A FORDULÓ LECSÚSZÁSA
A fehérvári játékosok már régen elhagyták a stadiont, amikor az MTK Budapest autóbusza még mindig mozdulatlanul állt a helyén. A kék-fehérek labdarúgói csigalassúsággal szállingóztak a kijárat felé, a többség háromnegyed órával a lefújást követően is az öltözőben búslakodott. A Mol Viditől elszenvedett 4–2-es vereséggel kieső helyre csúszott az MTK – jövője immár nem a saját kezében van.
„A gond az, hogy hetek óta ilyen síri csend van az öltözőben – értékelt lapunknak Balogh Béla, aki a védelem tengelyében próbálta feltartóztatni a székesfehérvári támadókat. – Sorra mentek el a meccsek, igazából el sem akarom hinni, hogy így alakult. A bajnokság elején még mindenki arról beszélt, vajon beleszólhatunk-e a dobogós helyekért folytatott harcba. Most meg…”
„A kiállítás után egyértelműen eldőlt a mérkőzés – folytatta a hátvéd. – A végén több gólt is kaphattunk volna. A mérkőzés alatt kértük, ne mondják meg nekünk a vetélytársak eredményeit, a lefújás után tudtuk meg, hogy kieső helyre csúsztunk. Pocsék érzés.”
A FORDULÓ BÚCSÚZÓJA – HALADÁS
Lélekromboló, önbizalomrabló, elkedvetlenítő 2–1-es vereséget szenvedett a sereghajtó Haladás a Mezőkövesd Zsórytól. Ezt nem most, hanem még február 19-én írtuk, miután a szombathelyiek hazai pályán fogadták Kuttor Attila együttesét. Lapunk tudósítója akkor megkérdezte Horváth Ferenc vezetőedzőtől: az a csapat, amelyik addig csak két meccset nyert meg (ne feledjük el, ez már a 21. forduló volt…), vajon hányszor győzhet a hátralévő tizenkét bajnokiból.
A szakvezető válaszában többek között sportemberi tartásról, remélt talpra állásról beszélt, de a helyzet valójában az volt, hogy a Haladás menthetetlenül sodródott a kiesés felé. A statisztika és a múlt is ellene szólt. A legutóbbi tíz idényben egyetlen csapat sem volt az NB I mezőnyében, amely tizenkét fordulóval a zárás előtt olyan tetemes hátrányból – 14 pontos lemaradással – figyelte a még bennmaradást érő helyen álló együttest, mint a zöld-fehér sereghajtó.
Mintha a lesajnált vasiak lábáról lekerült volna a béklyó, és mintha szép lassan összeállt volna Horváth Ferenc javarészt légiósokra alapozó együttese, amely a rövid téli felkészülés után sokszor még kilátástalanul, esetlegesen futballozott. Ettől még persze az lett volna a csoda, ha maga mögé utasít két csapatot. Aligha meglepő tehát, hogy nem sikerült.
Rebrov: Leülünk Kubatov Gáborral és egyeztetünk a játékosok jövőjéről – MESTERMÉRLEGEK |
A búcsúzó Haladás játékosai és Gróf Dávid is könnyekben tört ki – GALÉRIA |
Az is csoda, hogy csak szombat este húzták meg felette a vonalat. Mert lássuk be, már a nyáron tudni lehetett, borzasztóan nehéz idény vár a Haladásra. Michal Hipp vezetőedző – aki a 2017–2018-as idény végén éppen csak az élvonalban tartotta a társaságot… – nem ígérhetett mást, csak vért és verejtéket. De a háttérben arról lehetett hallani, nincs meg az összhang a vezetők és a szakmai stáb, a játékoskeret és a stáb között. A nyári erősítések körül sem volt teljes az egyetértés. A 2018-ban kieső Vasasból Gaál Bálint és Vít Benes, Balmazújvárosból Jurij Habovda, valamint Tamás László érkezett. Stef Wils, David Williams és a kölcsönben szereplő Myke Bouard Ramos a jelek szerint hiányzott a Haladásból, amelynek teljesítménye az ősszel egyre gyengült. Szeptember 15-én, Kisvárdán már hitehagyottan, elképzelés nélkül, figyelmetlenül futballozott (1–4), meg is lett a következménye: menesztették Michal Hippet. A helyére Horváth Ferenc érkezett Balmazújvárosból, no meg menet közben – és a télen – számos játékos: többek között Saláta Kornél, Murtaz Dausvili, Oleh Holodjuk, Reagy Ofosu, Rui Pedro és Galin Ivanov. Amíg matematikai esélye volt a szombathelyi csapatnak, harcolt – mert ezt diktálta a fair play, valamint a sportemberi hozzáállás.
Csak közben kiürült a kassza. Az MLSZ elsőfokú licencadó bizottsága április 25-én az élvonalbeli együttesek közül a Diósgyőri VTK és a Mezőkövesd Zsóry mellett a Haladásnak sem adta meg az NB I-es licencet. Ezek után Szombathely megyei jogú város önkormányzata olyan döntést hozott, hogy a Haladás 150 millió forintos támogatást kap, így a klubnak lehetősége nyílt orvosolni a licencadó bizottság által feltárt hiányosságokat.
A licenc megszerzéséhez a stadion bérleti szerződését, valamint a saját tőkét is rendezni kellett. Május 8-án a csapatot működtető gazdasági társaság élvonalbeli rajtengedélyt kapott – amely „természetesen” érvényes az NB II-re is. Mert szombaton a sereghajtó Haladás a jövőjét eldöntő 1–0-s vereséget szenvedett.
A sors fintora, hogy a Mezőkövesdtől.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
Élet-halál harc lesz
Mezőkövesdi vereségével (0–1) eldőlt, hogy az utolsó forduló eredményeitől függetlenül a Haladás búcsúzik el az élvonaltól. A másik, szintén kieséssel fenyegető 11. helyre még hárman „pályáznak”, nézzük, milyen reményekkel várja a Kisvárda, a Diósgyőri VTK, valamint az MTK Budapest a vasárnapi játéknapot.
Bent marad az MTK Budapest, ha…
…az utolsó fordulóban több pontot szerez a Bp. Honvéd ellen, mint a Diósgyőr az Újpest vagy a Kisvárda a Mezőkövesd ellen (mindkettőnél több győzelme van)
Bent marad a Diósgyőr, ha…
…nyer hazai pályán az Újpest ellen, vagy legalább annyi pontot szerez, mint az MTK Budapest hazai pályán a Bp. Honvéd ellen. Ha az MTK kikap a Honvédtól, akkor a DVTK – függetlenül attól, hogy mit játszik az Újpesttel – bent marad az NB I-ben.
Bent marad a Kisvárda Master Good, ha…
…nyer hazai pályán a Mezőkövesd ellen, vagy legalább annyi pontot szerez, mint az Újpestet fogadó Diósgyőr. Ha az MTK kikap a Honvédtól, akkor a Kisvárda – függetlenül attól, hogy mit játszik a Mezőkövesddel – bent marad az NB I-ben.
A FORDULÓ PLETYKÁJA ÉS GÓLÖRÖME
Győzelemmel búcsúzott a Groupama Arénától a bajnok Ferencváros, a zöld-fehéreknél meggyőző teljesítményt nyújtott a győztes gólt szerző Varga Roland. A korábban stabil kezdőnek számító futballistának Szerhij Rebrov érkezése után meg kellett küzdenie a helyéért, olykor a kezdőcsapat tagjaként, máskor a kispadon ülő cserejátékosként várta a kezdő sípszót. A statisztika alapján viszont összességében nem lehetett panasz a teljesítményére, 28 bajnokin tizenkét gólig és hét gólpasszig jutott.
„A konkurenciaharc mindenkiből mást váltott ki, én arra összpontosítottam, hogy amikor lehetőséget kapok, éljek az eséllyel, és érzésem szerint nem is okoztam csalódást – folytatta a 29 esztendős szélső, aki az esetleges távozásáról szóló hírekre is kitért. – Miért futballoznék máshol? A múlt héten hallottam egy valótlan pletykát, nem is értettem, hogy terjedhetett el. Ha valaki az internetes hírek miatt esetleg aggódni kezdett volna a jövőm miatt, azt megnyugtatom, engem ugyanúgy megleptek ezek a cikkek, mint a Fradi-szurkolókat. Szeretek a Ferencvárosban futballozni, nem vetődött fel bennem a klubváltás gondolata. A gólörömömnél a földre mutogattam, ezzel is azt akartam kifejezni, hogy itt maradok, nem megyek sehová. Továbbra is keményen dolgozom, és a következő idényben is a Ferencváros sikeréért hajtok majd.”
A FORDULÓ VITATOTT ÍTÉLETE – BERKE BALÁZS ÉS DANILO ESETE
Mindenki értetlenül állt, nem hitt a szemének meg a fülének Az Új Hidegkuti Nándor Stadion sajtóhelyéről annyit lehetett érzékelni a Bp. Honvéd–Diósgyőri VTK (4–4) bajnoki 49. percében, hogy miután a diósgyőri Vernes Richárd elvégezte a szabadrúgást, felharsan a sípszó, s a labda már a levegőben száll.
Ezután a kispesti Danilo kézzel megfogta a labdát, majd gyorsan el is dobta. A brazil nyilván azt hitte, újra el kell végeznie a DVTK csatárának a szabadrúgást. Persze, hinni nem a futballpályán kell, így mindenki megdöbbenésére következhetett a tizenegyes, s Vernes Richárd egyenlített (2–2).
Az viszont már tudjuk, hogy a Diósgyőr egy helyet feljebb lépve a tizedik, így ha az utolsó fordulóban odahaza legyőzi az Újpestet, biztosan benn marad az NB I-ben – lehet, a lila-fehérek ellen már kezdőként lép pályára a kispestiek ellen a második féleidő kezdete előtt beálló, remek teljesítményt nyújtó, végül három gólig jutó támadó, Vernes Richárd.
„Az első gólomat az a hihetetlen szituáció előzte meg, amikor Danilo kezezett a tizenhatoson belül – mondta lapunknak Vernes Richárd, a DVTK támadója. – Nem kértem sorfalat, vagyis nem vártam a sípszóra, elvégeztem a szabadrúgást. Én is csak egy sípszót hallottam. Nagy lehetőség adódott előttünk, így bár csak kétszer értem bele a labdába a beállításom után, elvállaltam a tizenegyest. Tisztában voltam azzal, hogy Gróf Dávid jól védi a tizenegyeseket, de nekem is van egy jól bevált módszerem, hogyan rúgom őket, szerencsére túljártam az eszén, így egyenlítettem.”
A támadó az első gólját követően szabadrúgásból is betalált – Fernando Fernández a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón kiemelte, Vernes Richárd sokszor kint marad gyakorolni a szabadrúgásokat és a tizenegyeseket.
„Az idényben eddig csak háromszor lőttem szabadrúgást, a Paks ellen a kapufát találtam el, a Mezőkövesd ellen pedig rossz megoldást választottam – emlékezett. – A meccs előtti edzésen Sütő Szilárd asszisztensedző és Andrusch József kapusedző látta, ahogyan hatból öt szabadrúgást belőttem, mondták is, becsapom őket, mert csak az edzéseken dicsekedhetek ilyen remek mutatókkal. A meccsen, amikor odaálltam a labda mögé, összenézett a kispadon Szilárd és Józsi bá, és azt mondták, ez bizony gól lesz. Igazuk lett! Sajnos ezután fordított a Honvéd, de örülök, hogy a hajrában egyenlítettem, igaz, négy góllal illett volna nyerni a Honvéd otthonában. Örülök az első triplámnak az NB I-ben, de a legfontosabb, hogy odahaza legyőzzük az Újpestet – és kivívjuk a bennmaradást.”
MIT MOND A VOLT FIFA-BÍRÓ?
Most akkor ki sípolt? És egyáltalán minek? Szabó Zsolt korábbi FIFA-játékvezető, aki az NB I-ben 321 mérkőzést vezetett, elmondta, a szabály úgy szól, ha Vernes Richárd szabadrúgásánál valóban a nézőtérről jött a sípszó, és az hatással volt a játékra – márpedig jelen esetben döntő mértékben –, akkor a játékvezetőnek labdaejtéssel kellett volna folytatnia a találkozót. Az eset azonban Szabó Zsolt szerint ennél összetettebb.
„Arról megy a vita, honnan jött a sípszó – magyarázta. – Ennél a szituációnál fontos, hogy a játékvezető a szabadrúgás megítélése után odament-e intézkedni, kimérte-e a kilenc métert, és jelezte-e, sípszó lesz, vagy ilyen nem történt. Ha így tett, ebben az esetben két sípszót kellett volna hallani. Ha az ő sípszava előtt végezték el a szabadrúgást, akkor is egyszerűbb lett volna a történet, meg kellett volna ismételni a beívelést.”
Szabó Zsolt tapasztalatból mondta, hogy a bajnoki hajrában kizárólag olyan döntéseket érdemes hozni, amelyek egyértelműek. Ha Berke Balázs játékvezető visszafújta volna a szabadrúgást, senki sem szól egy szót sem. Így azonban a bennmaradás, esetleg a Honvéd bronzérme múlhat a történteken.
HARC A BRONZÉREMÉRT
A DVSC a bronzérmes, ha…
…legyőzi a Paksot, vagy ha nem győzi le, de legalább ugyanannyi pontot szerez, mint az Újpest Diósgyőrben, miközben a Honvéd nem veri meg az MTK-t.
Az Újpest a bronzérmes, ha…
…több pontot szerez, mint a DVSC, de ha csak ikszel Diósgyőrben, akkor a DVSC veresége mellett a Honvéd pontvesztésére is szüksége lesz a bronzéremhez.
A Honvéd a bronzérmes, ha…
…győz az MTK vendégeként és a DVSC, Újpest duó egyike sem tud nyerni az utolsó fordulóban.
MÁJUS 11., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ | NÉZŐSZÁM |
Újpest FC–Puskás Akadémia 0–1 | Budapest, Szusza Ferenc Stadion | Iványi Zoltán | 2717 |
Bp. Honvéd–Diósgyőri VTK 4–4 | Budapest, Új Hidegkuti Nándor Stadion | Berke Balázs | 2393 |
Mol Vidi–MTK Budapest 4–2 | Székesfehérvár, Mol Aréna Sóstó | Bogár Gergő | 3113 |
Mezőkövesd–Haladás 1–0 | Mezőkövesd, Városi Stadion | Solymosi Péter | 1500 |
Paksi FC–Kisvárda 1–0 | Paks, Városi Stadion | Andó-Szabó Sándor | 1702 |
Ferencváros–Debreceni VSC 2–1 | Budapest, Groupama Aréna | Pintér Csaba | 10 857 |
TABELLA •GÓLLÖVŐLISTA |
1. Ferencvárosi TC | 32 | 23 | 4 | 5 | 71–26 | +45 | 73 |
2. Mol Vidi FC | 32 | 18 | 6 | 8 | 52–36 | +16 | 60 |
3. Debreceni VSC | 32 | 13 | 9 | 10 | 40–38 | +2 | 48 |
4. Újpest FC | 32 | 12 | 12 | 8 | 38–25 | +13 | 48 |
5. Budapest Honvéd | 32 | 12 | 10 | 10 | 42–37 | +5 | 46 |
6. Mezőkövesd Zsóry FC | 32 | 12 | 8 | 12 | 44–38 | +6 | 44 |
7. Puskás Akadémia FC | 32 | 11 | 6 | 15 | 35–44 | –9 | 39 |
8. Paksi FC | 32 | 9 | 12 | 11 | 32–42 | –10 | 39 |
9. Kisvárda | 32 | 9 | 8 | 15 | 34–47 | –13 | 35 |
10. Diósgyőri VTK | 32 | 9 | 8 | 15 | 33–57 | –24 | 35 |
11. MTK Budapest | 32 | 10 | 4 | 18 | 41–52 | –11 | 34 |
12. Szombathelyi Haladás | 32 | 8 | 5 | 19 | 30–50 | –20 | 29 |