Különleges poszt, és nem csak azért, mert kézzel meg lehet fogni a labdát... Nagyjából tizenkilenc négyzetméter területet kell védenie egy kapusnak, ez nyilvánvalóan nem egyszerű feladat. A jó kapus szerencsés, ha hibázik, olyan pillanatokban teszi, amikor a mérkőzés szempontjából mindegy. Muszáj nyugalmat sugároznia, lábbal is erősnek, képzettnek kell lennie, sőt napjainkban fontos, hogy a labdajáratásból is kivegye a részét.
A Nemzeti Sport szerkesztősége először elkészített egy bővített, összesen 148 nevet tartalmazó listát, amely objektív szempontok alapján állt össze. Azok a labdarúgók kerültek fel rá, akik 2001 és 2020 között a Nemzeti Sport posztonkénti rangsorában a posztjukon az élen végeztek, vagy abban az évben a válogatott alapemberének számítottak. A névsorban összesen 12 kapus volt. Lapunk szakírói közülük választottak ki szavazással ötöt, akik versenybe szállhatnak az olvasók szavazataiért és a csapatba kerülésért.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
4. SZŰCS LAJOS
Klubjai: Gamma Művek, Újpest, Kaiserslautern (német), Ferencváros, Lombard Pápa, Dunaújváros, RKSK
Pályáját a Fradi ifjúsági csapatában kezdte, majd Újpestre került. 1997-ben Németországba szerződött, a Kaiserslautern színeiben bajnoki aranyat szerzett. A Ferencvároshoz tért haza, ahol két-két bajnoki címet és Magyar Kupát, valamint egy Szuperkupát nyert. 2005-ben a Lombard Pápához szerződött, jelentős szerepet vállalt csapata élvonalban tartásában.
Érdekességek:
● öt gólt szerzett a felnőttek között, valamennyit büntetőből
● ott volt az 1996-os atlantai olimpián, de nem játszott
● jelentős hatással volt rá Zsiborás Gábor
8 – alkalommal szerepelt az NS legjobbjai között
3 – mérkőzésen lépett pályára a válogatottban
3 – bajnoki címet ünnepelhetett a pályája során
5. VÉGH ZOLTÁN
Klubjai: Veszprém FC, Győr, Hapoel Haifa, BVSC, Vasas, MTK, Videoton, MTK, Újpest, Vasas, Ferencváros
Élvonalbeli pályáját Veszprémben kezdte, onnan Győrbe vezetett az útja. Négy év után Izraelbe szerződött, de csak egyetlen idényt maradt. Hazatérve szerepelt a BVSC-ben, a Vasasban, az MTK-ban és a Videotonban is. Miután visszatért az MTK-hoz, 2008-ban bajnoki címet szerzett. 2011-ben a visszavonulás mellett döntött, mégis elfogadta a Ferencváros ajánlatát, ahol a fiatalok felkészítéséért is felelt.
Érdekességek:
● csupán egyetlen meccsen védett ferencvárosi színekben, ekkor már túl volt a negyvenen
● 570 NB I-es mérkőzéssel csúcstartónak számít, őt követi Kuttor Attila (560 élvonalbeli meccs)
● nyolc kapitány számított rá, ugyanakkor csak Verebes Józsefnél és Várhidi Péternél kezdett
2 – alkalommal szerepelt az NS legjobbjai között
2 – alkalommal jutott MK-döntőbe, de a BVSC-vel és a Vasassal is alulmaradt
25 – mérkőzésen lépett pályára a válogatottban