BP. HONVÉD–VASAS FC
♦ Mind a két csapat számára van tétje – nem is kicsi – a szombati mérkőzésnek. A Honvéd még „felléphet” a dobogó legalsó fokára, de csak abban az esetben, ha legyőzi a Vasast, és közben az Újpest–DVSC találkozó döntetlenre végződik. Ha a kispestiek maguk mögött tartják a Paksot, és az utolsó fordulóban több pontot gyűjtenek, mint a Debrecen (azaz megelőzik a tabellán a Lokit), akkor Európa-liga-indulást érő pozícióban végeznek. A Vasas számára a bennmaradás a tét: ha az angyalföldiek győznek Kispesten (37 pont), akkor biztosan meghosszabbítják élvonalbeli tagságukat. Ha kikapnak (34 pont), akkor kiesnek. Döntetlen esetén 35 pontjuk lesz, ebben az esetben csakis akkor maradnak bent, ha a mögöttük álló DVTK nem nyer (ikszel vagy veszít), valamint a Balmazújváros otthon kikap a Ferencvárostól.
♦ Davide Lanzafame 17 góllal – a ferencvárosi Varga Rolanddal holtversenyben – vezeti az NB I góllövőlistáját. A kispestiek számára az is motiváló tényező lehet, hogy csapattársukat gólkirályi címhez segítsék.
♦ Az előző négy bajnokijából csupán egyet nyert meg a Honvéd (Pakson győzött 2–1-re), ám az is igaz, hogy nem volt könnyű sorsolása, hiszen az utóbbi két fordulóban az első két helyezett csapattal, a Ferencvárossal (1–1) és a Videotonnal (0–2) mérkőzött meg.
♦ Április 7. óta, azaz csaknem két hónapja nyeretlen otthon a Honvéd. Akkor 2–0-ra legyőzte a Balmazújvárost, azóta négy meccset játszott a Bozsik József Stadionban, s kikapott a Videotontól (1–4), ikszelt az Újpesttel (0–0), veszített a Debrecen ellen (1–3), valamint döntetlent játszott a Ferencvárossal (1–1). Vereség, döntetlen, vereség, döntetlen – íme, a hazai sorminta. Ha ez folytatódik, akkor ezen a hétvégén veszít a kispesti együttes…
♦ Legalább négymeccses hazai nyeretlenségi sorozata ezt megelőzően legutóbb a 2014–2015-ös idényben volt a Honvédnak: 2014 szeptembere és 2015 májusa között egymás után nyolc otthoni bajnokiján nem sikerült nyernie az együttesnek. A negatív széria a Kecskemét 2–0-s legyőzésével zárult le.
♦ A statisztikák alapján sokgólos mérkőzésre számíthatunk: pályaválasztóként a Honvéd kapta a legtöbb gólt az NB I-ben (29-et), míg vendégként a Vasas kapuját vették be a legtöbbször az ellenfelek (35-ször).
♦ Két olyan hazai bajnokija volt a kispesti csapatnak, amelyen négy gólt szedett be, a Videotontól és éppen szombati ellenfelétől, a Vasastól kapott ki 4–1-re. A kispestiek hazai mérlege: 6 győzelem, 4 döntetlen, 6 vereség.
♦ Csupán 13 pontot szerzett vendégként a Vasas, ennél kevesebbet csak a Haladás gyűjtött idegenben. Az angyalföldiek mutatója látogatóként: 3–4–8. A három siker közül kettőt Hajdú-Bihar megyében, Balmazújvárosban és Debrecenben arattak, valamint 4–1-re nyertek a Honvéd vendégeként. A másik két fővárosi csapat otthonából összesen egy ponttal távoztak: Újpesten az ősszel 1–0-ra, a tavasszal 4–2-re kaptak ki, a Ferencváros vendégeként szeptemberben 5–2-es vereségbe szaladtak bele, míg három héttel ezelőtt 1–1-es döntetlent játszottak a Groupama Arénában.
♦ Idénybeli 15 idegenbeli bajnokijából csupán két meccsen nem kapott gólt a Vasas: az ősszel Balmazújvárosban (1–0-s siker) és a PAFC ellen (0–0). A 2018-as naptári évben mind a hat idegenbeli fellépésén legalább egyszer bevette a Vasas kapuját az aktuális ellenfél.
♦ Bár a Vasas gyengén szerepel látogatóként, az előző két idegenbeli meccsével elégedettek lehetnek a szurkolók, hiszen előbb Debrecenben 3–2-re nyert az angyalföldi csapat, majd ikszelt a Ferencváros otthonában.
♦ A forduló legpatinásabb párharca a Honvéd és a Vasas egymás elleni csatározása: az élvonalban 1916 óta 176-szor mérkőztek meg egymással, a mérleg némi Vasas-fölényt mutat: 61-szer a kispestiek, 70-szer az angyalföldiek győztek, 45 találkozójuk döntetlenre végződött. 14 évvel ezelőtt, a 2003–2004-es idényben a másodosztályban (NB I B) találkoztak egymással, a kispesti meccsüket a Honvéd nyerte meg 1–0-ra, a Fáy utcai összecsapásuk 1–1 lett.
♦ Előző három meccsüket a Vasas nyerte meg, a kispestiek legutóbb 2016 novemberében győzték le a piros-kékeket, 2–1-re. A Vasas számára reményt keltő lehet, hogy a Honvéd pályaválasztásával lejátszott legutóbbi tíz meccsükből a hazaiak csupán kettőt nyertek meg, míg a vendég angyalföldiek ötöt.
♦ Az Újpest–Debrecen rangadót nyugodt szívvel titulálhatjuk bronzmeccsnek, a tabella 3. és 4. helyezettje találkozik egymással. A képlet viszonylag egyszerű, amelyik együttes győz, az végez a bajnokságban a harmadik helyen. Kicsit pontosítva: ha az Újpest nyer, mindenképpen bronzérmes; ha a DVSC gyűjti be a három pontot, akkor szinte biztosan harmadik, csak abban a teljesen extrém esetben szorul le a negyedik helyre, ha a Honvéd 12-vel nagyobb különbségű győzelmet arat a Lokinál. Szemléltetve egy példával: ha mondjuk a debreceniek 1–0-ra nyernek Újpesten, akkor a kispestieknek legalább 13–0-ra kell megverniük a Vasast ahhoz, hogy bronzérmesek legyenek… Ha az Újpest–Debrecen mérkőzés döntetlenre végződik, akkor a DVSC nem lehet bronzérmes, ebben az esetben a Honvéd–Vasas meccs eredményétől is függ a harmadik hely sorsa: kispesti siker esetén a Honvéd a dobogós (hiszen több győzelmével megelőzi az ikszelő Újpestet), döntetlen vagy Vasas-győzelem esetén a lila-fehérek nyakába akasztják a bronzérmeket. Fontos megjegyezni, hogy a bajnokság harmadik helyezettje jogosult indulni az El-ben, ha a kupagyőztes Újpesté lesz a bronzérem, akkor a negyedik helyezett együttes lép ki a nemzetközi porondra – tehát adott esetben a 4. helynek is van értéke.
Az már biztos, hogy az Újpest megnyerte a Magyar Kupát, s az is biztos, hogy a bajnokságban a legjobb esetben bronzérmes lesz, míg a számára legrosszabb forgatókönyv szerint az 5. helyen végez. Megnéztük, hogy a korábbi kupagyőztes újpesti csapatok az NB I-ben hogyan szerepeltek. Nos, az első három MNK-győzelem (1969, 1970, 1975) idényében a bajnokságot is megnyerték, majd még egyszer végeztek a dobogón, 1987-ben, amikor a kupa elhódítása mellett az NB I-ben ezüstérmesek lettek. 1987 óta – azaz több mint harminc éve – azokban az idényekben, amelyekben kupagyőztesek lettek a lila-fehérek, egyszer sem végeztek olyan előkelő helyen a bajnokságban, mint most. | ||
IDÉNY | BAJNOKI HELYEZÉS | VEZETŐEDZŐ |
1969 | 1. | Baróti Lajos |
1970 | 1. | Baróti Lajos |
1974–75 | 1. | Várhidi Pál |
1981–82 | 5. | Temesvári Miklós |
1982–83 | 5. | Temesvári Miklós |
1986–87 | 2. | Göröcs János |
1991–92 | 8. | Kovács Ferenc |
2001–02 | 6. | Glázer Róbert |
2013–14 | 13. | Nebojsa Vignjevics |
2017–18 | 3., 4. vagy 5. | Nebojsa Vignjevics |
♦ Kupadöntőbeli ellenfelével, a Puskás Akadémiával együtt az Újpest játszotta a legtöbb tétmérkőzést a 2018-as esztendőben az NB I-es csapatok közül. Az eddigi 20 idei meccsből 13 bajnoki, 7 Magyar Kupa-találkozó volt, az összmérleg: 9 győzelem, 6 döntetlen, 4 vereség, valamint egy kupadöntős siker, a finálét tizenegyesrúgásokkal nyerte meg a csapat. A debreceniek sem lesznek sokkal kevésbé fáradtak, ők eggyel kevesebb, azaz 19 tétmérkőzésen (13 bajnoki, 6 MK-meccs) léptek pályára 2018-ban, a kupában az elődöntős párharcot bukták el. A mérlegük gyengébb, mint az Újpesté: 6 győzelem, 5 döntetlen, 8 vereség.
♦ Ebben az idényben az Újpest játszotta a legtöbb döntetlent: a lila-fehérek 13-szor ikszeltek a bajnokságban, ebben a „műfajban” egyik rivális sem versenyezhet velük. Pályaválasztóként is az újpestiek döntetleneztek a legtöbbször (7), az otthoni ikszek számában a Balmazújváros (6) még utolérheti őket. Az újpestiek hazai mérlege 5–7–3, a liláknál csak az otthon veretlen Videoton és Ferencváros kapott ki kevesebbszer vendéglátóként.
♦ Túlzás lenne azt állítani, hogy nagyon jól hajrázott az Újpest, de az tény, hogy a legutóbbi hét bajnokijából csupán egyet veszített el: otthon 1–0-ra kikapott a PAFC-tól. Emellett háromszor győzött és háromszor ikszelt.
♦ Az Újpest 15 hazai bajnokija közül három volt olyan, amelyen a lila-fehérek nem szereztek gólt. Kétszer 0–0-t játszottak (Paks, FTC), egyszer 1–0-ra kikaptak (Puskás). Otthon kettőnél több gólig csak egy mérkőzésen jutottak, a Vasast 4–2-re verték meg.
♦ Előző két mérkőzésén a két újonc ellen lépett pályára a Debrecen, és összesen egy pontot szerzett: Balmazújvárosban 4–0-ra kikapott, majd a Puskás Akadémiával 1–1-et játszott. Két forduló óta nyeretlen az együttes, előtte viszont kétszer győzött (Honvéd 3–1, DVTK 2–1).
♦ A DVSC pontosan ugyanannyi pontot gyűjtött idegenben, mint otthon, vendégként és házigazdaként is 6–4–6 a mutatója. A mérleg annyiban billen az idegenbeli szereplés felé, hogy látogatóként jobb a gólkülönbsége (25–20). Vendégségben csak a Videoton (29) szerzett több gólt a Lokinál (25).
♦ A párharc közelít a századik összecsapáshoz, az 1943-as debütálás óta 96 bajnokit játszottak egymás ellen. Az összmérleg: 45 újpesti győzelem, 31 döntetlen, 20 debreceni siker. Meg kell említeni, hogy az egyik Újpest-győzelem „a zöld asztalnál született meg”. Az 1950 tavaszán Debrecenben lejátszott mérkőzésük ugyanis 1:1-es állásnál, a második félidőben szurkolói rendbontás miatt félbeszakadt, és a találkozót a lila-fehérek győzelmeként könyvelték el: a két pontot 0:0-s gólaránnyal az Újpest kapta meg.
♦ Az Újpest pályaválasztásával eddig 47 bajnokit játszottak: 46-ot a Megyeri úton, egyet – 2016 decemberében – Kecskeméten. Nagy a lila-fehérek fölénye, hiszen 28-szor győztek. 15 meccs döntetlennel zárult, 4-szer a debreceniek nyertek. A lilák pályaválasztásával lejátszott legutóbbi nyolc bajnokijuk fele (4) iksz lett, emellett a házigazdák és a vendégek is kétszer győztek. A Loki legutóbb 2013 november 3-án nyert az Újpest vendégeként, Nebojsa Vignjevicsnek az volt a második bajnokija a lila-fehérek vezetőedzőjeként. Azóta otthon veretlen az Újpest a DVSC ellen.
♦ Március 10-én az Újpest Novothny Soma és a helyére csereként beállt Tischler Patrik góljával 2–1-re legyőzte a DVSC-t a Nagyerdei Stadionban. A debreceniek gólját Könyves Norbert szerezte. Tischler azóta sem bajnokin, sem MK-meccsen nem volt eredményes, Novothny viszont még harcban áll az NB I-es gólkirályi címért.
Az újpesti Tischler Patrik legutóbb épp a DVSC ellen szerzett gólt
PUSKÁS AKADÉMIA FC–PAKSI FC
♦ Ezen a találkozón a 6. és a 7. helyezett játszik egymás ellen. Lehet helycsere is közöttük: ha a 40 pontos Puskás Akadémia FC legyőzi a 42 pontos Paksot, akkor megelőzi riválisát. Ennek is van jelentősége: a 6. helyezett a következő bajnokságban 17-szer játszik otthon és 16-szor idegenben, míg a 7. helyezett már azok közé a csapatok közé tartozik, amelyek 16-szor lépnek pályára odahaza és 17-szer vendégként. Döntetlennél mindkét csapat marad a most elfoglalt helyén. Paksi siker esetén a tolnaiak (45 pontjuk lesz) akár két csapatot is megelőzhetnek (bronzérmesek már nem lehetnek, csak a 4. helyig léphetnek előre), hiszen a DVSC és a Honvéd is csak két ponttal (44) áll előttük. Amennyiben a paksiak nyernek, és a másik két meccsen úgy alakulnak az eredmények, hogy megelőzik a kispestieket és a debrecenieket is, akkor indulhatnak az Európa-ligában. Ez ugyanis azt jelentené, hogy a kupagyőztes Újpest lenne a bronzérmes (a lilák az MK-trófea elhódítása jogán El-indulók), és a negyedik helyezett – azaz a Paksi FC – is kiléphetne a nemzetközi porondra.
♦ Ha az Újpestnél megemlítettük, akkor a PAFC-nál is leírjuk: a 2018-as esztendőben az újpestiek mellett a felcsútiak játszották a legtöbb tétmérkőzést, 20-at. Pintér Attila együttese 13 bajnokin és 7 Magyar Kupa-meccsen lépett pályára. Az összmérleg: 7 győzelem, 5 döntetlen, 7 vereség, és egy kupadöntős vereség tizenegyesekkel.
♦ Két forduló óta nyeretlen a PAFC. Az Újpest Megyeri úti legyőzése után odahaza kikapott a Mezőkövesdtől (1–2), majd ikszelt Debrecenben (1–1).
♦ Előző öt hazai mérkőzéséből csak egyet nyert meg a felcsúti együttes (a Balmazt győzte le 3–1-re), igaz, csak egyet is veszített el (a Mezőkövesdtől kapott ki 2–1-re), háromszor döntetlent játszott. Hazai mérlege teljesen kiegyenlített: 5 győzelem, 5 döntetlen, 5 vereség.
♦ Pályaválasztóként a PAFC szerezte a legkevesebb gólt, 15-öt. A felcsútiak hazai bajnokin kettőnél többször csak a Balmazújváros elleni meccsen találtak be (3–1).
♦ A paksiak vezetőedzője, Csertői Aurél fogalmazott a legutóbbi mérkőzés után úgy, hogy csapatából néhány játékos már a nyári szabadságát tölti. A tolnaiak elvesztették előző három mérkőzésüket (Honvéd, Diósgyőr, Balmazújváros), pedig előtte jól passzban voltak: legyőzték a Videotont és a Vasast, s a 29. forduló után a 3. helyen álltak…
♦ A bajnokságban egymás után három vereséget ezt megelőzően 2017 áprilisában szenvedtek el a paksiak, érdekes, hogy akkor is a Honvédtól és a DVTK-tól (valamint a Haladástól) kaptak ki. Ha szombaton sem szereznének pontot, akkor a 2016 áprilisi sorozatukat ismételnék meg, amikor egymás után négyszer veszítettek (FTC, DVSC, MTK, Videoton).
♦ Legutóbbi vendégjátékán – Diósgyőrben – kikapott a Paks, ezzel négymeccses idegenbeli veretlenségi sorozata zárult le. Látogatóként 5–4–6 a mérlege.
♦ A két csapat az NB I-ben eddig 9-szer játszott egymással: 3 PAFC-győzelem, 1 döntetlen és 5 Paks-siker van a mérleg „serpenyőjében”. Ebben a kiírásban Felcsúton és Pakson is a tolnaiak győztek (2–1-re, majd 3–1-re). Egyik meccsen sem jött össze a „testvérharc”, szeptemberben, a felcsúti összecsapáson Szakály Pétert ugyan benevezték a hazaiaknál, de nem cserélte be őt Pintér Attila. Öccse, Szakály Dénes a 93. perben állt be a győztes paksi együttesbe. A márciusi találkozón egyikük sem került be a meccskeretbe.
♦ A Puskás Akadémia pályaválasztásával eddig 5 bajnokit játszottak (az elsőt Székesfehérváron, a másik négyet Felcsúton), háromszor a PAFC, egyszer – éppen legutóbb – a Paks győzött, egy meccs döntetlen lett.
♦ A Paksi SE a 2005–2006-os idény végén, az NB II Nyugati csoportjának megnyerésével jutott fel az első osztályba, éppen az ezüstérmes Felcsút SE-t előzte meg a tabellán. Abban a kiírásban mind a két meccsüket a paksiak nyerték meg 3–2-re. Egy évvel korábban mind a két együttes a harmadosztálynak számító NB II Nyugati csoportjában szerepelt, és a Felcsút SE lett az első, a Paksi SE a második, mind a ketten a másodosztályba léptek. Ebben a 2004–2005-ös idényben Felcsúton 1–0-ra győztek a vendégek, Pakson 1–1-re végeztek a felek. Tudunk még visszább is menni az időben: a 2002–2003-as kiírásban az NB III Duna-csoportjában játszottak együtt , a Paks 3., a Felcsút 4. lett, és mind a két egymás elleni meccsüket a paksiak nyerték meg.
BALMAZÚJVÁROS–FERENCVÁROS
♦ A Ferencváros számára nincs különösebb tétje a mérkőzésnek, a Fradi már nem lehet bajnok, biztosan ezüstérmes. Viszont Varga Rolandot gólkirályi címhez segíthetik a társak. A támadó a kispesti Lanzafaméval holtversenyben vezeti a góllövőlistát 17 találattal.
♦ A 10. helyen álló Balmazújvárosnak – ahogy mondani szokták – élet-halál harc lesz ez a találkozó, az újvárosiak a bennmaradásért lépnek pályára. Ha győznek, biztosan NB I-esek maradnak. Szerencsés esetben döntetlennel, sőt vereséggel is meghosszabbíthatják élvonalbeli tagságukat, ehhez az kell, hogy a mögöttük álló Vasas és Diósgyőr közül egyik se előzze meg őket a tabellán. Ha a DVTK ikszel vagy kikap, akkor biztosan a Balmazújváros mögött végez. Diósgyőri győzelem esetén viszont a Balmaznak a Fradi elleni döntetlen nem elég a DVTK megelőzéséhez, mert azonos pontszámnál a diósgyőriek vannak előnyben a több sikerük miatt. Ha a Vasas kikap a Honvédtól, akkor a Balmazújváros mögött marad, ha döntetlent játszik, akkor a Balmaznak is kell minimum egy pontot szereznie, hogy a Vasas előtt zárjon. Angyalföldi siker esetén csakis akkor maradnak a balmazújvárosiak a Vasas előtt, ha legyőzik az FTC-t. Van még újabb opció is: ha a Balmazújváros ikszel a Fradival és a Haladás kikap a Mezőkövesdtől, akkor a Balmaz megelőzi a Halit, és ebben az esetben az újvárosiak akkor is bennmaradnak, ha a Vasas, DVTK kettős közül az egyik megelőzi őket.
♦ A 30. forduló után – a mezőkövesdi vereségét követően – még az utolsó helyen állt a Balmazújváros, ám előző két bajnokiját megnyerte, így elmozdult a kiesőzónából, s a saját kezébe vette a sorsát.
♦ Legutóbbi két mérkőzését nemcsak megnyerte a Balmaz, hanem gólt sem kapott: a Debrecent 4–0-ra, a Paksot 1–0-ra verte meg. Ennél hosszabb kapott gól nélküli sorozata csak egyszer volt, amióta feljutott az NB I-be: az őszi szezon végén 0–0-t játszott a Mezőkövesddel, majd a téli szünet után 2–0-ra legyőzte a DVSC-t, és 0–0-t ért el a Paks ellen. Tehát akkor is a Debrecen és a Paks ellen őrizte meg kapott góltól a kapuját – rossz hír, hogy az akkori szép sorozatot éppen a Fradi zárta le egy ötössel, a Groupama Arénában 5–0-ra kiütötte a Balmazt.
♦ Ha nem is lett „oroszlánbarlang” a balmazújvárosi stadion, a csapat odahaza az utóbbi hónapokban sokkal jobban szerepel, mint az idény elején. Az újvárosiak az első hét hazai bajnokijukból ötöt elvesztettek, a Honvédtól 2017 októberében elszenvedett vereség óta viszont odahaza veretlenek. Azóta nyolc bajnokit vívtak meg hazai pályán, háromszor győztek, ötször döntetlent játszottak. Otthoni mérlegük 4–6–5, a védelmük csupán 16-szor kapitulált, ennél kevesebb gólt csak a Videoton (8) és az FTC (13) kapott pályaválasztóként.
♦ Csak az a sok iksz ne lenne! – sóhajthatnak fel az újpestiekhez hasonlóan a Ferencváros szurkolói, a lila-fehérek (13) után ugyanis az FTC játszotta a második legtöbb döntetlent (11) a szezonban. Elsősorban a tavaszi pontvesztések miatt maradt le a bajnoki címről a Fradi, előző kilenc meccséből hat döntetlennel zárult. Tegyük hozzá, a szombati ellenfél, a Balmazújváros is döntetlen specialistának számít, ugyanúgy 11-szer ikszelt, mint a Ferencváros.
♦ A Ferencváros az egyetlen NB I-es csapat, amely az előző öt fordulóban nem szenvedett vereséget. A zöld-fehérek legutóbb március 3-án kaptak ki (Debrecenben a DVTK-tól 2–1-re), azóta – immár sorozatban 11 bajnokin – veretlenek. Összességében (3) és vendégként is (3) a legkevesebb vereséget szenvedték el az NB I-es csapatok közül. Viszont látogatóként szokatlanul hosszú nyeretlen szériát építettek, hiszen a Vasas decemberi legyőzése óta egymás után öt idegenbeli bajnokin nem tudtak nyerni. Előbb kikaptak a Diósgyőrtől, majd négyszer ikszeltek (Újpest 0–0, Debrecen 1–1, Videoton 0–0, Honvéd 1–1). 2018-ban tehát még nyeretlenek idegenben, az öt meccsükön mindössze három gólt szereztek – igaz, csak négyet kaptak.
♦ A Ferencváros eddig kétszer játszott bajnokit az abszolút NB I-es újonc Balmazújvárossal, és mind a kétszer legyőzte. A márciusi, Üllői úti meccsük sima volt (5–0), az ősszel, szeptember 30-án viszont a Fradi megszenvedett Balmazújvárosban, 2–0-s hazai vezetésről fordított 3–2-re. A fővárosi csapat harmadik gólját Varga Roland szerezte tizenegyesből, a büntető jogosságát vitatták az újvárosiak…
DIÓSGYŐRI VTK–VIDEOTON FC
♦ A Videoton számára már nincs különösebb tétje a mérkőzésnek, a fehérváriak a múlt vasárnapi fordulóban a Honvéd legyőzésével bajnokok lettek. A diósgyőrieknek viszont rendkívül fontos a szombati találkozó. A házigazdák nagyon nehéz helyzetben vannak, döntetlen vagy vereség esetén kiesnek. Egyetlen reményük van: le kell győzniük a Videotont, és közben szurkolniuk kell azért, hogy a közvetlen riválisok ne nyerjenek. Jelenleg 33 pontjuk van, ha győznek, 36 pontjuk lesz. A bennmaradáshoz legalább két csapatot kell megelőzniük. Az egyik a Vasas (34 pont) lehet, az angyalföldiek elé akkor tudnak kerülni, ha Michael Oenningék nem nyernek Kispesten. Ugyanígy a balmazújvárosiakat (35 pont) is meg tudnák előzni, ha a Balmaz ikszelne a Fradival vagy kikapna tőle. S 36 ponttal még a jelenleg 35 pontos Haladás elé is kerülhetnek, ha a szombathelyiek nem verik meg a Mezőkövesdet. Győzelme esetén tehát akár három csapatot is megelőzhet a DVTK – ahogy írtuk, legalább kettőt meg kell előznie a bennmaradáshoz –, de az is benne van a pakliban (és lehet, hogy erre van nagyobb esély), hogy hiába nyer a Diósgyőr, mégis kiesik, ha a többi rivális mérkőzésének eredménye a diósgyőriek számára kedvezőtlenül alakul.
♦ A Ferencváros márciusi legyőzése után mély gödörbe (vagy inkább szakadékba) került a DVTK, kilenc fordulón keresztül nyeretlen volt, a legrosszabb időszakban sorozatban hat bajnoki meccset veszített el. A Paks elleni hazai győzelemmel aztán lezárult ez a borzalmas széria, de a múlt héten megint kikapott a csapat (a Fradi otthonában 4–0-ra), így roppant nehéz helyzetbe került.
♦ Új stadionjában eddig két mérkőzést játszott le a DVTK, az avatón 1–0-ra kikapott a megyei rivális Mezőkövesdtől, majd 1–0-ra legyűrte a Paksot. Korábban Debrecenben, illetve Mezőkövesden rendezte hazai meccseit, pályaválasztóként 6–2–7 a mérlege. Otthon a legkevesebb döntetlent (2) a Diósgyőr játszotta.
Szerdán, 84 éves korában elhunyt Kovács Ferenc, a Videoton legendás edzője, tiszteletbeli elnöke. A hétvégi labdarúgó-mérkőzéseken – így a DVTK–Videoton találkozón is – egyperces gyászszünettel emlékeznek rá. Kovács Ferenc több klubnál (MTK, Egri Dózsa, Vasas, Debreceni MVSC, Szeged SC, Újpest, külföldön Las Palmas) is dolgozott vezetőedzőként, volt szövetségi kapitány, s nyert Magyar Kupát az Újpesttel (1992), ám a legnagyobb eredményeit a Videoton mestereként érte el. Az 1975–1976-os szezonban az NB I-ben ezüstérmes lett a Vidivel, az 1983–1984-es és az 1984–1985-ös kiírásban egyaránt bronzérmet szerzett a fehérvári együttessel, a '84–85-ös idényben döntőig vezette a csapatot az UEFA-kupában! Három ciklusban, összesen kilenc idényben irányította a Videotont, a székesfehérvári csapatot 273 bajnokin és 24 nemzetközi kupamérkőzésen dirigálta. Minden bizonnyal ő a Videoton történetének legnagyobb formátumú vezetőedzője, olvasóink közül többen is azt írták hozzászólásukban, hogy az lenne a legméltóbb, ha Kovács Ferencről neveznék el az új Sóstói Stadiont. A fiatalabb, az internetes szavazásokon aktívabb generáció viszont vagy nem emlékszik már rá, vagy nem értékeli kellőképpen a Vidivel elért eredményeit, ugyanis másfél évvel ezelőtt, a Videoton FC honlapján elindított játékban az elmúlt 75 év álomcsapatának vezetőedzőjévé – a fehérváriakat másfél idényen keresztül irányító – Paulo Sousát szavazták meg a szurkolók… |
♦ A 28. fordulóban a Videoton 1–0-ra kikapott Pakson, és átadta a listavezető pozíciót a Ferencvárosnak. Egy héttel később odahaza ikszelt a Fradival (0–0), 2018-ban ez volt az egyetlen alkalom, hogy egymás után két meccsen nyeretlen maradt. Azóta százszázalékos, sorozatban három mérkőzésen nyert. Ez a leghosszabb aktív győzelmi sorozat az NB I-ben.
♦ A tavaszi 13 bajnokijából kilencen nem kapott gólt a Videoton, a másik négy találkozón is mindig csak egyszer kapitulált a védelme. Legutóbb a Paks–Videoton mérkőzés 67. percében Haraszti Zsolt talált be a fehérváriak kapujába (a Fehérvári úti stadionban…), azóta, azaz összesen 383 játékperce érintetlen a piros-kékek kapuja.
♦ Vendégként a Videoton nyerte meg a legtöbb meccset (7), gyűjtötte be a legtöbb pontot (25) és szerezte a legtöbb gólt (29) az NB I-ben. A fehérváriak idegenbeli mérlege 7–4–4. A Vidinél csak a Fradi veszített kevesebbszer és kapott kevesebb gólt látogatóként.
♦ A két csapat 1968-tól, a Videoton első feljutása óta vívja párharcait az élvonalban (előtte 1965-ben az NB I B-ben találkoztak, Székesfehérváron a VT Vasas néven szereplő fehérváriak nyertek 2:0-ra, Diósgyőrben 1:1-et játszottak). Eddig 66 első osztályú bajnokin mérkőztek meg egymással, 20 diósgyőri és 37 fehérvári siker mellett 9 meccsük döntetlennel ért véget. Előző három találkozójukat a Videoton, az azt megelőző hármat a DVTK nyerte meg, előtte sorozatban négyszer a Vidi győzött, utóbbi tíz bajnokijuk tehát nem végződött döntetlenre. Legutóbb 2014 júniusában ikszeltek egymással (Sóstói Stadion: Videoton–DVTK 1–1).
♦ A diósgyőriek pályaválasztásával az eddigi 33 élvonalbeli meccsen igencsak kiegyenlített a mérleg: 14–4–15. A Videoton azzal vette át a vezetést, hogy az utóbbi kilenc diósgyőri összecsapásukból ötöt megnyert, s az ősszel a Debrecenben rendezett mérkőzésükön is győzött (3–2-re).
HALADÁS–MEZŐKÖVESD
♦ Ennek a mérkőzésnek is óriási a tétje. Amelyik csapat győz, az a többi találkozó eredményétől függetlenül bennmarad az NB I-ben. A Mezőkövesdnek már az iksz is tökéletesen elég a kiesés elkerüléséhez, ám ha veszít, akkor még bajba kerülhet. Ebben az esetben 37 pontja marad, és ha a Balmazújváros, valamint a Vasas is nyer, akkor a Kövesd búcsúzik az NB I-től (a DVTK már nem előzheti meg a kövesdieket). Ha a Mezőkövesd kikap Szombathelyen, de a Balmaz, Vasas duó közül csak az egyik csapat nyer (vagy egyik sem), akkor a kövesdiek bent maradnak. A Haladásnak csak abban az esetben jó a döntetlen, ha a mögötte lévő három csapat (a Balmazújváros, a Vasas és a DVTK) közül legalább kettő nem nyer. Merthogy ha a Hali ikszel a Mezőkövesddel, 36 pontja lesz, és a fent említett három együttes mindegyikének lesz esélye megelőzni őt, igaz, mind a háromnak csakis győzelemmel. Tehát Haladás-döntetlen esetén még az is előfordulhat, hogy a Balmaz, Vasas, DVTK trió mindegyik tagja megelőzi a szombathelyi együttest, és a Hali utolsó lesz. Döntetlenje esetén akkor is kieshet a Haladás, ha az említett hármasból csak ketten előzik meg, ebben az esetben 11. lesz a Hali. Ha viszont csak egy gárda kerül a Vas megyeiek elé, akkor a Haladás bennmarad. Nincs még végre a variációknak. Ha a Haladás kikap a Mezőkövesdtől, és marad 35 pontja, akkor szintén mind a három mögötte lévő csapat megelőzheti, sőt a Balmazújvárosnak ebben az esetben iksz is elég ahhoz, hogy a Hali elé kerüljön, a Vasasnak és a DVTK-nak kell a győzelem. De bent is maradhat a Haladás vereség esetén is, ha a mögötte lévők közül csak egy csapat előzi meg. Ha például a DVTK és a Vasas sem nyer, akkor a Hali még vereséggel is elkerüli a kiesést.
♦ Továbbra is bevehetetlen „vár” a Haladás új stadionja, amióta a csapat visszaköltözhetett Szombathelyre, hét mérkőzést játszott az impozáns létesítményében, és még nem kapott ki: négyszer győzött, háromszor ikszelt. Igaz, a legutóbbi négy hazai meccséből csak egyet sikerült megnyernie (PAFC 3–2), a másik három döntetlen lett.
♦ Ha nemcsak a hazai, hanem az összes bajnokit nézzük, akkor az aktuális forma nem sok jót ígér a szombathelyieknek: előző hat mérkőzésükből csupán egyet nyertek meg, a fentebb említett, PAFC elleni otthoni meccset. A hat találkozón megszerezhető 18 pontból mindössze ötöt gyűjtött be a Haladás – ezért nem biztosította eddig be a bennmaradást.
♦ A Mezőkövesd idegenben jól szerepel, vendégként sokkal több pontot gyűjtött (23), mint odahaza (14). Hatszor nyert idegenben, ennél többször csak a Videoton (7) győzött látogatóként.
♦ Jó szériája ért véget a Mezőkövesdnek a múlt vasárnap, amikor otthon 1–0-ra kikapott az Újpesttől. Előtte ugyanis zsinórban három bajnokin győzött, a DVTK-t, a Balmazújvárost és a PAFC-ot verte meg. 2018-ban másodszor ért el hárommeccses győzelmi sorozatot, márciusban az Újpestet, szombati ellenfelét, a Haladást, valamint a Debrecent verte meg. Látogatóként a tavaszi hat meccséből négyet megnyert, csak az FTC otthonában kapott ki és a Vasas vendégeként ikszelt.
♦ A két csapat eddig hét bajnoki mérkőzést játszott egymással, a Haladás szempontjából 3–2–2 a mérleg. A szombathelyiek pályaválasztásával négy meccset játszottak, kétszer a Hali nyert, két meccs iksz lett. A négy találkozóból az elsőt a régi Rohonci úti létesítményben játszották le, a másik hármat Sopronban. Az új Haladás Stadionban először vendégeskedik a Mezőkövesd.
♦ Ebben az idényben a Haladás egyszer sem tudta legyőzni a Kövesdet. Előbb Sopronban 2–2-re végeztek a felek, majd Mezőkövesden 2–1-re a borsodiak nyertek.
JÚNIUS 2., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ |
19.00: Budapest Honvéd–Vasas FC | Budapest, Bozsik József Stadion | Solymosi Péter |
19.00: Újpest FC–Debreceni VSC | Budapest,Szusza Ferenc Stadion | Szabó Zsolt |
19.00: Puskás Akadémia–Paksi FC | Felcsút,Pancho Aréna | Erdős József |
19.00: Balmazújváros–Ferencváros | Balmazújváros, Városi Stadion | Szőts Gergely |
19.00: Diósgyőri VTK–Videoton FC | Miskolc, Diósgyőr, DVTK Stadion | Iványi Zoltán |
19.00: Haladás–Mezőkövesd | Szombathely,Haladás Stadion | Farkas Ádám |
Az M4 Sport körkapcsolással közvetít. | ||
TABELLA •GÓLLÖVŐLISTA |
1. Videoton FC | 32 | 20 | 8 | 4 | 64–26 | +38 | 68 |
2. Ferencvárosi TC | 32 | 18 | 11 | 3 | 66–28 | +38 | 65 |
3. Újpest FC | 32 | 11 | 13 | 8 | 39–37 | +2 | 46 |
4. Debreceni VSC | 32 | 12 | 8 | 12 | 52–45 | +7 | 44 |
5. Budapest Honvéd | 32 | 12 | 8 | 12 | 47–52 | –5 | 44 |
6. Paksi FC | 32 | 11 | 9 | 12 | 43–47 | –4 | 42 |
7. Puskás Akadémia FC | 32 | 10 | 10 | 12 | 40–46 | –6 | 40 |
8. Mezőkövesd Zsóry FC | 32 | 9 | 10 | 13 | 35–51 | –16 | 37 |
9. Szombathelyi Haladás | 32 | 10 | 5 | 17 | 34–50 | –16 | 35 |
10. Balmazújváros | 32 | 8 | 11 | 13 | 36–43 | –7 | 35 |
11. Vasas FC | 32 | 9 | 7 | 16 | 37–58 | –21 | 34 |
12. Diósgyőri VTK | 32 | 9 | 6 | 17 | 42–52 | –10 | 33 |