Martos Győző megállította Oleg Blohint is – interjú a 75 esztendős egykori válogatott védővel

THURY GÁBORTHURY GÁBOR
Vágólapra másolva!
2024.12.15. 08:13
75 éves lett Martos Győző (Fotó: Dömötör Csaba)
Nemcsak védekezett, felfutás után jól adott be, s bár a legendás Dalnoki Jenő néha mondta, sose fér be az „egybe”, aztán a bajnokcsapatban őt tartotta a legjobbnak: az FTC 34 -szeres válogatott jobbhátvédje, Martos Győző december 15-én tölti be 75. életévét.

 

– Honnan ered a Gebin becenév?
Csanádi Ferenc edző kérdezte, mit dolgoznak a szüleim, én meg mondtam, hogy gebinesek – kezdte történetét a hetvenöt esztendős legendás FTC-játékos, Martos Győző. – Vendéglátóipari egységet béreltek, akkoriban ezt így hívták. Na, a többieknek se kellett több, elneveztek gebinesnek, abból maradt a Gebin.

– Pécsen játszotta első NB I-es mérkőzését, Megyesi István helyére állt be csereként balhátvédnek, pedig önre mindenki jobb-bekként emlékszik.
Jobbhátvéd vagyok, de mindegy volt, melyik poszton, csak kerüljek be a nagycsapatba.

– Idővel olyannyira jól ment, hogy az 1976-os bajnoki cím mellé a Toldi-díjat is megkapta, amelyet az idény legjobbja érdemelt ki.
Büszke is vagyok erre, mert hátvédként értem el. A középpályások és a csatárok általában nagyobb figyelmet kaptak és kapnak manapság is.

– Dalnoki Jenő edző így értékelte a teljesítményét: „A legegyenletesebbnek Martos Győző játéka bizonyult.” Az egykori védő milyen tanácsokat adott önnek?
Nekem is elmondta, amit vallott, hogy az első sorban nem ülnek nézők, ami azt jelentette, olyan keményen kell odalépni az oldalvonal mellett a csatárnak, hogy kirepüljön a tribünre… Nekem már a tartalékban is edzőm volt, ha mérges volt rám, odamordult: „Sose fogsz játszani az első csapatban!” Szintén hozzá kapcsolódik a sztori, amikor azt mondta, hogy vigyem az alapvonalig a labdát, aztán mivel beadni úgysem tudom, gurítsam ki, legalább gyorsan visszazárunk… Később Zsivóczky Gyulát azzal froclizta, hogy oda lövi a labdát a Népstadionban, ahonnan az apja eldobta a kalapácsot. Ehhez tudni kell, hogy a dobókör elég messze esett a kaputól.

 

Született: 1949. december 15., Budapest
Posztja: védő
Klubjai: FTC (1971–1979), Volán SC (1979–1981), Waterschei (1981–1984)
Válogatottság/gól: 34/0
Eredményei: KEK-döntős (1975), magyar bajnok (1976), MNK-győztes (1972, 1974, 1976, 1978), Belga Kupa-győztes (1982), vb-résztvevő (1978, 1982), Toldi vándordíj (1976), FTC örökös bajnoka (1981)
Sportvezetőként: Volán SC (ügyvezető: 1984–1991), Volán FC (elnök: 1991–1992), BLSZ (elnök: 1990–1998)

NÉVJEGY – MARTOS Győző

– Irán ellen mutatkozott be a válogatottban, majd oszlopos tagja lett az 1978-as vébére kijutó csapatnak. Kik voltak a vetélytársai a poszton?
Elsősorban Török Péter a Vasasból. A pályán ritkán találkoztunk, mert távol voltunk egymástól, és ő Pogány Lászlót fogta, és a kis Pogi nem is szerette, mert állandóan lebirkózta.

– Baróti Lajos mit kért öntől a válogatottban?
Menjek fel a támadásokkal. Ha az oldalvonal mellől adok be, rúgjam a labdát a rövid oldalra, ha a tizenhatos vonalától, akkor küldjem a hosszúra. Ez a futballtétel mára sem változott meg. Baróti Lajos kimondottan kedvelte, ha felzárkóztam – azt vallottam, mi a csudának álldogáljak hátul –, a Fradiban is működött, Ebedli Zoltánnal vagy Nyilasi Tiborral nagyon jó váltásokat csináltunk.

– Az 1977-es, kettő egyre megnyert magyar–szovjet vébéselejtezőn hidegre tette Oleg Blohint, és azután nemes egyszerűséggel csak Blohin-ölőnek hívták.
Ezt megelőzően az 1975-ös KEK-döntőben találkoztunk, s Bázelben a Fradival nem volt esélyünk. Gyakorlatilag a Valerij Lobanovszkij vezette szovjet válogatottal játszottunk. Oleg Blohinnak is jól ment. Arra kevesen emlékeznek, hogy a Ferencvárossal már a KEK-döntő után, augusztusban Sevillában egy tornán kettő egyre győztünk a Dinamo ellen, az egyik gólpasszt én adtam Juhász Istvánnak. A válogatottban élet-halál meccset vívtunk, a politikai okokat nem kell ecsetelnem. Készültem rá, nem engedtem felgyorsulni, Nyilasi Tibor is odafigyelt, hogy lezárjuk a területeket előle. Előttem van még két szovjetek elleni Eb-selejtező: 1978-ban kettő nullára nyertünk, mi döntetlenre csatáztunk Oleggel, a visszavágón 1979 májusában Tbilisziben kettő kettő lett.

– Két világbajnokságon is részt vett. Elégedett?
A részvétellel igen, de talán mindkettőből többet kihozhatott volna a válogatott. Argentína előtt túl hosszú ideig össze voltunk zárva, a házigazdák elleni meccs pedig nem jól sült el, utána esélyünk sem volt. Négy évvel később kimondottan balszerencsénk volt a belgák ellen. Jean-Marie Pfaffot Fazekas László letarolásáért ki kellett volna állítania a játékvezetőnek.

– A válogatottban 1979 májusa és 1981 áprilisa között nem játszott, miért?
Egyszerű a válasz: a Volánból eleinte nem válogattak be.

– Aporpó, Volán: nem volt még harmincéves, amikor a közlekedésiekhez igazolt. Mi volt az oka?
Nem éreztem magam öregnek, de a Fradiban Friedmanszky Zoltán edző minden poszton játszatott. Ezt eléggé megszenvedtem, hiszen jobb oldali védő voltam. Elegem lett ebből, a feljutó Volántól megkerestek, leigazoltam.

– És aztán a „kicsi” Volánból lett légiós, a Waterscheibe került. Hogyan?
Bálint László már az FC Bruges-ben futballozott, ő segített, összehozott Balla György menedzserrel, akinek Belgium hazai pálya volt, szerzett is csapatot, a Waterscheit. A belgák az 1981-es magyar–angol után, amelyet ugyan három egyre elvesztettünk, azt mondták, kellek.

– Nyert Belga Kupát és KEK-elődöntőt játszott Alex Ferguson csapatával, a skót Aberdeennel, de kiestek. Aztán lehúzott még egy évet Belgiumban.
Végig egyanott maradtam, a Waterschei Thor Genkben. Még zsíros nyugdíjat is kapok a belgáktól. Leül, ha meghallja: ötven eurót…

– Hazatérve ismét a Volán következett, ám már sportvezetőként.
Eleinte még játszottam, de egy edzésen eltört a lábam. A kórházban egy nagy Fradi-drukker ápoló kezei közé kerültem, aki ollóval levágta a sportszárat a lábamról. Közben mindig kérdezgette, hogy nem fáj-e. Nem, mondtam, nem fáj, majd hozzátettem, a másik lábam tört el… Futballozni már nem tudtam, a felépülésem után Grosics Gyula kapacitált, legyek sportvezető. Szakosztályvezetőként kezdtem, aztán az SC ügyvezetője lettem, majd a Volán FC-nél elnök. Ám idővel feladtam, mert a rendszerváltoztatást követően ellehetetlenültünk, kihátráltak mögülünk a szponzorok.

– Mit szól a jelenkori Fradi kétarcúságához?
Hogy is mondjam!? Gyengébb csapatok ellen a bajnokságban jobban kellene teljesíteni. Nem lehet húsz perc alatt három gólt kapni, mint a Diósgyőrtől vagy a Debrecentől…

– A sportolás a mai napig része a mindennapjainak, teniszezik még?
Igen, vasárnap délelőttönként még összejövünk párosozni.

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik