ÖT PÁLYÁZÓ A KÉT FELJUTÓ HELYRE – MIRE JUT A SZEGED MICHAEL BORISSZAL?
Az NB I-be visszajutásról az ETO elleni győri vereség miatt tavasszal lemaradó VASASNÁL továbbra is a február végén kinevezett Gera Zoltán a vezetőedző, aki klubcsapatnál most először dönthette el, hogy kikkel szeretne együtt dolgozni. Nos, Gera alaposan átalakította a játékoskeretet, hiszen az érkezőknél és a távozóknál is több mint egy csapatra való labdarúgót találunk. A Vasasnál két dolog nem változott: továbbra is kizárólag magyar játékosokat foglalkoztatnak, a cél pedig egyértelműen a feljutás.
Az angyalföldi klub kétségkívül legnagyobb nyári igazolása, hogy két évre szerződtette Paksról Könyves Norbertet, aki 299 NB I-es meccsen 76 gólt ért el, és legutóbb 11 találattal egálban negyedik lett a góllövőlistán. A 35 éves támadó a 2015–2016-os évadban már játszott a fővárosi piros-kékeknél, és három gólt szerzett – most ennél azért többet várnak tőle. Az érkezők közül a Transfermarkt átigazolási portál szerint a Haladástól megszerzett támadó középpályás, Rácz Barnabás a legértékesebb labdarúgó, akinek 96 NB I-es meccse van az élvonalban. Utána a csütörtökön leszerződtetett középső védő, Iyinbor Patrick következik a sorban, akit Gera az utánpótlás-válogatottból is ismer, 43 NB I-es meccs van a lábában, és amúgy két évet lehúzott már a piros-kékeknél.
Kettejükön kívül az MTK-tól kölcsönvett, legutóbb Tiszakécskén szereplő Lehoczky Rolandot, valamint a Nyíregyházáról ugyancsak kölcsönben érkezett Németh Barnabást érdemes megemlíteni. A távozók között három olyan labdarúgót találunk, aki az utolsó tavaszi bajnokin szerephez jutott: Zimonyi Dávidot, Bakti Balázst és Szalay Szabolcsot. Rajtuk kívül nem számol a klub vezetősége a jövőben többek között Litauszki Róberttel, Ihrig-Farkas Sebestyénnel és Szivacski Donáttal, míg Uram Jánost Békéscsabára, Sztojka Dominikot Budafokra adták kölcsön.
Mivel a Kazincbarcika kérésére a Vasas elleni 2. fordulóbeli találkozó pályaválasztói jogát felcserélték a csapatok, ezért a piros-kékek az első két bajnokijukat otthon játsszák.
Hatidényes élvonalbeli szereplés után vág neki az újabb NB II-es „kalandnak” a KISVÁRDA, amely számára az azonnali visszajutás a cél. A kiesés ellenére Feczkó Tamás maradt a vezetőedző, a stábjával azonban nem volt teljesen elégedett Révész Attila sportigazgató, ezért a nyártól három asszisztensedző, Gerliczki Máté, az egykori debreceni labdarúgó, Bodnár László, valamint ifjabb Szilvási Zoltán segíti, utóbbi a technikai vezetői teendőket is ellátja, a kapusedző Szandro Tomics maradt.
A túlnyomórészt légiósokra építő szabolcsi csapatnál hat külföldi játékost megtartottak: a montenegrói válogatott csatárt, Driton Camajt, a védelemből Branimir Cipeticet, Aleksandar Jovicicet és Bernardo Maticot, elölről Jasmin Mesanovicot és Milos Szpaszicsot. Ezzel a lépéssel a klub lemondott az MLSZ által biztosított központi támogatás jelentős részéről.
Nyáron többek között olyan játékosok távoztak a csapattól, mint Lucas és Melnik, akiknek a neve az elmúlt években egybeforrt a klubbal, de nincs már a piros-fehéreknél Ötvös Bence, Rafal Makowski és Vida Kristopher sem. Az új igazolások közül a legismertebb játékos a 171 NB I-es fellépéssel büszkélkedő, legutóbb Mezőkövesden futballozó Molnár Gábor. Mivel az első számú kapus, Kovács Marcell megsérült, így a bajnokság elején várhatóan a 2022-ben az élvonalbeli DVSC-ben is szerepet kapó, Tiszaújvárosból igazolt Hrabina Alex áll majd a háló előtt. Igazi kuriózum, hogy egy ikerpár is van a várdaiak keretében, a két középpályás közül Soltész Dominik eddig a Gyirmótot, István pedig a Budafokot erősítette.
A GYIRMÓT FC GYŐR három idénnyel ezelőtt meglepetésre egy évet eltöltött a legfelső osztályban, az ETO feljutásával azonban most csak második csapatnak számít a Rába partján. Az előző két idényt egyaránt a hatodik helyen záró együttes kerete a Transfermarkt szerint a harmadik legerősebb, így megvan benne a megfelelő potenciál arra, hogy ott legyen a középmezőny elején. Sőt, ha minden összejön, akár még a feljutásért is küzdhet. A kék-sárgák szerződtették az ötszörös válogatott csatárt, Ugrai Rolandot, aki fél tucat NB I-es klubnál összesen 194 meccsen 42 gólt szerzett, igaz, legutóbb, a Mezőkövesdnél már nem tudott eredményes lenni. Érdekesség, hogy a legutóbbi dupláját 2021 szeptemberében, még debreceni színekben épp a Gyirmót ellen érte el. Ugyancsak a kisalföldiek játékosa lett a Haladás korábbi U19-es válogatott balszélsője, Horváth Rajmund, valamint az MTK-nál és a KTE-nél az NB I-ben futballozó, legutóbb a Soroksárt erősítő középpályás, Katona Máté. A kiesett Pécsből érkezett Hudák Martin révén most már Dávid mellett még egy Hudák van Tamási Zsolt vezetőedző keretében.
Aki ebben az idényben a MEZŐKÖVESD mérkőzésére megy, rá sem fog ismerni az együttesre. Több mint két csapatra való játékos távozott ugyanis a borsodiaktól, ugyanakkor az érkezők száma is megközelíti a húszat. A tavaszi együttesből öten, Kállai Kevin, Vajda Sándor, Cseke Benjámin, a csapatkapitány Cseri Tamás és Szalai József maradtak meg hírmondónak. A legértékesebb igazolás a Pécsről érkezett középpályás, Harsányi István (200 ezer euró), de a kövesdiek szerződtették eddigi csapattársát, Krausz Raul-Zorant, a DVTK-tól a jobbhátvéd Csirmaz Istvánt, továbbá három szűrőt, Varjas Zoltánt Siófokról, a szerb-magyar Vanja Zvekanovot, valamint kölcsönbe Posztobányi Patrikot a Puskás Akadémiától. A nagy kérdés, hogy a rengeteg új labdarúgót a megmaradt maggal hogyan tudta egységes és eredményes csapattá gyúrni a vezetőedzővé előlépett Tóth Mihály, aki másodedzőként már több mint három évet húzott le a borsodi klubnál.
Miután a SZEGED-CSANÁD GROSICS AKADÉMIA lecsúszott a feljutásról, és a negyedik helyen végzett az előző idényben, az Alekszandar Sztevanovics helyett június végén kinevezett Michael Boris nem forgatta fel a csapatot a nyári átigazolási időszakban. Úgy tűnik, a korábban az MTK-nál és a Fehérvárnál is dolgozó német edző elsősorban az előrejáték hatékonyságán kíván javítani, mert a hat érkezőből öt játékos is támadó, akik egyébként egytől egyik fiatalok. A legidősebb közülük a 21 éves Kurdics Levente, akinek már 113 NB II-es találkozó van a lábában, de a 20 esztendős Varga Balázs sem olyan rutintalan, hiszen az élvonalban már 26 mérkőzésen pályára lépett. A védelembe Pejovics Danilo érkezett, aki öt NB I-es meccse mellett 129 alkalommal játszott a másodosztályban – számára egyébként nem idegen Szeged, 2020-tól két éven át a Tisza partján futballozott.
A távozói oldalt nézve leginkább a Kisvárdára igazolt Bíró Bence hiányát érezhetik meg a kék-feketék, mivel a támadó az előző két szezonban 15 bajnoki gólt szerzett. Más alapember igazából nem búcsúzott el a csapattól, de az előző tavaszra kölcsönkapott, NB I-es rutinnal rendelkező Nagy Richárdnak még valószínűleg hasznát vette volna a szakmai stáb.
Nagy kérdés, hogy az elmúlt három idényben egyaránt negyedik helyen végző Szeged most túl tud-e lépni árnyékán, mindenesetre a negyedik legértékesebb kerettel bíró klub ismét megcélozza a feljutást.
Csupán a 9. helyen zárta az előző bajnoki szezont a BUDAPEST HONVÉD, és rendkívül nehéz megjósolni, hogy az új bajnokságban képesek lesznek-e nagyobb célokért küzdeni Kispesten. Hónapok óta tart a bizonytalanság a klub tulajdonosi helyzetével kapcsolatban, pedig információink szerint már április végén elvi megállapodás született a klub eladásáról, de hivatalos bejelentés azóta sem történt. A csapat keretében történtek azért változások a nyár folyamán.
Adorján Krisztián, Futács Márkó és Ivan Lovric is visszavonult, Bobál Gergely Ajkára, Kálnoki-Kis Dávid Budafokra igazolt. Az érkezők oldalán érdemes kiemelni a rutinos szélső védőt, Branko Pauljevicset, aki Újpestről érkezett. Szintén Kispesten folytatja pályafutását két középpályás, a Nyíregyházával NB II-es bajnoki címet szerző Sigér Ákos és a Kazincbarcikáról érkezett Csilus Tamás, továbbá a korábban Kisvárdán is megfordult középső védő, Ene Kornél és a Gyirmótról jött jobbszélső, Medgyes Zoltán is. A csapat vezetőedzői posztján nem történt változás, az új idényben is Csertői Aurél irányítja a kispestieket.
SOKAN VÁGYNAK AZ ÉLMEZŐNYBE, ILLETVE A KÖZÉPMEZŐNY ELEJÉRE
Az FC AJKA az előző kiírásban mélyről verekedte fel magát a 11. helyig az októberben érkező Schindler Szabolcs irányításával, akivel alighanem már stabil középcsapattá válhat az együttes a következő idényben. Ebben a vezetőedző nagy segítségére lehet Bobál Gergely, akinek az érkezését szerdán jelentette be a klub. A 28 éves támadó pályafutása során 62 NB I-es meccsen 11 gólt szerzett, míg 145 NB II-es találkozón 55 alkalommal talált be, így kétségtelenül ő számít az ajkaiak legnagyobb nyári fogásának. Rajta kívül a középpályára Kitl Miklós, a védelembe Kovács Nikolasz és Major Gergő érkezett, de a szegedi kölcsönjáték után visszatérő Doncsecz Levente is erősítést jelent a zöld-fehérek számára.
Közben Babos Bence hiányát érezheti meg leginkább a csapat, mivel az öt találatával házi gólkirály támadó középpályás visszatért Fehérvárra. A többi távozó játékos (már) kevésbé számított alapembernek. Ilyen például a 127 NB I-es mérkőzéssel és 28 élvonalbeli góllal rendelkező csatár, Gaál Bálint, aki az előző idényben már csak négy meccsen volt kezdő, most pedig Ausztria felé vette az irányt. Az ajkai csapat magja tehát együtt maradt, így az erősítésekkel a kiesés réme talán már nem fenyegeti majd a bakonyiakat az új idényben.
Az előző szezon meglepetéscsapata, az 5. helyen záró KOZÁRMISLENY is olyan csapat, amelyik új edzővel vág neki a következő szezonnak. Az Aczél Zoltánt váltó Pinezits Máté elődjéhez képest nem számít túl rutinos vezetőedzőnek, hiszen ilyen szinten eddig csak a Honvédot irányította, amellyel 13 bajnokin négy győzelem, négy döntetlen és öt vereség volt a mérlege. Az biztos, hogy a mislenyieknél kisebb nyomás lesz rajta, hiszen más elvárásoknak kell megfelelni, mint Kispesten, viszont nem feltétlenül lesz könnyebb dolga.
A keretbe túlságosan nem nyúlt bele a 40 éves tréner, ha az érkezőket nézzük. Érdekesség, hogy a kölcsönbe jött Rácz László és Vajda Roland, valamint a Tiszakécskéről igazolt Kiss Balázs egyaránt védő. A támadásbefejezésekkel valószínűleg ennek ellenére nem lesz gond, mivel az elmúlt idény társgólkirálya, a 18 találatig jutó Kirchner Krisztián, illetve a kilencgólos Horváth Péter is marad a csapatnál, ráadásul pénteken bejelentették az Egyesült Államokban nevelkedett szélső, Kócs-Washburn Erik érkezését. Azért a PMFC-hez távozó négyes – Bor Dávid, Füredi Szabolcs, Hegedűs Márk és Tóth Zoltán – hiányozhat, mert bár nem mindegyikük számított alapembernek, sok mérkőzésen segítették csapatukat a jó eredmények elérésében, így nehéz megítélni, ismét képes lesz-e a felsőházban vitézkedni az együttes.
Dajka László irányításával a 8. helyig menetelt az előző idényben a BUDAFOKI MTE. A fővárosi piros-feketék az idén már nyugodtabb szezont szeretnének, ennek megfelelően erősítették meg keretüket. A budafokiak június végén adtak hírt arról, hogy együttműködést kötöttek az élvonalbeli MTK-val. A fővárosiaktól már korábban is érkeztek játékosok Budafokra, a nyáron pedig újra kölcsönbe került a csapathoz Merényi Ádám, és szintén kölcsönbe érkezett Zuigeber Ákos. A kapuban évekig biztos pontnak számító Gundel-Takács Bence Zalaegerszegre igazolt, helyét a Puskás Akadémiától érkező Auerbach Martin töltheti be. A budafokiak védelme is rutinost erősítést kapott a Honvédtől érkező Kálnoki-Kis Dávid személyében. Amennyiben a BMTE azt a formáját mutatja, amelyet az előző bajnokság végén, a bennmaradása nem lehet kérdéses.
A múlt szezonban a hetedik helyet elcsípő SOROKSÁR ismét a Ferencvárostól vett kölcsön játékosokat, egész pontosan hét labdarúgót – közülük érdemes talán kiemelni a brazil ballábas védőt, Dhonatát, aki tavaly érkezett az FTC-hez, és két meccsen pályára lépett az NB I-ben is –, azaz továbbra is sok fiatal jut majd szóhoz a XXIII. kerületi csapatban. Rajtuk kívül a 24 éves Bolla Gergő érkezett a védelem tengelyébe a Haladástól, valamint a 18 éves középpályás, Somfalvi Bence a Puskás Akadémia utánpótlásából. Cserébe túl sok távozó sem akadt, ráadásul Hajdú Roland és Sipos Zoltán sem volt az alapcsapat tagja, egyedül a Gyirmótra távozó Katona Máté volt az, aki több mint 20 bajnokin is kezdőként lépett pályára. Lipcsei Péter vezetőedző tehát folytathatja a fiatalok beépítését, és bár a csapat olykor elég hullámzó teljesítményre képes, várhatóan ismét reális célként fogalmazódhat meg a középmezőny elérése.
Csábi József vezetésével könnyedén vívta ki a bennmaradást az előző szezonban a KAZINCBARCIKA. Mindenki legnagyobb meglepetésére a borsodiak június elején arról adtak hírt, hogy a korábbi szövetségi kapitány távozik a csapattól. Csábi a fővárosban, a BVSC-nél kötött ki, a barcikaiak edzője Erős Gábor lett, aki legutóbb épp a fővárosban, a Budafok vezetőedzője volt. Erős érkezését követően rögtön szerkezetváltást eszközölt a borsodiak felállásában, az erősítések is ennek megfelelően alakultak. A Kazincbarcika kerete jelentősen átalakult, hiszen az előző bajnokság alapcsapatából távozott Pinte Patrik, Csilus Tamás, Szekszárdi Milán és Pekár László is, de nem hosszabbítottak szerződést a 2017 óta Barcikán szereplő Heil Valterrel sem. Az érkezők között jelentős élvonalbeli rutinnal rendelkezőket is felfedezhetünk. Mindenképpen a Debrecenből furcsa körülmények között távozó Bódi Ádám nevezhető a KBSC legnagyobb igazolásának, s a kék-sárgáknál folytatja pályafutását Lucas is, aki Kisvárdán szerzett jelentős NB I-es tapasztalatot. Rutinos játékosainak köszönhetően a Kazincbarcikának vélhetően idén sem kell félnie a kieséstől.
Úgy tűnik, az NB III Északnyugati csoportjában élen végző, majd a Békéscsaba elleni osztályozót sikerrel vevő TATABÁNYA sem szeretne átszállójegyet váltani a másodosztályra. Dragóner Attila immáron ügyvezetőként jelentős élvonalbeli és másodosztályú rutinnal rendelkező labdarúgókat csábított a bányászvárosba. Az újonc csapathoz igazolt Bertus Lajos, Csernik Kornél, Deutsch Bence, Jagodics Márk és Vass Patrik is, illetve Csíkszeredáról tért haza a gólerős támadó, Jelena Richárd. A szezonnyitó sajtótájékoztatóra is maradt még meglepetése az új ügyvezetőnek, hiszen az utolsóként bemutatott Vida Kristopher érkezéséről még Gyürki Gergely vezetőedző sem tudott előzetesen. A távozók közül egyedül Szalánszki Gergőt érdemes kiemelni, aki egymás után két évben ünnepelhetett NB II-es feljutást, de mind a kétszer úgy döntött, hogy továbbra is a harmadosztályban szeretne futballozni. Az új igazolások minőségét tekintve az sem lenne meglepetés, ha az újonc nem a kiesés ellen küzdene a bajnokságban.
(LEGALÁBB) NÉGYEN KÜZDENEK MAJD A KIESÉS ELLEN, KÖZÜLÜK KETTEN BÚCSÚRA KÉNYSZERÜLNEK
A legutóbb 12. helyezett CSÁKVÁR esetében is elmondható, hogy általában sok játékos kölcsönbe érkezik hozzá, és ez idén nyáron sem változott – ezúttal hat futballista csatlakozott így a kerethez. Azért rajtuk kívül is igazolt a klub. A Mosonmagyaróvárról jött támadó középpályás, Szabó Bence és a Siófokról érkezett védő, Varga Bence már rutinosabbnak számít, míg a Fehérvártól és a Honvédtól elhozott két szélső, Haragos Viktor és Menyhárt Zsombor a meglehetősen fiatal vonalat erősíti.
Három távozó is volt, de a szélső Fejős Áron és a két védő, László Noel, illetve Papucsek Barna is csak nagyjából a mérkőzések felén lépett pályára. Ellenben a Puskás Akadémiához visszatérő, majd onnan a KFC Komárnóhoz szerződő szélső, Tamás Nándor alapembernek számított, 31 bajnoki találkozón öt gólt szerzett. Valószínűleg ugyanígy hiányozni fog a 28 meccsen három találatig jutó belső védő, Babós Levente, aki felcsúti visszatérése után Újpestre igazolt. Ráadásul a középpálya egyik fontos tagja, az előző idényben 31 NB II-es mérkőzésen pályára lépő Mészáros Dávid a felkészülés során megsérült – a térdében elszakadt a belső oldalszalagja –, így két-három hónapig biztosan nem számíthat rá a Tóth Balázs vezette szakmai stáb, amelynek ismét a bennmaradás kiharcolása lesz a feladata.
Az újoncként a bennmaradást az utolsó fordulóban kiharcoló, és végül a 13. helyet megcsípő BVSC-nél a zuglóiak egykori játékosát, Csábi Józsefet sikerült megnyerni vezetőedzőnek, aki volt már megbízott szövetségi kapitány, az előző idényben pedig sikeresen tevékenykedett Kazincbarcikán. A kék-sárgáknál is nagy volt a jövés-menés, másfél csapatra való játékostól váltak meg a vasutasok, köztük olyan tapasztalt, korábbi élvonalbeli labdarúgóktól, mint Nikola Mitrovics és Poór Patrik, de Deutsch Bence és a remek teljesítményt nyújtó kölcsönkapus, Csenterics Adrián is távozott. Csábi József Barcikáról magával hozott két középpályást, Pekár Lászlót és a szatmárnémeti születésű Székely Krisztiánt, továbbá a kapus Megyeri I Gábort. Elöl a Tiszakécskéről igazolt 32 éves center, Zamostny Balázs jelentheti a tapasztalatot, rajtuk kívül fiatalok érkeztek, köztük a mindössze 18 éves román középső védő, Alexandru Ureche. Mivel a BVSC Szőnyi úti stadionja új gyepszőnyeget kap, ezért a bennmaradásért küzdő vasutasok előreláthatóan az első három hazai mérkőzésüket albérletben lesznek kénytelenek lejátszani.
Az NB III Délkeleti csoportját csupán egy vereséget szenvedve nyerte meg a BÉKÉSCSABA 1912 ELŐRE, majd a Tatabánya elleni osztályozót elbukta ugyan, de a Szombathelyi Haladás kizárásának és a jó bajnoki szereplésnek köszönhetően felkérést kapott a másodosztályban való indulásra.
A lila-fehéreket az NB II-es rajton is Csató Sándor irányíthatja. A viharsarkiak igyekeztek megerősíteni keretüket, hogy ne fordulhasson újra elő az, hogy a szezon végén búcsúzni kénytelenek a másodosztálytól. Több olyan játékost is igazolt az Előre, aki korábban már megfordult a Kórház utcában. Czékus Ádám Kisvárdáról, Uram János a Vasastól érkezett kölcsönbe, de Hursán György, Szatmári István és Viczián Ádám neve sem lehet ismeretlen a csabai szurkolók számára. Szintén Békéscsabán folytatja pályafutást Csató Sándor vezetőedző fia, a Siófokról érkező Csató Martin is.
Az újonc SZENTLŐRINC alaposan felforgatta a keretét – ami egy feljutónál nem szokatlan –, és a kilenc új játékost aligha lesz könnyű gyorsan beilleszteni a csapatba a júniusban kinevezett vezetőedző, Waltner Róbert számára. A Transfermarkt szerint a legértékesebb érkező a 175 ezer euróra taksált Gyurján Márton. A kapus négy évet töltött Zalaegerszegen, de csak 11 NB I-es összecsapáson védett, ettől függetlenül az NB II-ben sokat érhet a tapasztalata. A középpályás Nagy Richárd és a csatár Tóth-Gábor Kristóf szintén rendelkezik élvonalbeli rutinnal, akárcsak az egyszeres válogatott védő, Poór Patrik, míg a középpályás Hajdú Roland és a védelmet erősítő Szekszárdi Tamás a magyar, a szintén hátvéd Dinnyés Olivér a szlovén másodosztályban szerzett számos meccspercet már pályafutása során.
A Nyíregyházára visszatérő Pataki Bence csak a tavaszt töltötte Szentlőrincen, de a 15 meccsen lőtt hét gólja alighanem hiányozni fog. Mellette több olyan távozó is van – például Németh Márk, Múcska Viktor, Sághy Félix vagy Szabó Zalán –, aki ha nem is mindig volt kezdő, de legalább 20 mérkőzésen pályára lépett, és az említett négy játékos összesen 13 gólt is visz magával. Az összeszokottság (vagy annak hiánya) sarkalatos pont lehet az együttesnél az idény elején, márpedig a rajtnál nem igazán lehet bent ragadni, ha egy újonc csapat meg akarja őrizni NB II-es tagságát.
Folytatva a hagyományt, a Nemzeti Sport Online-on a 2024–2025-ös kiírásban is minden mérkőzésről online közvetítést adunk, kövessék a találkozókat az NSO-n!
LABDARÚGÓ NB II
1. FORDULÓ
Július 28., vasárnap
17.30: Budafoki MTE–Budapest Honvéd FC
19.00: Aqvital FC Csákvár–Kolorcity Kazincbarcika SC
19.00: Mezőkövesd Zsóry FC–BVSC-Zugló
19.00: Soroksár SC–Gyirmót FC Győr
19.00: FC Ajka–Szentlőrinc
19.00: HR-Rent Kozármisleny–Békéscsaba 1912 Előre
19.00: Opus Tigáz Tatabánya–Szeged-Csanád Grosics Akadémia
19.00: Vasas FC–Kisvárda Master Good