok Arsenal és a tavalyi ezüstérmes Liverpool. Természetesen az Aston Villát idegenben két vállra fektető Mersey-partiaknak volt nehezebb dolguk, Vieiráék jóformán meg sem izzadtak az újonc Birmingham ellen.
Gareth Barry, az Aston Villa játékosa vérbeli fejvadászmozdulattal támadja a Liverpoolban most bemutatkozó El-Hadji Dioufot (Fotó: Reuters)
Alaposan ráijesztett a Liverpool a hazaiakra rendkívül agresszív rajtjával, a Villa csak jó tíz perc elteltével vette fel a ritmust. Viszont ha már így tett, legott átvette a kezdeményezést is. Nagy iramú, változatos játék után a 21. percben pillanatok alatt négy száz százalékos lehetőség adódott a Liverpool kapuja előterében, de valahogy mindegyik próbálkozás után kifelé pattant a labda. Kisvártatva visszacsapott a Dudek – Xavier, Henchoz, Hyypiă, Traore – Hamann, Gerrard, Murphy, Riise – Owen, Diouf összeállításban játszó vendégcsapat: Diouf hagyta ki a túloldalon az év addigi legnagyobb helyzetét, mintegy három méterről.
Folytatódott a Villa mezőnyfölénye, de ettől fogva a Liverpool kontrái egy csapásra megteltek veszéllyel, Owen jobblábas csavarását például épphogy szögletre tudta ütni Enckelman. A szünetre 0–0-val tértek meg a felek az öltözőbe, de érezhető volt, hogy előbb-utóbb valaki megtalálja a rést.
Az újrakezdést követően csupán három percet kellett várni eme, a vendégek szempontjából örömteli eseményre. Murphy a saját térfelén szerzett labdát, követhetetlen sebességgel száguldott végig a pályán, s bár Riise felé célzott átadása nem volt a legpontosabb, a norvég légiósnak szerencséje volt (elcsúszott az orra előtt egy védő), így zavartalanul lőhetett a kapu rövid sarkába. Gérard Houllier pedig nem követte el azt a hibát, hogy a vezetés birtokában visszarendelje "fiait”, akik Diouf és a feltűnően aktív
Premier League

1. forduló. Vasárnapi mérkôzések: Aston Villa–Liverpool 0–1 (Riise 48.), Arsenal–Birmingham 2–0 (Henry 9., Wiltord 24.). A Newcastle–West Ham összecsapást hétfôn rendezik.

Következik a 2. forduló (augusztus 23–24-én): Chelsea–Manchester United, Manchester City–Newcastle United, Birmingham City–Blackburn Rovers, West Ham United–Arsenal, Bolton Wanderers– Charlton Athletic, Liverpool–Southampton, Middlesbrough–Fulham, Sunderland–Everton, Tottenham Hotspur–Aston Villa

Division I
3. forduló: Crystal Palace–Portsmouth 2–3, Brighton–Norwich City 0–2, Watford– Wimbledon 3–2, Gillingham–Millwall 1–0, Sheffield United–Walsall 1–1, Nottingham Forest–Sheffield Wednesday 4–0, Grimsby Town–Derby County 1–2, Reading–Coventry City 1–2, Stoke City–Bradford City 2–1, Wolverhampton Wanderers–Burnley FC 3–0, Rotherham United–Preston North End 0–0, Ipswich Town–Leicester City 6–1
Az élcsoport: 1. Gillingham 9 pont, 2. Norwich City 7 (7–1), 3. Wolverhampton Wanderers 7 (6–1), 4. Portsmouth 7 (6–3), 5. Coventry City 7 (4–2)
Hamann vezérletével tovább rohamoztak. Tíz perc volt hátra, amikor Gerrard óriásit zuhant, a bíró erősen vitatható büntetőt ítélt, ám Owen középre tartó bombáját a kapus estében kirúgta. Enckelmannak egyébként is sokat köszönhettek a vendéglátók, pazar védéseivel többször is biztosnak látszó góltól mentette meg csapatát – de a vereségtől ő sem tudta.
Amint lefújták a meccset, egy másik birminghami gárda, a City indította útjára a labdát, de a londoni Highburyben. Meglepetésre a házigazda Arsenal ugyanabban a felállásban kezdett, mint a Community Shielden, vagyis az akkor győztes gólt szerző Gilberto Silva megint a kispadra szorult. Most azonban nem volt szükség a brazilra a vezetés megszerzéséhez, mert kilenc perc elteltével Henry nem éppen védhetetlen szabadrúgását Vaesen kapus suta mozdulattal beütötte a hálóba. Bátran ráhajtottak a kékben játszó látogatók az egyenlítésre, ám nem jártak sikerrel, sőt, hamarosan újabb gól kaptak. Szemet gyönyörködtető, egyérintős labdakihozatal végén Wiltord a félpályától – háromfős, védőkből verbuválódott "díszkíséretével” nem törődve – egészen a tizenhatosig robogott, majd gyönyörűen tekert a hosszú sarokba.
Az "ágyúsok” lendülete, amelyből továbbra sem engedtek egy jottányit sem, ezekben a percekben katasztrofális Birmingham-vereséggel fenyegetett. A vendégek szerencséjére azonban az első félóra végén Arséne Wenger kényszerűségből csatárt cserélt középpályásra: a megsérült Bergkamp helyett Gilberto Silva állt be. A holland kiválásával fel is lélegezhettek kissé az újoncok, de Henry persze nem szűnt meg munkát adni nekik.
A jóval kevésbé élvezetes második játékrész legfontosabb eseménye az volt, hogy az élete első Premier League-találkozóján szereplő szenegáli Aliou Cissét kiállította a játékvezető. Az emberelőny ellenére több gólt nem lőtt a londoni együttes, bár Parlournek és Henrynak többször is megvolt rá a lehetősége.