ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK A MOL MAGYAR KUPA DÖNTŐJÉHEZ
MOL FEHÉRVÁR FC–ÚJPEST FC, Puskás Aréna, 20 óra (Tv: M4 Sport), Vezeti: Bogár Gergő
♦ A Magyar Kupa 1910 óta íródó történetében ez lesz a 81. döntő, és a második az új Puskás Arénában. Tavaly a Bp. Honvéd 2–1-re verte meg a Mezőkövesdet.
♦ A székesfehérváriak hetedszer játszhatnak a trófeáért, és kétszer – 2006-ban és 2019-ben – sikerült elhódítaniuk. Az első alkalommal a Vasast győzték le tizenegyesekkel, míg tavalyelőtt a Honvéd ellen az utolsó negyedórában fordítva nyertek 2–1-re.
♦ Az újpestiek tizennyolcadik alkalommal döntősök, és eddig 10-szer nyerték meg a kupát. Az elmúlt egy évtizedben ez kétszer sikerült nekik, 2014-ben a Diósgyőr (1–1), majd 2018-ban a Puskás Akadémia (2–2) ellen is tizenegyespárbajban diadalmaskodtak.
♦ A két csapat párharca 1968 óta 114 meccsre nyúlik vissza az élvonalbeli bajnokságban. A Fehérvár javára billen az örökmérleg, mely jelenleg 50–24–40-en áll, Nikolicsék április 10-én hazai pályán érték el a jubileumi, félszázadik Újpest elleni győzelmüket. A gólkülönbség 181–163 a piros-kékeknek, a mérkőzésenkénti gólátlag a 3.0-at is meghaladja.
♦ Az Újpestnek van miért visszavágnia a Fehérvárnak, a 2020–2021-es bajnokságban ugyanis mind a háromszor méretes zakóba szaladt bele a fővárosi együttes (1–5, 0–5 (a Szusza Ferenc Stadionban), 0–4), az összesített gólkülönbség így 1–14 a lila-fehérek szemszögéből.
♦ A januári Megyeri úti 0–5 egyben rekordbeállítás is volt, hiszen a fehérváriak 2002 májusában a Sóstói Stadionban verték meg ugyanilyen különbséggel a lilákat, ennél jobban még sosem. A IV. kerületiek 6:1-es rekordgyőzelméig egészen 1968-ig kell visszalapozni.
♦ Kupadöntőben eddig egyszer, 1982. április 4-én, Szekszárdon találkoztak, a Népsport tudósítójának becslése szerint 18 ezer néző előtt. Akkor is az újpestiek számítottak az esélytelenebbnek: egyrészt mert előtte a bajnokságban a Vidi kétszer 1–0-ra legyőzte a lila-fehéreket, másfelől két veszélyes csatáruk, Törőcsik András és Kiss Sándor nem léphetett pályára. Az Újpesti Dózsának volt viszont egy Birkás Pétere, akinek két góljával a fővárosiak nyerték meg a kupát (2–0).
♦ Ezenkívül még összesen ötször kerültek szembe egymással a Magyar Kupában, háromszor a fehérváriak, kétszer az újpestiek jutottak tovább. 1973-ban a Vidi a fővárosban 2–1-re nyert, három évvel később az oda-visszavágós nyolcaddöntőből idegenben lőtt gólokkal (0–0 és 2–2) az Ú. Dózsa lépett tovább. A 2009–2010-es negyeddöntőben mind a kétszer a lila-fehérek győztek 1–0-ra. A 2015-ös elődöntőben a fehérváriak otthon 1–0-ra, a Szusza-stadionban 4–1-re nyertek. A tavalyi nyolcaddöntőben az Újpest Szegeden fogadta ellenfelét, ezen a találkozón nem esett gól, majd a visszavágón Muszliu 89. percben elért találatával a fehérváriak harcolták ki a továbbjutást.
♦ Az Újpest az előző nyolc tétmeccsén nyeretlen (2 döntetlen, 6 vereség) a Vidi ellen, legutóbb 2019 szeptemberében Onovo és Feczesin góljával Fehérváron, bajnokin győzött 2–0-ra.
♦ A Fehérvár a Jász-Nagykun-Szolnok megyei I. osztályú Tiszaföldvárnál kezdte a menetelését, majd az NB III-as Gárdony ellen folytatta, ezen a meccsen szenvedett olyan térdsérülést válogatott kerettag kapusa, Kovácsik Ádám, ami miatt fél évet ki kellett hagynia és csak pár hete kezdhette el újra az edzéseket. Így a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságról is lemaradt.
A Vidinek ezután két fővárosi csapathoz kellett utaznia a kupában, de a jelenleg az NB II-ben éllovasVasast, majd az élvonal bajnokát, a Ferencvárost is sikerült a rendes játékidőben elbúcsúztatnia. A negyeddöntőben ugyan ismét élvonalbeli gárdával került szembe, ám az újonc Budafok ellen már otthon játszhatott és magabiztosan vette ezt az akadályt. Az elődöntőben a tavalyi elődöntős MTK Budapest következett, amelyet hátrányból felállva búcsúztatott az immár Szabics Imre irányította piros-kékek.
♦ Az Újpest az első két körben NB III-as ellenfeleket kapott – Iváncsa és Dunaújváros –, majd az NB II-es Szolnoki MÁV következett. A 16 között és a negyeddöntőben élvonalbeli együttesek – Puskás Akadémia idegenben, majd Mezőkövesd otthon – ellen kellett kivívnia a továbbjutást. A borsodiak ellen ez a tizenegyespárbajban sikerült a lila-fehéreknek. Az elődöntőben a szintén NB I-es Kisvárda volt az ellenfél, ismét idegenben. Ezt a párharcot Beridze találatával megint a rendes játékidőben nyerte meg a tavasszal már Michael Oenning vezette lila-fehér együttes.
♦ A fináléig vezető úton a fehérváriak összesített gólkülönbsége 17–4, az újpestieké 16–2. A legeredményesebb játékos az egyik oldalon Nikolics Nemanja 5 gól (290 játékperc alatt), illetve a grúz Giorgi Beridze 6 találat (431 játékperc alatt).
♦ Michael Oenning az első külföldi edző, aki két különböző csapattal is eljutott a Magyar Kupa döntőjébe. A német szakember négy év után játszhat újra a trófeáért, hiszen 2017-ben a Vasas együttesét vezette a fináléba, ám a Groupama Arénában tizenegyesekkel alulmaradtak a Ferencvárossal szemben. Érdekesség, hogy az angyalföldieknél akkor hibázó északmacedón Kire Risztevszki most is ott lehet a döntőben, és ezúttal is Oenning játékosaként.
(Bár a magát bunyevácnak valló Szivics Tomiszlav is eljutott két csapattal az MK-döntőjébe – előbb a Kecskeméti TE-vel, majd a Diósgyőrrel – viszont a második alkalommal már magyar állampolgárságú is volt.)
♦ Nikolics Nemanja két Magyar Kupa-döntőben is játszott már, de még egyszer sem nyerte el a trófeát, idehaza ez az egyetlen cím, amely hiányzik még neki.
MOL FEHÉRVÁR FC | ÚJPEST FC |
Tiszaföldvár VSE (megyei I. o.) 5–0 | Iváncsa KSE (NB III) 4–0 |
Gárdony (NB III) 4–1 | Dunaújváros (NB III) 6–0 |
Vasas FC (NB II) 2–1 | Szolnoki MÁV (NB II) 2–0 |
Ferencváros (NB I) 2–1 | Puskás Akadémia FC (NB I) 2–1 |
Budafoki MTE (NB I) 2–0 | Mezőkövesd (NB I) 1–1, 11-esekkel 5–4 |
MTK Budapest (NB I) 2–1 | Kisvárda (NB I) 1–0 |
Megjegyzés: vastag betűvel a hazai pályán lejátszott mérkőzéseket jelöltük.
MAGYAR KUPA
DÖNTŐ
20.00: Mol Fehérvár FC–Újpest FC, Budapest, Puskás Aréna (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!