A második, harmadik és negyedik helyért, valamint a bennmaradásért zajló harc hozhat izgalmakat a háromnapos hétközi fordulóban. Az alsóházból az üldözöttek közül kedden előbb a Debrecen és a Mezőkövesd, majd a Bp. Honvéd lép pályára. A borsodi csapat győzelmével biztosan megnyugodhat, bár a Loki elleni esetleges iksz egyik csapatnak sem jönne rosszul.
Szerdán az üldözők napja következik, a Puskás Akadémiát fogadó MTK-nak a Honvéddal szemben öt, a Debrecennel hat pont hátrányt kellene ledolgoznia, a Paksot vendégül látó Gyirmótnak pedig még ezeknél is eggyel többet. Mindehhez három forduló áll a rendelkezésükre, amely alatt összesen maximum kilenc pont szerezhető.
Mindenesetre az MTK-nak a közelmúltban akkor sikerült nyernie a Puskás Akadémia ellen, amikor arra nagyon nagy szüksége volt, a Gyirmót pedig ebben a bajnokságban már kétszer is megverte a Paksot.
Ha az utolsó két helyen álló csapatok most nem győznek és a többi eredmény is számukra kedvezőtlenül alakul, szerda estére a Gyirmót és az MTK is biztos kiesővé válhat.
Egyenlő pontszám esetén előbb a több győzelem, majd a jobb gólkülönbség rangsorol, utóbbiban az MTK áll a legrosszabbul (mínusz 28-cal).
A Ferencváros–ZTE mérkőzés különlegessége, hogy az MLSZ fellebbviteli bizottságának helybenhagyó döntése értelmében a B1, B2, B3 és C1 szektorok zárva lesznek. A zöld-fehér klub úgy rendelkezett, hogy a B-típusú szurkolói kártyával rendelkezők a D3 és D4 szektorok megnyitott részeire is jegyet tudnak vásárolni, illetve a lezárt szektorokba érvényes bérletek a D3 és D4 szektorok külön meghatározott helyeire lesznek érvényesek. További részletek a klub honlapján olvashatók.
ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK A LABDARÚGÓ NB I 31. FORDULÓJA ELÉ
KEDD
MEZŐKÖVESD ZSÓRY–DEBRECENI VSC
♦ Tizenhatszor meccseltek eddig az élvonalban, az örökmérleg az ebben a bajnokságban aratott két győzelemmel billen a borsodiak felé: 7-szer nyertek a mezőkövesdiek, 4 találkozójuk lett döntetlen, 5-ször pedig a debreceniek győztek.
♦ 2013-tól 2016-ig a matyóföldiek nyeretlenek voltak a Lokival szemben (2 iksz, 2 vereség), a két csapat előző öt csatájából viszont négy a kövesdiek sikerével végződött és csak egy a vasutasokéval. A legutóbbi, februári nagyerdei összecsapásukon először alakult ki háromgólos különbség a két csapat között: a vendég borsodiak Cseri Tamás nélkül is 4–1-re lépték le a DVSC-t.
♦ Mezőkövesden nyolc találkozó után teljesen kiegyenlített a párharc, mindkét együttes 3 győzelmet aratott, 2-szer pedig iksz lett a csatájuk vége. A gólkülönbség 10–10.
♦ Közös a két csapatban, hogy az előző három fordulóban csak 3 pontot gyűjtöttek (1 siker, 2 vereség). és ezeket kiesésre álló gárdák ellen szerezték meg. A Debrecen a Gyirmótot, a Kövesd az MTK-t verte meg.
♦ A Debrecen támadójátékával gondok vannak, hiszen a legutóbbi öt bajnokiból négyen gólképtelen volt Joan Carrillo gárdája.
♦ A Mezőkövesd otthon csak 14 pontot zsebelt be, öttel kevesebbet, mint idegenben (19). A hazai mérlege 4–6–4, viszont a saját közönsége előtti előző nyolc találkozóból csak egyet tudott megnyerni, Marin Jurina találatával a Gyirmótot verte 1–0-ra.
♦ A Loki nem büszkélkedhet a 4–3–8-as idegenbeli mutatójával, ráadásul vendégként az előző két találkozóját elbukta, és a legutóbbi négyen 1 győzelem (1–0 Pakson) és 3 fiaskó az egyenlege.
♦ Supka Attila NB I-es vezetőedzői pályafutása első mérkőzését 2003 áprilisában Békéscsabán a Debrecen ellen vívta (0–3), majd tavaly őszi mezőkövesdi kinevezése után a bemutatkozó mérkőzésén éppen a Lokit győzte le, amelynek korábban 51 élvonalbeli bajnokin ült a kispadján, és amellyel 2005-ben, majd 2006-ban is aranyérmet ünnepelhetett.
MOL FEHÉRVÁR FC–BP. HONVÉD
♦ Nagy múltú párharc ez, hiszen 1968 óta ez lesz a 112. összecsapásuk a legfelső osztályban. Bár ebben az évtizedben a fehérváriak a sikeresebbek, az örökmérleg a fővárosiak fölényét mutatja: 42-szer győzött a Vidi, 48-szor a kispestiek, 21 találkozó pedig döntetlenre végződött.
♦ A Bp. Honvéd 2017 tavaszán a bajnokságot utolsó fordulójában vívott emlékezetes „aranycsatában” Kispesten 1–0-ra legyőzte a Videotont, azóta azonban 14 mérkőzésen – 4 döntetlen és 8 vereség mellett – csak kétszer tudta ezt megismételni, közülük a második éppen a Nebojsa Vignjevics kinevezése utáni első kispesti diadal volt (3–1), ráadásul 0–1-ről fordítva.
♦ Az előző öt egymás elleni meccsükön mindig minimum három gól esett.
♦ A Fehérvár pályaválasztása mellett 27-szer nyert a Vidi, 10-szer ikszeltek és 17-szer távoztak győztesen a kispestiek. Legutóbb tavaly januárban – több mint hétéves nyeretlenségi sorozatot lezárva – , még Pisont István irányításával vitték el a három pontot (1–2).
♦ A tragikus évkezdet után – hét vereség egyhuzamban – az előző hat fordulóban nem kapott ki a Vidi (4 győzelem, 2 iksz). Ennél hosszabb aktív veretlenségi sorozata jelenleg csak a Ferencvárosnak és a Puskás Akadémiának van.
♦ A Honvédnak ellenben most van először ötmeccses nyeretlenségi szériája a 2021-2022-es idényben (3 döntetlen, 2 vereség). Igaz, korábban, még Horváth Ferenc edzősége idején egyszer zsinórban három, majd négy bajnoki bukott el a kispesti csapat.
♦ A Fehérvár a Mol Aréna Sóstóban legutóbb Stopira góljával a 95. percben mentette ikszre a Puskás Akadémia elleni találkozóját (2–2), előtte a Kisvárdát 5–3-ra legyőzte, így az előző két otthoni meccsén összesen négy pontot gyűjtött be a két dobogóssal szemben. A hazai mérlege 8 diadal, 2 iksz, 4 fiaskó, amivel a negyedik legjobb a mezőnyben.
♦ A Honvéd a legutóbbi hét házon kívüli bajnokijából csak egyen tudott győzni, Újpesten. Emellett 2-szer ikszelt, 4-szer kikapott ebben az időszakban, az idegenbeli összmérlege 4–3–8. Rajta kívül még három csapat szerzett 15 pontot vendégként, kevesebbet viszont csak az MTK, 13-at.
♦ A Vidi a legutóbbi öt hazai bajnokiján rendre legalább két gólt kapott.
SZERDA
GYIRMÓT FC GYŐR–PAKSI FC
♦ Ötször mérkőztek meg eddig az NB I-ben, és meglepetésre a kiesésre álló hazaiak állnak jobban, a mérleg 2 gyirmóti siker, 2 iksz, 1 paksi diadal.
♦ A Paks az egyetlen a mezőnyben, amely ellen a sereghajtó kisalföldi csapat még nem vesztett pontot ebben a bajnokságban. Mindkétszer egy góllal volt jobb Csertői Aurél együttese (2–1 és 3–2).
♦ Gyirmóton csupán kétszer találkoztak az élvonalban, 2017 februárjában gól nélküli döntetlent játszottak, tavaly októberben 2–1-re győzött a győri gárda. A három pontot érő gól Florent Hasani nevéhez fűződik.
♦ Bár Újpesten Denis Ventúra találatával a 90. percben mentett meg egy pontot, sorozatban már a tizedik mérkőzésén is képtelen volt nyerni a Gyirmót (5 iksz, 5 vereség). Ez nemcsak most, hanem az egész bajnokság is leghosszabb nyeretlenségi széria a mezőnyben. (Még az idény elején az Újpest kilenc fordulón át nem tudott győzni.)
♦ A Paks felforgatott csapattal előnyről, az utolsó másodpercekben bekapott góllal maradt alul otthon az FTC-vel szemben, így két győztes meccs után veszített ismét. Továbbra is a legtöbb gólt rúgta (70) és a legtöbbet kapta (57), valamint a bajnok zöld-fehérek (+29) után, a Kisvárdával holtversenyben a második legjobb a gólkülönbsége (+13).
♦ A Gyirmót 2–7–6-os mutatójával otthon továbbra is a leggyengébben teljesítő csapat a mezőnyben, ősszel pont a Paksot, tavasszal az Újpestet tudta csak legyűrni. A legutóbbi 5 hazai meccsén 3 döntetlen és 2 vereség a mérlege.
♦ A tolnai gárdának házon kívül enyhén negatív a mérlege (5 siker, 3 döntetlent, 6 kudarc), ezzel a középmezőnyben van. A felcsúti vereség óta azonban idegenben felfelé ível a formája (1–1 Kispesten, majd 3–2-es diadal Zalaegerszegen).
♦ A Gyirmót előző tíz hazai mérkőzésén két gól volt a maximum, annál több sosem született.
♦ A Paks legutóbbi négy bajnokiján viszont legkevesebb három gól esett.
♦ Öt sárga lap miatt Ádám Martin a legutóbbi fordulóban első meccsét hagyta ki ebben a bajnokságban. Ha a 29 gólos támadó ismét eredményes lesz, utoléri az 1980–1981-ben 30 találattal gólkirály és európai Ezüstcipős Nyilasi Tibort.
MTK BUDAPEST–PUSKÁS AKADÉMIA
♦ Eddig 15-ször találkoztak a legfelső osztályban, 9-szer győzött az MTK, 5-szer a Puskás Akadémia, 1 mérkőzés lett döntetlen, mindjárt a legelső, még 2013 novemberében, Székesfehérváron.
♦ Mindössze két olyan meccsük volt, amikor egygólosnál nagyobb differencia alakult a két csapat között, mindkétszer az előző bajnokságban: 2020 októberében az MTK, tavaly áprilisban a PAFC győzött 3–0-ra a Pancho Arénában.
♦ A legutóbbi öt egymás elleni találkozójukból négyet az éppen aktuális vendégcsapat nyert meg.
♦ Amikor az MTK volt a pályaválasztó, még egyszer sem ikszeltek. Négyszer a fővárosiak győztek és háromszor a felcsútiak (2016 áprilisában, Dunaújvárosban, Zsótér Donát; majd az Új Hidegkuti Nándor Stadionban, tavaly januárban Géresi Krisztián, októberben Komáromi György góljával, egyaránt 1–0-ra).
♦ Az MTK-nál jót tett az újabb edzőváltás, hiszen Horváth Dávid – aki sorrendben már a negyedik szakvezető ebben az idényben – egy 3–2-es zalaegerszegi diadallal mutatkozott be. Ezzel egyben megszakadt a Hungária körútiak ötfordulós nyeretlensége (2 döntetlen, 3 vereség), és megmaradt az esélyük a bennmaradás kiharcolására.
♦ A Puskás Akadémia a Mezőkövesd legyőzése és a Kisvárda kispesti döntetlenje – a szabolcsi rivális a hajrában mentett meg egy pontot – következtében kétpontos előnyre tett szert az élvonal legkeletibb csapatával szemben az ezüstéremért zajló küzdelemben. A felcsútiak azonban nem dőlhetnek hátra, mert a záró három fordulóban kétszer lépnek pályára idegenben, míg riválisuk, a Kisvárda csak egyszer.
♦ A kék-fehérek 30 forduló alatti hazai produkciójuk alapján is kiesésre állnának, mert a 4–4–7-es mérlegükkel egyedül a Gyirmótot előzik meg. Különösen a vészes gólszegénységük feltűnő, mert a Hidegkuti Nándor Stadionban megrendezett 15 találkozójukon még a tíz rúgott gólt sem érték el, és megragadtak kilencnél (0.6-os meccsenkénti átlag).
♦ A PAFC 25 pontjával fölényesen második a vendégtabellán, mert bár 10 ponttal van lemaradva a bajnok Ferencvárostól, ám öttel előzi meg a mögötte álló Kisvárdát. A felcsútiak mutatója 6–7–2. Amikor elhagyták a Pancho Arénát, csupán Pakson és Újpesten kaptak ki.
♦ A Puskás Akadémia iráni csatárának, Sahab Zahedinek két egymást követő fordulóban is dupláznia sikerült. Hasonlóra közel öt éve nem volt példa. Legutóbb ugyanis 2017 augusztus-szeptemberében fordult elő, hogy a horvát Josip Knezevic előbb Sopronban a Haladás (5–1), majd a Megyeri úton az Újpest (3–1) ellen szerzett két-két gólt.
FERENCVÁROS–ZALAEGERSZEGI TE FC
♦ Eddig 76 találkozójuk volt a legmagasabb osztályban, az örökmérleg: 40 ferencvárosi diadal, 21 döntetlen, 15 zalaegerszegi siker.
♦ Októberben a ZTE a bajnokság eddigi egyik legnagyobb meglepetését aratta azzal, hogy Nikola Szerafimov és az azóta Ázsiába szerződött Koszta Márk góljával 2–1-re diadalmaskodott az Üllői úton. Ezzel a Fradi elleni közel 11 éves nyeretlenségi sorozatát sikerült lezárnia a kék-fehér együttesnek.
♦ Két szempontból is emlékezetes marad az FTC számára a legutóbbi, februári, 3–1-re-re megnyert egerszegi mérkőzés. Egyrészt Kristoffer Zachariassan már a 12. másodpercben betalált, és bár hivatalos statisztika nincs róla, ez a bajnokság (egyik) leggyorsabb találata. Másrészt a zöld-fehérek ekkor vették vissza az első helyet a Puskás Akadémiától, és azóta ki sem engedték a kezükből.
♦ A Ferencváros pályaválasztása mellett 37 NB I-es meccset játszottak, 25-ször nyertek a fővárosiak, 8-szor ikszeltek és csak 4-szer tudtak győzni a zalaiak: 1983-ban (0–2, Kecskeméten!), 1987-ben (1–3), 2001-ben (0–1) és tavaly ősszel.
♦ Az FTC a biztos bajnoki arany ellenére Pakson is folytatta győzelmi sorozatát, amely így már négy, a veretlensége pedig 11 forduló óta tart (8 győzelem, 3 iksz). Ez utóbbi a teljes 2021-2022-es idény abszolút leghosszabb pontszerző szériája. (Az előző kiírás záró szakaszában Szerhij Rebrovval zsinórban 18 bajnokiján nem kapott ki a Fradi.)
♦ A Zalaegerszegnél megszakadt valami, mert a kiesőjelölt MTK-től kapott vasárnapi pofon sorozatban már a harmadik veresége volt Molnár Balázs csapatának. Eddig maximum két egymás utáni fiaskóra volt példa a Zeténél ebben az idényben, ráadásul a három bajnoki alatt összesen tíz gólt szedett be a korábban 642 játékpercig áttörhetetlen védelme.
♦ A Ferencváros az őszi hullámzó hazai teljesítményt követően tavasszal már vendéglátóként is félelmetes ellenfél, hiszen az előző négy bajnokiját kivétel nélkül megnyerte az Üllői úton – sőt, a legutóbbi hármon már a félidőben is vezetett.
♦ A zalai gárda legutóbb egy sima négyest kapott Újpesten, így már három találkozót zárt szerzett gól nélkül. Legutóbbi idegenbeli találatát február 19-én Gyirmóton még Koszta érte el. Az együttes eredménytelensége így már összesen 342 játékperce tart.
♦ A Fradi előző öt bajnokiján legkevesebb három gól esett.
CSÜTÖRTÖK
KISVÁRDA MASTER GOOD–ÚJPEST FC
♦ Tizenegy NB I-es összecsapásuk volt eddig, az örökmérleg 3 kisvárdai győzelem, 3 döntetlen és 5 újpesti siker. A párosítás érdekessége, hogy ebben a bajnokságban még egyik mérkőzésükön sem volt érvényes gól.
♦ Kisvárdán ötször találkoztak az élvonalban, 2-szer nyertek a hazaiak, 1-szer a lila-fehérek, a legutóbbi 2 bajnokijuk pedig döntetlen lett. 2020 decemberében úgy végeztek 1–1-re, hogy Jelena Richárd révén a hosszabbításban egyenlítettek a piros-fehérek, tavaly októberben pedig Driton Camaj kiállítása miatt közel 60 percet emberhátrányban játszottak.
♦ Február elején a Magyar Kupában csaptak össze, és a Szusza Ferenc Stadionban Csongvai Áron ráadásban betekert mesteri szabadrúgásával, hátrányból felállva 2–1-re nyert az Újpest, egy évvel korábban, a várdai kupaelődöntőn pedig Giorgi Beridze találata döntött a fővárosiak javára. A Szabolcs megyeiek így a tétmeccseket figyelembe véve már hatos nyeretlenségi szériában (3 iksz, 3 fiaskó) vannak a lila-fehérekkel szemben, és ezalatt mindössze kétszer találtak be.
♦ Bár a Kisvárda három bajnoki óta veretlen (1 diadal, 2 iksz), az előző tíz fordulóban összeszedett 11 pontjával csak a két kiesésre álló csapatot – az MTK-t és a Gyirmótot – előzi meg a formatabellán.
♦ Az Újpest a korábbi hármas diadalsorozata után már a második meccsét fejezte be győzelem nélkül: a Fradi elleni derbi elvesztése után az előző körben az NB II felé tartó Gyirmótot sem tudta legyűrni (2–2) a Szusza Ferenc Stadionban. Kilenc forduló lepergését követően játszott ismét döntetlent.
♦ A Kisvárda továbbra is első a hazai táblázaton, 9–3–2-es mérlegével, de eggyel kevesebb mérkőzése ellenére, eggyel jobb gólkülönbségével előzi meg a szintén 30 pontos Ferencvárost.
♦ A Várda a legutóbbi három otthoni meccsén mindig egy-egy gólra volt képes, ez két alkalommal mégis elég volt neki a győzelemhez, egyszer viszont vereséghez vezetett (1–2 a Mezőkövesd ellen).
♦ A lila-fehéreknek az Üllői úti derbin megszakadt a házon kívüli hármas győzelmi szériájuk. Bár az első öt idegenbeli fellépésükből három is ikszre végződött, a legutóbbi kilencből már egy sem (4 győzelem, 5 kudarc).
♦ A most zajló bajnokságban az Újpest ellen ítélték meg a legtöbb tizenegyest, 12-t, és a IV. kerületi szurkolók nagy bánatára valamennyit értékesítették is az ellenfelek.
♦ Három gólnál kevesebb esett a Kisvárda előző három NB I-es meccsén.
HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ | NÉZŐSZÁM | |
Május 3., kedd | |||
16.30: Mezőkövesd–Debrecen (Tv: M4 Sport) | Mezőkövesd,Városi Stadion | Bognár Tamás | |
18.30: Mol Fehérvár–Budapest Honvéd (Tv: M4 Sport) | Székesfehérvár,Mol Aréna Sóstó | Berke Balázs | |
Május 4., szerda | |||
16.30: Gyirmót–Paks (Tv: M4 Sport) | Győr, Gyirmót, Alcufer Stadion | ||
17.00: MTK–Puskás Akadémia (Tv: Duna World) | Budapest,Új Hidegkuti Nándor Stadion | ||
18.30: Ferencváros–ZTE (Tv: M4 Sport) | Budapest, Groupama Aréna | ||
Május 5., csütörtök | |||
18.00: Kisvárda–Újpest (Tv: M4 Sport) | Kisvárda,Várkerti Stadion |
1. Ferencvárosi TC | 30 | 20 | 5 | 5 | 53–24 | +29 | 65 |
2. Puskás Akadémia | 30 | 14 | 10 | 6 | 41–31 | +10 | 52 |
3. Kisvárda | 30 | 13 | 11 | 6 | 45–32 | +13 | 50 |
4. Mol Fehérvár | 30 | 12 | 7 | 11 | 43–40 | +3 | 43 |
5. Paksi FC | 30 | 12 | 5 | 13 | 70–57 | +13 | 41 |
6. Újpest FC | 30 | 11 | 7 | 12 | 45–43 | +2 | 40 |
7. Zalaegerszegi TE | 30 | 10 | 9 | 11 | 40–50 | –10 | 39 |
8. Mezőkövesd | 30 | 10 | 7 | 13 | 35–45 | –10 | 37 |
9. Debreceni VSC | 30 | 9 | 8 | 13 | 43–48 | –5 | 35 |
10. Budapest Honvéd | 30 | 9 | 7 | 14 | 46–48 | –2 | 34 |
11. MTK Budapest | 30 | 7 | 8 | 15 | 22–50 | –28 | 29 |
12. Gyirmót FC Győr | 30 | 6 | 10 | 14 | 29–44 | –15 | 28 |