Régi szép idők – Thury Gábor jegyzete

THURY GÁBORTHURY GÁBOR
Vágólapra másolva!
2020.04.24. 22:33

Azt lehetne írni, az ezredforduló környékén Egervári Sándor jókor volt jó helyen. De ez nagyon sommás vélemény lenne, az helytállóbb, hogy ahol Egervári volt, az a klub nyerte meg a futballbajnokságot. A szakember húsz évvel ezelőtt bajnoki aranyéremig vezette a Dunaferrt, előtte, 1999-ben az MTK-val lett első, a dunaújvárosi idők után pedig ismét a Hungária körútra vezetett az útja, és 2003-ban újra bajnok lett a kék-fehérekkel. Nem volt olyan régen, emlékezhetünk: mindkét állomáshelyén kiváló volt a játékoskeret, ám ne feledjük, a jó futballistákat csapattá kellett kovácsolni. Ezt akkoriban ő tudta a legjobban, jó pedagógiai érzékkel nyúlt labdarúgóihoz. Rövid idő leforgása alatt három aranyérem, nincs miről beszélni. Illetve, van. A húsz évvel ezelőtti aranyérem kapcsán Egervári Sándorral készült interjúból kiderül, miért is került az edző a bajnok MTK-tól az 1998-ban Varga Zoltánnal az első osztályba visszakapaszkodó Dunaferrhez 1999-ben. Pontosabban nem derül ki, de nem volt egyedülálló eset akkoriban, hiszen az Újpesttel 1990-ben aranyérmes Varga Istvánnak is mennie kellett a Megyeri útról (mint ahogyan 2011-ben Mezey György és 2015-ben Joan Carrillo is bajnokcsapat edzőjeként búcsúzott a Videotontól). Egervári 1999-ben az MTK-val 19 pontos előnnyel lett első, rá egy évre Dunaújvárosban 16 ponttal.

Persze ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy akkoriban Dunaújváros a sport egyik fellegvára volt az országban. Kercsó Árpád hokisai 1996-ban az FTC legyőzésével szerezték meg a város első jégkorongbajnoki címét, 1999-ben a női kézilabdázók Bajnokok Ligáját nyertek, ebben az időszakban a jégkorongozók és a női kézilabdázók mellett a férfi kézisek, a férfi röplabdázók és a Dunaferr futballistái is a bajnoki dobogó tetejére állhattak.

De térjünk vissza a labdarúgáshoz. A bajnoki aranyérem mellett Tököli Attila 22 góljával gólkirály lett, Éger László, Salamon Miklós, Igor Nicsenko, Nagy Tamás, Orosz Ferenc, Rósa Henrik, Zavadszky Gábor vagy éppen a dunaújvárosi születésű Lengyel Ferenc neve fogalom volt a városban. A csapat a BL 2000–2001-es kiírásában a selejtező 2. fordulójában remek játékkal, 4–2-es összesítéssel jutott túl a Hajduk Split csapatán, a Rosenborg elleni 3. fordulós meccset csak idegenbeli 2–1-gyel bukta el.

Régi szép idők, mondhatják Dunaújvárosban, mert manapság a futballcsapat csupán NB III-as, s Egervári Sándor élete is más irányt vett. Ám ez a húsz évvel ezelőtt történteken mit sem változtat.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik